5900X dengesiz sıcaklık

2 tane ayrı ayrı 5950X işlemci ile denedim sorun devam ediyor.

Windows 10 kullanıyorum. İşletim sisteminde sorun olabilir diye format atıp tekrar 10 kurdum, sorun devam edince ReviOS kurdum bunda da sorun devam ediyor.
Sorun o zaman voltaj değerlerinde, farklı bir anakartta deneme şansınız varsa sorunun ondan olup olmadığı teyit edebilirsiniz.

@rilish26 Ryzen 5000 serisi işlemciler daha iyi performans verebilmek için yüksek sıcaklıklara çıkıyorlar. 5900X gibi bir işlemciye 240mm pek yeterli olmuyor. Ayrıca MAG CoreLiquid R serisi soğutucular iyi değil.
Son 1 aydır bu sorun var, daha öncesinde de sistem aynıydı fakat böyle bir sorunum yoktu.
Sorun o zaman voltaj değerlerinde, farklı bir anakartta deneme şansınız varsa sorunun ondan olup olmadığı teyit edebilirsiniz.
Evet X570 anakartım var, bugün B450M-PRO GAMING anakartta'da denedim sonuç aynı

Eğer başka bir soğutucuyla denediğin halde de düzelmediyse sorun muhtemelen anakartta.
Anakartı da değiştirdim yazmayı unutmuşum. Sorun aynı :D
Kullandığınız termal macun ile alakalı olabilir mi?
Ben de öyle düşündüm 20 TL'lik dandik bir macun kullanıyordum. Dün CoolerMaster XTM50 modelini sipariş verdim bugün elime ulaştı. Anakartı değiştirip öyle denedim. Sonuç değişmedi.

Termal macunun sıcaklığına öyle über etkisi yok. Hmm benim önerilerim artık tükendi voltaj artışından başka bir sonuç aklıma gelmiyor. Sıvı soğutma sabit devirde çalışmıyor değil mi? Sıcaklığa göre ayarladır.
Sıcaklığa göre otomatik kendisi arttırıyor fan hızını.
Çok kalitesiz bir macunsa etkisi olur. Ama konu sahibi macunu da değiştirmiş. İlginç bir sorun.

@zapt01 fan hızları ile oynamış olabilir misiniz?
Fan hızının ayarlarına hiç dokunmadım.
Soğutucu quiet modda mı?
Baktım performans modundaymış.

Son düzenleme:
Cevap için teşekkürler fakat, son 1 aya kadar böyle bir sıkıntım yoktu. Uzun zamandır bu soğutucuyu kullanıyorum. Maximum 70 dereceleri görüyordum. Son 1 aydır 100+ dereceleri görüp bilgisayarın kapanması sorunun yaşıyorum. Bileşenlerden anlarım, böyle bir sorunun olması garibime gidiyor ve çözemiyorum. Dediğim gibi baştan beri bu sorun olsa soğutucuyu değiştirmeyi düşünebilirdim. Hatta sıvı soğutucudan önce kule tipi soğutucum vardı onda bile bu kadar dereceleri görmedim.
Montajda sıkıntı yoksa ve soğutucu çalışıyorsa, muhtemelen soğutucun bozuluyordur. Kaliteli bir soğutucu değil.
Zaten kule tipi soğutucuların çoğu bu sıvı soğutmadan daha iyi.

Geri
Yukarı