5900X RTX3080 sistem kilitleniyor

Emresen4507

Centipat
Daha fazla  
RAM
64gb trident z g skill neo 3600mhz cl16 (4x16gb)
SSD veya HDD modeli
2x samsung 980 pro 1tb
Ekran kartı
Asus rog strix 3080
Anakart
Asus rog crosshair VIII formula
İşlemci
Ryzen9 5900x
Merhaba bilgisayarım belli bu süre sonra kilitleniyor mouse klavye monitör gidiyor kesinlikle açılmıyor kasa çalışmaya devam ediyor fakat işlem yapamıyorum. Kasanın açma kapama tuşu bile çalışmıyor güç kaynağının düğmesinden açıp kapatıyorum PC'yi 1000W Gold güç kaynağı var ROG STRIX belli bir saat kullanımdan sonra kilitleniyor PC.

Merhaba bilgisayarım belli bu süre sonra kilitleniyor mouse klavye monitör gidiyor kesinlikle açılmıyor kasa çalışmaya devam ediyor fakat işlem yapamıyorum. Kasanın açma kapama tuşu bile çalışmıyor güç kaynağının düğmesinden açıp kapatıyorum PC'yi 1000W Gold güç kaynağı var ROG STRIX belli bir saat kullanımdan sonra kilitleniyor PC.

BIOS sıfırlamayı dene. Anakartının arka USB girişlerinin orada CLR_CMOS tuşu olmalı RAID kullanıyorsan RAID gidebilir.

Anakartla ilgili gibi duruyor. BIOS pilini çıkartıp 10-15 saniye bekleyerek yeniden takarak BIOS'u varsayılan ayarlara döndürmeyi deneyebilirsin. Anakart BIOS'uyla ilgili bir sorun olabilir. Düzelmez ise BIOS çipinde bir arıza olabilir. Başka bir anakartın var ise sistemini oraya taşıyarak deneme yapabilirsin. Sorunun anakart kaynaklı olup olmadığını tespit etmek adına.

Sanmıyorum ama yazılımsal bir sıkıntı ise sistemini düzgün çalıştığı bir tarihe sistem geri yükleme yapabilirsin veya sıfırdan Windows kurmayı deneyebilirsin.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

BIOS sıfırlamayı dene. Anakartının arka USB girişlerinin orada CLR_CMOS tuşu olmalı RAID kullanıyorsan RAID gidebilir.
Raid ne oluyor tam bilgim yok bu konuda daha

Anakartla ilgili gibi duruyor. BIOS pilini çıkartıp 10-15 saniye bekleyerek yeniden takarak BIOS'u varsayılan ayarlara döndürmeyi deneyebilirsin. Anakart BIOS'uyla ilgili bir sorun olabilir. Düzelmez ise BIOS çipinde bir arıza olabilir. Başka bir anakartın var ise sistemini oraya taşıyarak deneme yapabilirsin. Sorunun anakart kaynaklı olup olmadığını tespit etmek adına.

Sanmıyorum ama yazılımsal bir sıkıntı ise sistemini düzgün çalıştığı bir tarihe sistem geri yükleme yapabilirsin veya sıfırdan Windows kurmayı deneyebilirsin.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.
Anakartımı değiştirdim yeni bu tüm sistem son sürüm güncel

Evet aynı sorun vardı

RAM kaynaklı olabilir mi problem

Hatalı RAM'den ötürü görüntü alamayabilirsin, dediğin gibi bilgisayar da kilitlenedebilir ama kasanın Power tuşunu etkisiz kılacağını hiç sanmıyorum. Mesela çalışan bir bilgisayarın RAM'ini çıkartırsan görüntü donuyor bazen. Dolayısıyla RAM kaynaklı olma ihtimali var ama Power tuşundan kasayı kapatamaman kafamı karıştırıyor. Anakartı değiştirmene rağmen de sorun çözülmediyse başka parçalara odaklanmak lazım belki de. RAM'lerin çift modül ise tekini çıkartıp deneyebilirsin veya yerlerini değiştirebilirsin. Ayrı ayrı RAM'leri tek tek deneyebilirsin. En temizi başka RAM takmak tabii var ise.

Geri
Yukarı