6 Şubat 2023 depreminin üzerinden 192 gün geçti

@ne bilem ben İstanbul'da yaşıyor olsaydım, muhtemelen İstanbul'dan taşınırdım. Celâl Şengör'de İstanbul'dan taşınma kararı almıştı. Marmara depremi olduğunda orada bir felaketin olacağını söylüyordu.

Bugün makamını hatırlamıyorum sanırım cumhurbaşkanı yardımcısıydı. Toplam maliyet 720milyar dolarmış. Şöyle düşündüm de bu toplanan deprem vergileriyle, devletin hazinesinden ayrılan bütçeyle bu rakamlara ulaşılmadan çözüm yapılabilirdi bu zamana kadar. Sorumsuz bir hükümet ve onların yaptıkları yanlışlarını törenlerle kutlayan bir kısım yüzdelik. Üzülüyorum, üzülüyorum ancak bir yandan da çok sinirliyim.
720 milyar dolar çok büyük bir para, o kadar değildir bence.

Toplam maliyet 720milyar dolarmış. Şöyle düşündüm de bu toplanan deprem vergileriyle, devletin hazinesinden ayrılan bütçeyle bu rakamlara ulaşılmadan çözüm yapılabilirdi bu zamana kadar.

Haklısınız hocam. O kadar deprem vergisi toplandı ama nerede. Evi ağır hasarlı olanlar kentsel dönüşüm mantığıyla evini tekrar yaptıracak. Ne anladık deprem vergisinden.

Hocam fırsat bulan birçok kişi hala İstanbul'a gidiyor maalesef. İnsan en azından kendisini ve sevdiklerini düşünür.
Aslında 2020 yılından sonra kimse isteyerek İstanbul'a yerleşmedi. Herkes ekonomik sıkıntıya bir çözüm bulmak için İstanbul veya diğer büyük şehirlere göç etti. Ülkede kıyma, yumurta, tavuk eti vb. şeylerin pahalı olmasının en büyük sebeplerinden biri çiftçinin tarlasını bırakması çünkü para kazanamıyorlar, tabii çiftçilerin yoğunlukta olduğu bölgelerin seçim sonuçlarına bakınca bu ülkeden neden bir şey olmayacağını da anlıyorsunuz, ne desek boş ülkede çok büyük bir eğitimsizlik ve cahillik mevcut. Buraya Celal Şengör'ün bir cümlesini bırakıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Devlet için hiç büyük bir para değil. Bir zahmet azıcık kıssınlar şu sarayın masraflarını rahatça öderler.
Günlük 18 milyon TL harcayıp keyfine bakmak varken neden kıssınlar ki :)

1692305345326.png

Haklısınız hocam. O kadar deprem vergisi toplandı ama nerede. Evi ağır hasarlı olanlar kentsel dönüşüm mantığıyla evini tekrar yaptıracak. Ne anladık deprem vergisinde

Hakikaten vergilere ne oldu? Yer yarıldı içine mi girdi yoksa o kadar parayı savurdular mı yoksa onlarla son model Mercese veya Audi mi aldılar orasını bilemiyorum.

İstanbul gibi bir büyük nüfüslu ilde deprem gerçekleşecek ve bunun çok daha kötüsü olacak. Türkiye'nin en önemli şehri İstanbul'dur, Kahramanmaraş'ta olan depremden bile milyar dolarlardan bahsederken Türkiye İstanbul depreminde tamamen çökecektir. Bunun tek sebebi yapılan yapılar maalesef, ülkede bu kadar fazla müteahhit oldukça, rüşvet işledikçe maalesef halk ezilecek. Ramazanda Müslüman diye oruç tutup birbirinin malını gözetenler bu ülkede oldukça, iki yüzlü sıfatlar gezdikçe bu ülkeden birşey olamayacak. Her saniye daha da yaklaştığımız Türkiye'yi tamamen etkileyecek bir deprem var fakat buna kimse önlem almıyor. Şuan çok geç kaldık ve acilen tahliyelerin başlaması lazım bile. Deprem olduktan sonra örnek vermek gerekirse Binalar domino taşları gibi birbirlerinin üzerine yıkıldıktan sonra yaklaşık 20 Milyon insana günler boyunca yardım bile gidemez.
İşin ekonomik, siyasi kısmını saymıyorum bile. Hastalıklar, salgınlar, yağmalar başlayacak kimse yardımcı olamayacak.
Her kim doğal afetlere maruz kalıp vefat ettiyse Allah rahmet eylesin.
Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Geri
Yukarı