6 Şubat 2023 depreminin üzerinden 192 gün geçti

Makaleler
52
Yer
KKTC
Daha fazla  
6 Şubat 2023 depreminin üzerinden 192 gün geçti ve birçok yerde hayat normale döndü. Giden canlar, yıkılan binalar, deprem yaşanan illerdeki giden bütün her şey unutuldu ve herkes hayatına kaldığı yerden devam etmeye devam etti. Depremi unutturmamak için böyle bir konu açmak istedim. Daha dün gibi olan depremin üzerinden 192 gün geçmiş. Her deprem olduğunda böyle mi olacak ya? Sağ kalanlar bizimdir mantığında mı devam edilecek? İnsanların ölmesine çok üzülüyorum 🥺 Herkesin hayalleri, hayatı vardı. Her şey alt üst oldu. Neyse yazımı kısa kesmek istiyorum. Beklenen Marmara depremi var ve uzmanların söylediğine göre de sona yaklaşıldığı söyleniyor. Korkarım ki Marmara depremi tam bir felaket olacak.

Son düzenleme:
Hala molozlar görmüştüm sanırım Osmaniye ve Gaziantep taraflarında. Evet her deprem olduğunda birkaç dakika içinde on binlerce insanı kaybetmeye devam edeceğiz. Müteahhitler, yapı izni verilmeyecek yere izin veren yetkililer, rüşvet alanlar, buna göz yuman politikacılar olduğu sürece bu böyle devam edecek, kaçınılmaz son.

Halkta deprem bilincine dair hiçbir şey yok. Buna önayak olması gereken politikacılar olduğu yerde saymaya devam ediyor. Daha ne olabilirdi ki?

O gün iki arkadaşımı kaybettim soğuk bir morgda ölü bedenlerine bakıyordum. İnanın o kadar acıydı ki benim için halen atlatamadım.

Bugün makamını hatırlamıyorum sanırım cumhurbaşkanı yardımcısıydı. Toplam maliyet 720milyar dolarmış. Şöyle düşündüm de bu toplanan deprem vergileriyle, devletin hazinesinden ayrılan bütçeyle bu rakamlara ulaşılmadan çözüm yapılabilirdi bu zamana kadar. Sorumsuz bir hükümet ve onların yaptıkları yanlışlarını törenlerle kutlayan bir kısım yüzdelik. Üzülüyorum, üzülüyorum ancak bir yandan da çok sinirliyim.

Her deprem olduğunda böyle mi olacak ya? Sağ kalanlar bizimdir mantığında mı devam edilecek?
Maalesef bu mantık ile devam ediliyor ki buna rağmen inanılmaz derecede insan onları tercih ediyor. Bilemiyorum artık bu tarz insanlara acımıyorum, ders çıkarmak istemiyorlar ise çıkarmasınlar. 2030 yılına kadar kesin olması beklenen bir Marmara depremi var, önlem veya hazırlık sıfır ki bu sadece iktidar için geçerli değil tüm siyasiler için geçerli bir olay. Marmara depreminin olacağı yer bile belliyken bu kadar gevşek politikalar ile ülkenin sonunu kendi elleri ile hazırlıyorlar. "Uzmanlar neden Marmara depremini bekliyor?" Bu konuda da Marmara depreminin neden, nerede ve ne zaman beklendiğini açıkça anlatmıştım, bunu bizim gibi basit insanlar araştırarak kolayca bulabiliyor ve öğrenebiliyorsa devlet kademesindeki siyasilerin bu konu hakkında bir hazırlık yapmaması hatta üstüne üstlük seçim kazanmak için propaganda yaparcasına depremin olacağını bile bile o şehirlerden devlet bütçesini kısması tamamen katil olmalarını açıklar derecede. Ne yazık ki bunları hak etmeyen %48'lik bir kesim vardı, belki yönetim değişse yine bir şey değişmeyecekti ama en azından insanlara değer veren bir kesim ülkeyle ilgilenmeye çalışacaktı. Maalesef ki Marmara depreminden sonra ülke bağımsızlığını bile kaybedecek duruma gelecek, buna hazırlayın kendinizi derim.

Maalesef bu mantık ile devam ediliyor ki buna rağmen inanılmaz derecede insanlar onları tercih ediyor. Bilemiyorum artık bu tarz insanlara acımıyorum, ders çıkarmak istemiyorlar ise çıkarmasınlar. 2030 yılına kadar kesin olması beklenen bir Marmara depremi var, önlem veya hazırlık sıfır ki bu sadece iktidar için geçerli değil tüm siyasiler için geçerli bir olay. Marmara depreminin olacağı yer bile belliyken bu kadar gevşek politikalar ile ülkenin sonunu kendi elleri ile hazırlıyorlar. "Uzmanlar neden Marmara depremini bekliyor?" Bu konuda da Marmara depreminin neden, nerede ve ne zaman beklendiğini açıkça anlatmıştım, bunu bizim gibi basit insanlar araştırarak kolayca bulabiliyor ve öğrenebiliyorsa devlet kademesindeki siyasilerin bu konu hakkında bir hazırlık yapmaması hatta üstüne üstlük seçim kazanmak için propaganda yaparcasına depremin olacağını bile bile o şehirlerden devlet bütçesini kısması tamamen katil olmalarını açıklar derecede. Ne yazık ki bunları hak etmeyen %48'lik bir kesim vardı, belki yönetim değişse yine bir şey değişmeyecekti ama en azından insanlara değer veren bir kesim ülkeyle ilgilenmeye çalışacaktı. Maalesef ki Marmara depreminden sonra ülke bağımsızlığını bile kaybedecek duruma gelecek, buna hazırlayın kendinizi derim.
ilk 2 cümleni okumam yeterli oldu. Alnından öpüyorum seni. Biraz çekinerek yorum yapmıştım ama sen iyi yazdın. Eline sağlık.

@IBarış Muharrem İnce dışında deprem konusunu dile getiren siyasetçi görmedim.
Ona da sarayın adamı demişlerdi :) Ne yazık, bu ülke iyi siyasetçileri hiçbir zaman hak etmedi.
ilk 2 cümleni okumam yeterli oldu. Alnından öpüyorum seni. Biraz çekinerek yorum yapmıştım ama sen iyi yazdın. Eline sağlık.
İsteyen linçleyebilir ama gerçekler bu yönde kimse kusura bakmasın.

Maalesef bu mantık ile devam ediliyor ki buna rağmen inanılmaz derecede insan onları tercih ediyor. Bilemiyorum artık bu tarz insanlara acımıyorum, ders çıkarmak istemiyorlar ise çıkarmasınlar. 2030 yılına kadar kesin olması beklenen bir Marmara depremi var, önlem veya hazırlık sıfır ki bu sadece iktidar için geçerli değil tüm siyasiler için geçerli bir olay. Marmara depreminin olacağı yer bile belliyken bu kadar gevşek politikalar ile ülkenin sonunu kendi elleri ile hazırlıyorlar. "Uzmanlar neden Marmara depremini bekliyor?" Bu konuda da Marmara depreminin neden, nerede ve ne zaman beklendiğini açıkça anlatmıştım, bunu bizim gibi basit insanlar araştırarak kolayca bulabiliyor ve öğrenebiliyorsa devlet kademesindeki siyasilerin bu konu hakkında bir hazırlık yapmaması hatta üstüne üstlük seçim kazanmak için propaganda yaparcasına depremin olacağını bile bile o şehirlerden devlet bütçesini kısması tamamen katil olmalarını açıklar derecede. Ne yazık ki bunları hak etmeyen %48'lik bir kesim vardı, belki yönetim değişse yine bir şey değişmeyecekti ama en azından insanlara değer veren bir kesim ülkeyle ilgilenmeye çalışacaktı. Maalesef ki Marmara depreminden sonra ülke bağımsızlığını bile kaybedecek duruma gelecek, buna hazırlayın kendinizi derim.

Hocam fırsat bulan birçok kişi hala İstanbul'a gidiyor maalesef. İnsan en azından kendisini ve sevdiklerini düşünür.

Buralarda merkez üssü minimum 3.5 olan depremler sürüyor. Gözünüze küçük gelmesin. Saati de belli olmadığı için bazen gece uyandırıyor, bazen sabah.

Siz kafanızda unutmuyor olabilirsiniz ama herhangi bir eyleme geçmedikçe istediğiniz kadar hatırlayın, kimseye yararınız olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı