60 bin TL sistem önerisi

Bütçe
60000
Hocam MSI MAG Z690 TOMAHAWK Wi-Fi önermişsiniz ama MSI PRO Z790-P WIFI modeli daha iyi olabilir mi? Sistemi daha almadım araştırıyorum. Bir de bu bios güncelleme işi nasıl olacak o kafamı karıştırıyor. MSI tarafında direkt işlemci takmadan güncelleme yapılabiliyor sanırım ama Asus tarafında ya servise gidecek ya da 12. nesil işlemci bulunup o şekilde güncellenecek sanırım. Yoksa 13. nesil işlemcilerde görüntü alamıyormuşuz bios güncellenmeden.

Hocam MSI MAG Z690 TOMAHAWK Wi-Fi önermişsiniz ama MSI PRO Z790-P WIFI modeli daha iyi olabilir mi? Sistemi daha almadım araştırıyorum. Bir de bu BIOS güncelleme işi nasıl olacak o kafamı karıştırıyor. MSI tarafında direkt işlemci takmadan güncelleme yapılabiliyor sanırım ama ASUS tarafında ya servise gidecek ya da 12. nesil işlemci bulunup o şekilde güncellenecek sanırım. Yoksa 13. nesil işlemcilerde görüntü alamıyormuşuz BIOS güncellenmeden.

AM5 alırsanız daha mantıklı olur Intel 14. nesilde soket değiştirecek sanırım AM5'in daha 4 5 yılı var
RAM'ler bu daha iyi olur ayrıca kalan paraya 240 değil 360mm soğutucu alınabilir.

Aslında İntel mi olmalı sistem yoksa AMD mi kafam karıştı biraz. Sistem güncelleme konusunda zaten AMD de 2025 de soket değiştirecekmiş böyle bir sisteme de 2 sene içinde parça değişimi biraz ayıp olur gibi.
AM5 alırsanız daha mantıklı olur Intel 14. nesilde soket değiştirecek sanırım AM5'in daha 4 5 yılı var
RAM'ler bu daha iyi olur ayrıca kalan paraya 240 değil 360mm soğutucu alınabilir.
Hocam, arkadaşım AMD sistem kullanmak istemiyor. Sisteme hiç güncelleme yapmayı düşünmüyormuş. Çürütene kadar dizildiği şekilde kullanacak.

Aklıma oturan parçalar şimdilik şöyle ama bir kaç eksik var;

CPU: Intel Core i7 13700K > 9190 TL
Sıvı soğutucu: Corsair H150 RGB 360mm > 2675 TL
GPU: MSI VGA GEFORCE RTX 4080 16GB GAMING X TRIO > 34500 TL
Anakart: -
SSD : Kingston KC3000 2 TB PCIe 4.0 > 4200 TL
Ram: Corsair 32GB(2x16) Vengeance RGB 6000mhz CL40 DDR5 > 3700 TL
PSU: Corsair 850W RMx White Series RM850x 80 + > 3000 TL
Kasa: -

Anakart ve kasa konusunda henüz bir yere varamadım. Ayrıca alacağımız anakartın 13. nesil işlemci ile çalışabilmesi için bios güncellemesinin yapılması lazım sanırım. Bu konuda da servise falan göndermek gerekiyor veya 12. nesil bir işlemci bulmak gerekiyor ki bunu bulamayız servise giderse de uzun bir süre beklemek gerekecek. Bazı modellerde direkt usb ile anakarta sadece güç verip flash bellek ile güncelleme yapılabilen modeller varmış sanırım. Sizin önerebileceğiniz bir anakart var mı veya parçalarda şu olmamış dediğiniz bir parça var mı?

AM5 sisteme karşı bir önyargı var ne yazık ki arkadaşımda.

Aslında Intel mi olmalı sistem yoksa AMD mi kafam karıştı biraz. Sistem güncelleme konusunda zaten AMD de 2025 de soket değiştirecekmiş böyle bir sisteme de 2 sene içinde parça değişimi biraz ayıp olur gibi.

Hocam, arkadaşım AMD sistem kullanmak istemiyor. Sisteme hiç güncelleme yapmayı düşünmüyormuş. Çürütene kadar dizildiği şekilde kullanacak.

Aklıma oturan parçalar şimdilik şöyle ama birkaç eksik var;

CPU: Intel Core i7 13700K > 9190 TL.
Sıvı soğutucu: Corsair H150 RGB 360mm > 2675 TL.
GPU: MSI VGA GEFORCE RTX 4080 16GB GAMING X TRIO > 34500 TL.
Anakart: -
SSD: Kingston KC3000 2 TB PCIe 4.0 > 4200 TL.
RAM: Corsair 32GB(2x16) Vengeance RGB 6000mhz CL40 DDR5 > 3700 TL.
PSU: Corsair 850W RMx White Series RM850x 80 + > 3000 TL.
Kasa: -

Anakart ve kasa konusunda henüz bir yere varamadım. Ayrıca alacağımız anakartın 13. nesil işlemci ile çalışabilmesi için BIOS güncellemesinin yapılması lazım sanırım. Bu konuda da servise falan göndermek gerekiyor veya 12. nesil bir işlemci bulmak gerekiyor ki bunu bulamayız servise giderse de uzun bir süre beklemek gerekecek. Bazı modellerde direkt USB ile anakarta sadece güç verip flash bellek ile güncelleme yapılabilen modeller varmış sanırım. Sizin önerebileceğiniz bir anakart var mı veya parçalarda şu olmamış dediğiniz bir parça var mı?

AM5 sisteme karşı bir ön yargı var ne yazık ki arkadaşımda.

BIOS kolay iş tamircilerde falan yapıyorlar.
İşlemciyi k serisi almışsınız OC yapacaksanız yukarıda attığınız anakart güzel
Kasa olarak şunlara bakabilirsiniz.
Buna sığar mı tam emin değilim Dark Guardian Pro 4X12Cm Adreslenebilir Rgb Led Fanlı Fiyatları ve Özellikleri
Ayrıca Gaming X'e cidden gerek yok bu en performanslı 4080 lerdendir.

BIOS kolay iş tamircilerde falan yapıyorlar.
İşlemciyi k serisi almışsınız OC yapacaksanız yukarıda attığınız anakart güzel
Kasa olarak şunlara bakabilirsiniz.
Buna sığar mı tam emin değilim Dark Guardian Pro 4X12Cm Adreslenebilir Rgb Led Fanlı Fiyatları ve Özellikleri
Ayrıca Gaming X'e cidden gerek yok bu en performanslı 4080 lerdendir.
Aynen hocam işlemciyi K model olarak seçtik hem içinde dahili grafik olması hem de OC özelliği barındırması bizi cezbetti. Bahsettiğiniz anakart bu sanırım: MSI PRO Z790-P WIFI SOKET 1700 DDR5 7000MHZ(OC) Bu anakart benimde hoşuma gitti. Eğer ki tamirciler falan bios güncellemesinde yardımcı oluyorsa başka model tavsiyeniz varsa ona da bakabilirim. Ekran kartı konusunda da sizin dediğiniz kartı alacağız. Hem daha uygun hem daha performanslı dediğiniz gibi.

Aynen hocam işlemciyi k model olarak seçtik hem içinde dahili grafik olması hem de OC özelliği barındırması bizi cezbetti. Bahsettiğiniz anakart bu sanırım: MSI PRO Z790-P WIFI SOKET 1700 DDR5 7000MHZ(OC) bu anakart benim de hoşuma gitti. Eğer ki tamirciler falan BIOS güncellemesinde yardımcı oluyorsa başka model tavsiyeniz varsa ona da bakabilirim. Ekran kartı konusunda da sizin dediğiniz kartı alacağız. Hem daha uygun hem daha performanslı dediğiniz gibi.

Anakart için yeni konu açarsanız daha çok yardımcı olabilirler.

Anakart OC desteklemiyor yani çarpan kilidi olan işlemciyi takarsan o anakart desteklemez onu anlatıyorum o anakart yerine Z690 alıp BIOS güncellemesi atıp sorunsuz kullanabilir ama sen gidip ısrarla OC desteklemeyen B760 anakart atıyorsun ve attığım i9 13900K videosunda işlemcinin Full yükte 300W güç kullandığını görebilirsin ve PSU'lar üstünde yazan değerin altında güç verirler ayrıca yeni nesil NVIDIA ekran kartları yükteyken kağıt üzerinde yazanın daha üstünde güç tüketiyor o yüzden böyle bir sistem için 1000W PSU alması idealdir.

Dostum yazını okudum kafama takılan bir soru var OC yapılamaması demek 13700KF işlemcimin bu hızlara ulaşamayacak olmasımı demek yoksa. Bu belirtilen hızların üstünemi çıkamaz. Yani B760-F kart ile ben 5,4 hıza ulaşamaz mıyım ya da 4,2 hıza.

Maksimum Turbo frekansı.
5.40 GHz.
Intel® Turbo Boost Max teknolojisi 3.0 frekansı ‡
5.40 GHz.
Performance-Core maksimum Turbo frekansı.
5.30 GHz.
Efficient-Core maksimum Turbo frekansı.
4.20 GHz.
Performance-Core taban frekansı.
3.40 GHz.
Efficient-Core taban frekansı.
2.50 GHz.

Geri
Yukarı