60 Hz ile 170 Hz farkını hissedilmiyor

Philips 288e2uae 4K 60 Hz monitörüm vardı. Geçen hafta ViewSonic VX2780J-2K 170 Hz 2. monitör olarak aldım.
Genellikle LoL ve hikaye tabanlı tek kişilik oyunlar oynuyorum. 60'dan 170'e geçiş Hz farkını hissedemedim. Üstelik 4K monitörümde görüntü kalitesi de daha iyi gibiydi.
O akıcılık hissini nasıl hissedebilirim? iPhone 11 Pro'dan 14 Pro Max 60-120 Hz geçişini hissetmiştim.
Ayrıca 60x120 masam var ve çift 27 inç monitörle kullanmakta zorlanıyorum gibi. Görseli alta ekliyorum, sizce 2. monitörü iade mi etmeliyim?

Eki Görüntüle 2026161

Ben NVIDIA G-SYNC ayarı ile bir şekilde Samsung M7 43 60 Hz monitörü 75 Hz yapmıştım. Ve farkı hikayeli oyunlarda aşırı derece de belli olmamaya başladı. Ancak yine de 165 Hz ile 75 Hz arasında bariz bir fark oluyordu. FreeSync veya G-SYNC açınca Hz değerleri ilk seferki gibi göze aşırı yavaş gelmemeye başlıyor. Zamanla en azından bende böyle oldu.

Benim arkadaş vardı oda 75Hz monitör ile oynardı hep. Bir gün bizim eve geldi bende oyun oynadı biraz. Hiçbir fark yok dedi 165Hz ile 75Hz arasında. Göztepe süleyman yalçın hastanesinden randevu aldı birkaç ay sonra baş ağrıları vardı. Neyse göz muayenesine girdi, arkadaşın 2 gözünde hareket algılayan bir katmanda sıkıntı olduğu, hareketleri algılamada sorun olduğu çıktı. Beyin mr falan sırası ile hepsine girdi ve gözlerinden ameliyat oldu.

Yani demem odur ki 60-144Hz farkını sağlıklı bir insan zaten direk fark eder. Fark edemiyorsan ve tüm donanım ayarların doğruysa eminsen. Doktor randevusu önerisinden başla bir yol yok. Zaten diğer tüm yolları buradaki herkes yazmış öncesinde.

Ne zamandan beri 170Hz monitör var? 165Hz olmasın?
Genelde overclocklu halini yazarlar oraya muhtamelem overclocksuz hali 144 dür overclockla 170 e çıkıyordur.

Ve hikayeli oyunda 4k monitör tabiki daha güzel görüntü vermez mi? Hz artışı fps tabanlı oyunlarda daha etkilidir diye biliyorum ben. örn(Valorant, CS2)

Masaüstünde bile fark edersiniz hocam. Monitör üzerinden OC ile 165'i 170Hz yapma ayarını açmışsınizdir. Masaüstü ekran ayarlarından 170Hz i seçiniz.

Fark etmemek imkansız. Fark yok diyorsan ekran 60 Hz çalışıyordur. En baştaki arkadaşın dediği Testufo sitesine girip test edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı