Çözüldü 60 Hz ve 144 Hz arasındaki fark

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Beyler 60 Hz monitor ile 144 Hz monitor arasındaki fark nedir? Oyunu etkiler mi? CS, Zula falan oynarken.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
60 Hz monitör saniyede en fazla 60 kare gösterebilirken 144 Hz monitör saniyede 144 kare gösterebilir. Bu da oyunda size bir görüş ve tepki avantajı sağlayacaktır. Bu videomuz daha iyi fikir verecektir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
60Hz ile 144Hz arasında dağlar kadar belki daha fazla fark var, oyunu da etkiliyor ama mucize bekleme, sadece yolunu açar, o yolda yürümek senin işin.

Yeterli ekran kartı gücü ile var olan Hz değerine yaraşır bir FPS alırsanız; 60Hz ile 144Hz arasında oldukça belirgin bir smooth görüntü farkı vardır. Mouse bile bir farklı kayar 144Hz ekranda. 144Hz monitörde 30-40 saat oyun oynadıktan sonra 60Hz monitörde aynı FPS oyununu açtığınızda kasıyor hissi uyandırıyor neredeyse. Ayrıca bu Hz durumu, 1 saniyede gözünüzün önüne daha fazla kare geldiği için düşmanları farkedip reflex göstermede de kanıtlanmış bir avantaj farkı sunmakta. Youtube üzerinde bahsettiğim şeylerin onlarca kıyaslama videosu mevcut.

Ben hep 60Hz monitör kullandım. Bu sefer sistem de toplamışken 144Hz tercih ettim. Ben böyle bir fark görmedim :D Özellikle CS:GO'da çok çok fark var.

Beyler 60 Hz monitor ile 144 Hz monitor arasındaki fark nedir? Oyunu etkiler mi? CS, Zula falan oynarken.
144 HZ monitör ile 60 HZ'ye göre saniyede 84 kare daha fazla görürsünüz. Deneyimlemedim ama FPS türü oyunlarda yüksek HZ değerine sahip monitörlerin daha iyi olduğu söyleniyor.

Oyun deneyimini ciddi oranda etkiler. Bir süre önce Assassin's Creed Unity ile deneme şansım oldu. Başlangıcı 60 Hz bir monitör ile yaptım. Sonrasında 144 Hz bir monitöre geçtim. Optimizasyon sorunu olmasına rağmen oyundaki hissiyat çok fark etmişti. İmkan varsa kesinlikle 144 Hz'e geçilmeli.

Valorant oynarken hep 144 Hz monitör kullandım. Fakat bir kere ikinci monitörüm olan 60 Hz monitörde de merak edip bir maç attım. Kendi rankımdaki bütün adamları 144 Hz monitörde çok rahat vururken 60 Hz monitörde adamları cidden zor vurmaya başladım ve takımda dördüncü oldum. Genelde hep birinci veya ikinci olurdum. Yani anlayacağınız oyunu eğer ki iyi oynuyorsanız ve üstüne 144 Hz monitör alacak olursanız çok iyi bir performans gösterirsiniz. Onun dışında rekabetçi oyunlar dışında hikaye oyunlarında da gayet iyi bir görüntü elde edersiniz. Yani her türlü gayet iyi birşey.

60 Hz monitör saniyede en fazla 60 kare gösterebilirken 144 Hz monitör saniyede 144 kare gösterebilir. Bu da oyunda size bir görüş ve tepki avantajı sağlayacaktır. Bu videomuz daha iyi fikir verecektir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm

Geri
Yukarı