600TL PSU önerisi

@Resul1780
Forumda bu şekilde aslı astarı olmayan bilgilerle konuşan arkadaşlar mevcut ancak burada öyle bir durum söz konusu değil. Rampage'in ETX-750 modeli dışındaki hemen hemen her güç kaynağında kullanılan malzemelerden tutun iç aksama, korumalara ve tasarıma kadar aklınıza ne gelirse diğer firmalara nazaran kalitesi daha düşük. Bu sebeple sorun yaşayan birçok kişi var.

Siz sorun yaşamadınız diye başkaları da yaşamayacak diye bir durum yok. Daha önce patladı bendeki. Az bir fiyat farkıyla sorun yaşama ihtimali Rampage'e göre daha düşük olan güç kaynakları tabii ki önerilecek, araştırın diyorsunuz ama hepimizin araştırması lazım sadece bizim değil sizin de biraz daha bakmanız gerek Rampage güç kaynaklarına.

Ben kafamdan sallamıyorum bende ilk sistemi toplarken çok tedirgin olmuştum ama fazla çıkacak bütçem yoktu ben hadi alayım ya ne olursa olsun dedim kendim için ama bir problem yaşamadım ha bir de siz yaşadınız diye herkes yaşayacak diye bir şey yok belki siz güç kaynağına su falan döktünüz ya da kablolarına falan zarar verdiniz belki haberiniz yok ya da toptan uydurma.
PSU diğer bileşenlere benzemez kalitesiz ise bozulduğunda kendisiyle birlikte diğer parçaları da götürür. O yüzden kullanma olayını bir kere geçeceksin. Yol boş deyip kaldırım dururken yolun ortasından yürümeyeceksin. Bu zamana kadar bir sorun yaşamadıysan da şükret hiç yaşamayasın.

Bana basit bir örnek ver. Cooler Master çok kaliteli diye öneriyorsunuz peki Cooler Master ile Rampage'in kullandığı malzemeleri yazar mısınız bende öğreneyim kalite farkını sanki biri alüminyum diğeri poşetten yapılıyor gibi bir benzetmeniz var.

Bir laf var insan sarrafı değilim ama insan sarrafını iyi seçerim. PSU konusunda uzman seviyesinde değilim ama yaş tahtaya basacak kadar enayi de değilim. PSU sistemin can damarıdır yüksek ücretler ödenen ekran kartlarını uzun yıllar besler. Hatalı seçim lüksü en az parçadır asla şakaya gelmez. Sonradan ahlayıp vahlamamak için işi şansa bırakmayacaksın. PSU patlayıp sistem parçaların zarar gördü mü bu yazılanlar elbet kulağında çınlar. Dua et ki patlamasın.

Sizden önce @CJack60'ın bir yorumu var. Olayın özeti bu. PSU gibi bilgisayarın kalbi olan bir bileşen yabana atılmamalı. Başınıza gelmeyince tabi bir haber olursunuz öneminden. Ne zaman sorun çıkarsa o zaman anlaşılıyor zaten, burada sizin suçunuz yok. Kimsenin yok. Hepimiz aynıyız.

Bakın, hemen hemen her güç kaynağında sorun çıkma ihtimali var. Ancak kullanılan mühendislik metotları, eklenen ekstra korumalar ve malzeme kalitesi burada belirleyici etken oluyor. Bunlar hikaye de değil, keşke öyle olsaydı ama gerçek.

Su mu dökmüşüm? Eski bilgisayarımın üstü kapalıydı, su dökmemin imkanı yok. Toptan uydurma mı? Buna bir şey söylemiyorum zaten.

Alüminyum ve poşet gibi şeyler söylemişsiniz ama keşke o karşılaştırma öyle olsa da herkesin anlayabileceği dilden gösterebilsek.

Güç kaynakları konusunda Ali Rıza hocamız iyidir. Şöyle bir yorumu var,

Sertifakaya bakarak güç kaynağı belirlenmez. İçinde kullanılan mosfetler, kondansatörler, kontrolcüler ve denetleyiciler ve Ripple değeri daha hatırlamadığım, bilmediğim söz konusu elemanlar belirtiyor kaliteyi ve burda söz konusu Everest ise parçalarınızı riske atmayın.

Anlıyorum, bir süredir sorunsuz bir şekilde kullanıyormuşsunuz ancak bu tarz güç kaynaklarının nereye kadar götüreceğini kimse kestiremez. Bir kere kalitelisini alın, sorun yaşama ihtimaliniz çok daha az olsun.

Sizden önce @CJack60'ın bir yorumu var. Olayın özeti bu. PSU gibi bilgisayarın kalbi olan bir bileşen yabana atılmamalı. Başınıza gelmeyince tabii bir haber olursunuz öneminden. Ne zaman sorun çıkarsa o zaman anlaşılıyor zaten, burada sizin suçunuz yok. Kimsenin yok. Hepimiz aynıyız.

Bakın, hemen hemen her güç kaynağında sorun çıkma ihtimali var. Ancak kullanılan mühendislik metotları, eklenen ekstra korumalar ve malzeme kalitesi burada belirleyici etken oluyor. Bunlar hikaye de değil, keşke öyle olsaydı ama gerçek.

Su mu dökmüşüm? Eski bilgisayarımın üstü kapalıydı zaten, su dökmemin imkanı yok. Toptan uydurma mı? Buna bir şey söylemiyorum zaten.

Alüminyum ve poşet gibi şeyler söylemişsiniz ama keşke o karşılaştırma öyle olsa da herkesin anlayabileceği dilden gösterebilsek.

Güç kaynakları konusunda Ali rıza hocamız iyidir. Şöyle bir yorumu var,

Anlıyorum, bir süredir sorunsuz bir şekilde kullanıyormuşsunuz ancak bu tarz güç kaynaklarının nereye kadar götüreceğini kimse kestiremez. Bir kere kalitelisini alın, sorun yaşama ihtimaliniz çok daha az olsun.

Tamam kardeşim kaba davrandığım için kusura bakma neyse konun sahibi kendi karar versin ne alacağına.
Bir laf var insan sarrafı değilim ama insan sarrafını iyi seçerim. PSU konusunda uzman seviyesinde değilim ama yaş tahtaya basacak kadar enayi de değilim. PSU sistemin can damarıdır yüksek ücretler ödenen ekran kartlarını uzun yıllar besler. Hatalı seçim lüksü en az parçadır asla şakaya gelmez. Sonradan ahlayıp vahlamamak için işi şansa bırakmayacaksın. PSU patlayıp sistem parçaların zarar gördü mü bu yazılanlar elbet kulağında çınlar. Dua et ki patlamasın.

Yani Cooler Master alınca güvenli ellerde Rampage alınca yaban eller oluyor öyle değil mi?

3 sayfadır PSU bileşen kalitesinden koruma özelliklerinden bahsediliyor. Dönüp dolaşıp hala olayı bir markaya endeksliyorsun. Geçmişte Corsair VS modelini önermedim, günümüzdeyse Cooler Master Elite V3 modelini önermiyorum. Sebebi Rampage ile aynı yani düşük bileşen kalitesi ve eksik koruma bulundurması, VS önermeme sebebim kronik üretim hatalı model olmasıydı. Umarım bu sefer durumu anlamışsındır.

3 Sayfadır PSU bileşen kalitesinden koruma özelliklerinden bahsediliyor. Dönüp dolaşıp hala olayı bir markaya endeksliyorsun. Geçmişte Corsair vs modelini önermedim, günümüzdeyse Cooler Master Elite V3 modelini önermiyorum. Umarım bu sefer durumu anlamışsındır.

Tamam, ben de diyorum ki bana kanıtla gel.

Yazılanları okumadığın belli oluyor üstte @EgeN7 patladı demiş daha ne kanıtı istiyorsun balistik rapor mu lazım?

Sadece demeyle kanıt oluyor mu karşınızda her lafa inanacak enayi mi var? O zaman bende diyeyim Cooler Master PSU patladı ama sadece dedim bak bunu siz bilemezsiniz belki oldu belki olmadı bu kanıt değildir bir de bana akıllıktan bahsediyorsun.

Geri
Yukarı