650W PSU ile RTX 3080 çalıştırmak sorun olur mu?

Gözüm 4K'nın netliğine de 144 Hz'nin akıcılığına da alıştı hocam. 60 Hz kullandığım zaman oyun bana 15 FPS gibi geliyor 2K monitör kullandığımda da 1080p gibi geliyor. 4K 144 Hz olarak Online Battlefield 5 oyuncusuyum 130-120 FPS gayet memnun ediyor. 6 sene civarı 4K 60 Hz monitör kullanmıştım yüksek çözünürlüğe alışmadığınız sürece memnun eder.

Anladımda hikayeli oyunda 144 Hz bir işe yaramaz tabii Online oyunlar başka.

Hayır yanlış anladın bak hikayeli oyunlarda 144FPS alamıyorsun ya ondan dolayi diyorum.

60 FPS'leri zor görüyor dediğiniz oyun hangisi bilmiyorum milyonlarca oyundan belki 1 belki 2 tanedir? Aslında Battlefield 5'i saymazsak ağırlıklı olarak hikayeli oyunları oynuyorum. Şu ana kadar yüksek FPS anlamında hiç sıkıntı çekmedim. Fakat grafikle alakası olmayan Knight Online gibi oyunlarda veya Assassin's Creed Brotherhood gibi eski oyunlarda bile 4K'nın farkı inanılmaz hissediliyor.

Direk 144 FPS veya üstünü almaya gerek yok 80 90 FPS aldığında bile gayet akıcı oluyor. Kaldı ki direk 60 FPS alsan bile 144 Hz de 60 FPS ile 60 Hz de 60 FPS monitörün farkı çok belli olacaktır. Yani 60 FPS alsam dahi 4k 144 hz seçimim değişmezdi. 60 Hz paneller genelde pek akıcı olmuyor 6 sene civarı Samsung U28E590D 4K 60 Hz kullandım.

İki aynı Hz aynı çözünürlük monitör arasında bile inanılmaz akıcılık farkı olabiliyor. Acer Predator ve LG ile yan yana kıyaslamalar yaptım. İki monitörde de oyunda yan yana koştuğumda ikisi de 144 Hz olmasına rağmen Acer 60 Hz gibi kaldı takıla takıla gidiyor gibiydi hiç akıcı değildi. Sonra birkaç hikayeli oyuna daha girdik gene durum aynıydı.

Denemeleri bu şekil yapmıştım eğlenceli ve şaşırtıcı bir süreçti;

173.jpg

176.jpg

Güncel oyunlardan Cyberpunk 2077, Assassin's Creed Valhalla ve Far Cry 6 oynamadım.

Bunun dışında Assassin's Creed serileri, Tomb Raider serileri, Resident Evil serileri, Far Cry Serileri, GTA 5 gibi birçok oyunu bitirdim. Bir oyun eğer çok zorlarsa gölge ayarını falan kısarım çünkü benim için gölge grafiği sonlarda kalıyor ve bazı oyunlarda aşırı FPS fark ettiriyor. Şu ana kadar genel olarak hiç düşük FPS sorunum olmadı.

Geri
Yukarı