6600 XT pişmanlık mıdır?

6600 XT ile alakalı olduğunu sanmıyorum, ben de 6600 XT kullanıyorum ve dediğiniz drop sorunları ile hiç karşılaşmadım (benim işlemcim de R5 3600). Sıkıntı BIOS veya ekran kartı Driver'ları güncel değilse onlardan kaynaklı olabilir. BF1 ve Warzone gibi oyunlarda yüksek oyunculu Server'lara giriyorsanız (işlemcinize daha fazla yük bindiğinden dolayı) darboğaz yaşanıyor olabilir. 1% ve 0.1% FPS değerleriniz düşük anladığım kadarı ile. Bu sorunun önüne belki FPS sabitleyici ayarlar ile geçebilirsiniz. PSU modelini belirtmemişsiniz, belki PSU kalitesizse ekran kartına arada güç iletimi konusunda sorun yaşadığından drop sorunları yaşıyor olabilirsiniz.

Frisby FR-PS6580P-RGB 650W 12cm 80+ Gaming Power Supply.
Frisby vallahi bundan önce aynı sistemde XFX 5600 XT m vardı onu arkadaşıma sattım 6600 XT aldım 5600 XT'de hiçbir kasma FPS düşüklüğü vs yaşamadım. Bu kartı taktıktan sonra kanser oldum ya sabahlara kadar forumlarda geziyorum sonuç aynı :D

Hocam selam, kartla mining yapıyor musunuz?

Merhabalar hayır hocam kartı alalı 1.5 ay oldu daha yeni yeni oyunları yüklemeye başladım genellikle CS falan oynuyordum. Hiç Mining'de kullanılmadı OC falan hiç kurcalamadım.

Oynadığın oyunlar genel olarak ekran kartında sorun olabileceğini gösteren oyunlar değil yalnız. CS:GO desen işlemci tabanlı, BF zaten işlemci katili, Warzone RAM sömüren bir oyun ve neden düşük ayarlarda oynadığını çözemedim.

Sistemde RDR2, Witcher 3, CP77, Tomb Raider vb. tek kişilik AAA oyunlar yok mu? Bir de onlarda dene. İşlemci frekansın nedir, RAM'ler 3000MHz'de çalışıyor mu bunların hepsine yeniden bak.

Hiç olmadı benim test videolarıma bak aralarında oynadığın oyun varsa birebir kıyaslamış olursun. 3300X ile Smart Access Memory açık şekilde kullanıyorum. RAM'ler 2x8 GB 3200MHz.

Hocam öncelikle dönüş yaptığınız için çok sevindim. Bundan 2 ay önce 5600 XT kullanıyordum aynı sistemde Warzone BF1 çok akıcı bir şekilde oynuyordum bu kartı taktım format vs attım sonra bu sıkıntılarla karşılaşmaya başladım. MSI B450M A Pro Max kullanıyorum XMP 1 de ayarları onunda yani RAM'lar 3000MHz de çalışıyor dediğim gibi anlayamadım karta benzin döküp yakıcam en sonunda :D

Son düzenleyen: Moderatör:
@Alican1 BIOS pilini çıkart, 2-3 dakika bekleyip geri tak sonra ayarlarını geri yap. Ne olursa olsun PCI-e 4.0 x16 bir karttan PCI-e 4.0 x8 bir karta geçtin yanlış hatırlamıyorum 5600 XT'nin kendine özel vBIOS güncellemesi de vardı. En azından burayı bir düzene sokmak için iyi gelebilir. Sen yine RAM, işlemci ayarlarını eski haline getirirsin.

Bir de 2 kart arasında %25 civarı performans farkını da unutmamak lazım. Bindireceği yük de ona göre artıyor.

Frisby vallahi bundan önce aynı sistemde XFX 5600 XT m vardı onu arkadaşıma sattım 6600 XT aldım 5600 XT de hiçbir kasma FPS düşüklüğü vs yaşamadım. Bu kartı taktıktan sonra kanser oldum ya sabahlara kadar forumlarda geziyorum sonuç aynı :D

PSU'nuz pek kaliteli sayılmaz bu bağlamda ben PSU'nun ekran kartına gereken gücü kesintisiz bir şekilde iletemediğini düşünüyorum.

Başka bir PSU ile deneyebilirsiniz (tabii kaliteli olması şartı ile). Fakat bu biraz masraflı olacağı için ilk önce BIOS ve driver güncellemesi veya BIOS sıfırlama yapabilirsiniz. Yine katkı vermezse FPS sınırlandırıcı ayarları deneyin. Yine olmazsa artık son çare olarak PSU değişimi.

Öncelikle merhaba.

1 ay önce XFX Swift 210 RX 6600 XT aldım oyunlarda sürekli FPS düşmesi yiyorum ilk önce CS:GO ile başladım 150 yeri geliyor 90 FPS'ye kadar düşüyordu. Sonra BIOS'tan smartaccess Memory'i açtım düzeldi fakat şimdi aynı problemin diğer oyunlarda da yaşandığını fark etmeye başladım BF1 yükledim Warzone yükledim FPS BF1 de 130 140'larda gezerken çat diye 30 40 alıyor anlık Warzone da ise bütün ayarlar Low da iken hiç oynatmıyor bile acaba ekran kartında mı bir sıkıntı var yoksa sistemde mi bilemedim 2 kere format attım gene aynı. Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim sorun sistemde mi kartta mı anlamadım.

Sistemim.
MSI B450M a Max Pro.
2x8 XPG 3000MHz RAM.
Ryzen 5 3600.
650+80 PSU.
XFX RX 6600 XT 210 swft.

Frisby vallahi bundan önce aynı sistemde XFX 5600 XT m vardı onu arkadaşıma sattım 6600 XT aldım 5600 XT'de hiçbir kasma FPS düşüklüğü vs yaşamadım. Bu kartı taktıktan sonra kanser oldum ya sabahlara kadar forumlarda geziyorum sonuç aynı :D

Merhabalar hayır hocam kartı alalı 1.5 ay oldu daha yeni yeni oyunları yüklemeye başladım genellikle CS falan oynuyordum. Hiç Mining'de kullanılmadı OC falan hiç kurcalamadım.

Hocam öncelikle dönüş yaptığınız için çok sevindim. Bundan 2 ay önce 5600 XT kullanıyordum aynı sistemde Warzone BF1 çok akıcı bir şekilde oynuyordum bu kartı taktım format vs attım sonra bu sıkıntılarla karşılaşmaya başladım. MSI B450M A Pro Max kullanıyorum XMP 1 de ayarları onunda yani RAM'lar 3000MHz de çalışıyor dediğim gibi anlayamadım karta benzin döküp yakıcam en sonunda :D

Hocam selam, size Mining virüsü girmiş muhtemelen.

@Alican1 BIOS pilini çıkart, 2-3 dakika bekleyip geri tak sonra ayarlarını geri yap. Ne olursa olsun PCI-e 4.0 X16 bir karttan PCI-e 4.0 X8 bir karta geçtin yanlış hatırlamıyorum 5600 XT'nin kendine özel VBIOS güncellemesi de vardı. En azından burayı bir düzene sokmak için iyi gelebilir. Sen yine RAM, işlemci ayarlarını eski haline getirirsin.

Bir de 2 kart arasında %25 civarı performans farkını da unutmamak lazım. Bindireceği yük de ona göre artıyor.

Dediğin gibi hocam pili çıkarıp taktım bir şey değişmedi ama sağ ol bir şeyi fark etmemi sağladı. Meğerse arkadaşım RAM'leri takarken tam oturtturamamış 1 haftadır evde yamuldum resmen neden böyle oluyor diye sonunda çıkarıp tekrar MHz ayarını yaptım. FPS düzeldi teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Dediğin gibi hocam pili çıkarıp taktım bir şey değişmedi ama sağ ol bir şeyi fark etmemi sağladı. Meğerse arkadaşım RAM'leri takarken tam oturtturamamış 1 haftadır evde yamuldum resmen neden böyle oluyor diye sonunda çıkarıp tekrar MHz ayarını yaptım. FPS düzeldi teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Genelde PC AMD platformu ise genelde suç ya AMD işlemcide ya da AMD ekran kartında aranıyor 😃 kim suçlu AMD suçlu düşüncesi AMD'nin geçmişinden AMD üzerine yapışmış hala devam ediyor maalesef 😃

Genelde PC AMD platformu ise genelde suç ya AMD işlemcide ya da AMD ekran kartında aranıyor 😃 kim suçlu AMD suçlu düşüncesi AMD'nin geçmişinden AMD üzerine yapışmış hala devam ediyor maalesef 😃
Adı çıkacağına canı çıksın derler ya, ha işte o hesap. Ama arkadaş Frisby marka PSU kullanıyor ve sorunu karta atıyor, bence sorun PSU'da.

Adı çıkacağına canı çıksın derler ya, ha işte o hesap. Ama arkadaş Frisby marka PSU kullanıyor ve sorunu karta atıyor, bence sorun PSU'da.

Aslında açıklamış. Arkadaşı RAM'i tam oturtmamış. Sorun çözülmüş. Ad çıkma konusu maalesef her zaman aynıdır ve insanlar bilmeden bile o adı çıkmış ürün hakkında yorum yaparlar. Norton kasıyor muhabbeti gibi. Norton o konuyu aşalı epey zaman oldu.

Geri
Yukarı