6650 XT mi RTX 3060 mı?

berkeadali24

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ekran kartı almayı düşünüyorum. 2K çözünürlükte oyun oynamayı planlıyorum. Elimden geldiğince yüksek ayarlarda ve Ray Tracing açık oynamak istiyorum. İşlemcim AMD 5600X modeli. Zotac 3060 modeli 9200 TL'ye bulunuyor. XFX 6650 XT Black modeli de taksitle 8500 civarına geliyor. Hangisini almam daha mantıklı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Ekran kartı almayı düşünüyorum. 2K çözünürlükte oyun oynamayı planlıyorum. Elimden geldiğince yüksek ayarlarda ve Ray Tracing açık oynamak istiyorum. İşlemcim AMD 5600X modeli. Zotac 3060 modeli 9200 TL'ye bulunuyor. XFX 6650 XT Black modeli de taksitle 8500 civarına geliyor. Hangisini almam daha mantıklı olur?
Ray Tracing'i açacaksanız 3060 alın ama sağlam RT için en az 3060Ti alın derim. Zaten 2k için her türlü 3060Ti ya da 3070 alınır.

RTX 3060 almanı önerebilirim AMD ekran kartları bana göre nedense daha kısa ömürlü geliyor öyle bir his uyandırıyor yani fakat dilersen RX 6650 XT satın alabilirsin bilgisayarını dikkatli kullanacaksan bir de konu dışı biliyorum ama bu tarz ekran kartları satın alacaksan UPS almanı öneririm bilgisayarın elektrikten zarar görmesin o kadar masraf yapacaksın o yüzden ama önerim RTX 3060 ekran kartı.

3060 Ti ' ya maalesef bütçem yetmiyor. En düşük fiyat 12300 TL şuan 3060 Ti modeli için.
Hocam ikinci elden bir iki aylık ve TR garantili olarak bakılır bence.
RTX 3060 almanı önerebilirim AMD ekran kartları bana göre nedense daha kısa ömürlü geliyor öyle bir his uyandırıyor yani fakat dilersen RX 6650 XT satın alabilirsin bilgisayarını dikkatli kullanacaksan bir de konu dışı biliyorum ama bu tarz ekran kartları satın alacaksan UPS almanı öneririm bilgisayarın elektrikten zarar görmesin o kadar masraf yapacaksın o yüzden ama önerim RTX 3060 ekran kartı.
Daha kısa ömürlü değiller. RT ve 2k için 3060 yeterli olmaz. İkinci elden 1-2 Aylık 3060Ti bakılabilir.

Şöyle hocam bence 2K için minimum 6700XT ya da 3060 Ti gerek. Bu ikisi arasından da 6700XT çok daha ucuz. Ama RT performansı yerlerde. Aynı zamanda 3060 Ti'daki yapay zeka çekirdekleri gelecek teknolojiler konusunda daha avantajlı bir pozisyon sağlıyor. Misal yayın yapmak için kullanılan encoderlar, NVIDIA Broadcast, 3D modelleme ve en önemlisi DLSS. Bu tip teknolojilerin AMD'de de muadili mevcut ama NVIDIA bir adım önde bunlarda, gerek o yapay zeka çekirdekleri gerekse yazılım desteği sayesinde. Yani kısacası biri daha fiyat performans diğeri ise daha iyi bir gelecek ve oyun dışında işler için daha iyi imkanlar vadediyor. Burada karar sizin bütçenize kalmış.

Şöyle hocam bence 2K için minimum 6700XT ya da 3060 Ti gerek. Bu ikisi arasından da 6700XT çok daha ucuz. Ama RT performansı yerlerde. Aynı zamanda 3060 Ti'daki yapay zeka çekirdekleri gelecek teknolojiler konusunda daha avantajlı bir pozisyon sağlıyor. Misal yayın yapmak için kullanılan encoderlar, NVIDIA Broadcast, 3D modelleme ve en önemlisi DLSS. Bu tip teknolojilerin AMD'de de muadili mevcut ama NVIDIA bir adım önde bunlarda, gerek o yapay zeka çekirdekleri gerekse yazılım desteği sayesinde. Yani kısacası biri daha fiyat performans diğeri ise daha iyi bir gelecek ve oyun dışında işler için daha iyi imkanlar vadediyor. Burada karar sizin bütçenize kalmış.
Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Yayın yapmak ve oyun dışındaki fonksiyonları pek kullanmıyorum açıkçası. XFX 6650XT 8300 TL'ye şuan satılmakta fakat 3060ti en ucuz 12.400'den başlıyor. Aradaki 4 bin tl farkı vermeye değer mi ? Karşılaştırma testlerini seyrettim biraz ahım şahım bir fark olduğunu göremedim ama tekrar sormak istedim size.

Fikrinize katılmadım çünkü RTX 3060 FPS anlamında RX 6650 XT'nin gerisinde bir kart RTX 3060'ın tek artısı ray traycing olması ama RX 6650 XT ekran kartı ray traycing anlamında RTX kartlar kadar olmasa da neredeyse RTX 2060 seviyesinde bir performans gösteriyor

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Yayın yapmak ve oyun dışındaki fonksiyonları pek kullanmıyorum açıkçası. XFX 6650XT 8300 TL'ye şu an satılmakta fakat 3060 Ti en ucuz 12.400'den başlıyor. Aradaki 4 bin TL farkı vermeye değer mi? Karşılaştırma testlerini seyrettim biraz ahım şahım bir fark olduğunu göremedim ama tekrar sormak istedim size.

4 binlik bir performans farkı yok bu iki kart aradında ama 6650 XT ile 6700 XT'yi karşılaştırırsak aralarında 2000 TL'lik bir fark var ve bence 2K performansı konusunda 6700 XT almanız yararınıza olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı