667 MHz RAM'e sahip laptopa 800 MHz RAM takılır mı?

Satın alacağım RAM asaşıda.

Samsung M378T5663QZ3-CF7 PC2-6400U-666 2 GB 2RX8 800MHz DDR2.
Sorun şu ki karşıdaki kişinin laptop a takıp bunu söyleme imkanı yok.
Karşı tarafın CL'si 6 imiş. Benim 2 GB'lik laptoptaki RAM'in ki CL 5.

Çok mu uyumsuzluk olur?

Hocam sıkıntı olabilir de olmayabilir de eğer test etme şansınız varsa alın test edin sorun olmazsa kullanırsınız sorun olursa iade edersiniz :).

@Yener K. hocam sizce farklı marka, model ve CL değerlerine sahip RAM'leri bir arada kullanmak sorun çıkartır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
@SdtCngz Hayır sorun olmaz. Özellikle eğer Laptop işlemcisi Intel ise neredeyse hiç RAM uyumsuzluğu yaratmıyor o dönemde ki laptoplarda. Yani sorun olmaz CL ve MHz'lerin farklı olması. Tecrübe ile sabittir.

Teşekkür ediyorum, Evet Intel. Bugün alıp test edeceğim.
Hocam sıkıntı olabilir de olmayabilir de eğer test etme şansınız varsa alın test edin sorun olmazsa kullanırsınız sorun olursa iade edersiniz :).

@Yener K. hocam sizce farklı marka, model ve CL değerlerine sahip RAM'leri bir arada kullanmak sorun çıkartır mı?
Size de ayrıca teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Bugün buluşup test edeceğim öyle satın alacağım.

İyi Sosyaller herkese.

Çalışmaz diye bir kural yok. Cihazda 667 MHz varsa yanına takılan 800 de 667 olarak çalışır.

Bir şey değil :). Denedikten sonra sonucu da paylaşırsanız sevinirim :).

Mutlaka bugün alamadım, yarın alacağım. Direk orada takıp açılmasını bekleyeceğim birkaç kez Windows açıp kapatırım zaten belli olur uyumsuzluk var midir yok mudur diye.
@Salih Gürbüz hocam dün RAM'i aldım taktım,

Sorunsuz bir şekilde çalışıyor şu anda bilgisayar. Fakat RAM'i takarken arkadaş konudan bağımsız olarak olarak Windows 7 yerin e 8.1 Pro kurmamı önerdi, daha az işlemci RAM yediğini söyledi. Konumuz ile ilgisi yok fakat düşünceniz nedir bu konuda?

Her şey için ayrıca teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunsuz bir şekilde çalışıyor şu anda bilgisayar. Fakat RAM'i takarken arkadaş konudan bağımsız olarak olarak Windows 7 yerin e 8.1 Pro kurmamı önerdi, daha az işlemci RAM yediğini söyledi. Konumuz ile ilgisi yok fakat düşünceniz nedir bu konuda?
windows 8 vs windows 7 ram kullanımı
8.1 biraz daha fazla RAM kullanır ama bu daha kötü olduğu anlamına gelmez. Ben de 8.1 öneririm. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı