6800XT sıcaklık 60C olmasına rağmen fanlar %55 civarında

Daha fazla  
Arkadaşlar 6800XT Gaming X Trio sahibiyim ve PUBG Steam oynarken dikkat ettım, ekran kartının kendı sıcaklığı 60 derece ve GPU hotspot 75 80 derecelerde geziyor ancak fan hızı yüzde 55 civarında ve RPM hızı 2000 2500 arası çalışıyor. Kart bu kadar serin çalışırken fanlar neden böyle acaba? En azından 1200 RPM yüzde 40 çalışsa fanların ömrüne zararı olmaz. AMD yazılımından herhangi bir fan ayarı yapmadım sadece cüzzi miktarda undervolt ettim kartı ve testlerde ve oyunlarda sorunsuz çalışıyor. Sizce bu fanların yüksek devirde çalışma sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
Arkadaşlar 6800XT Gaming X Trio sahibiyim ve PUBG Steam oynarken dikkat ettım, ekran kartının kendı sıcaklığı 60 derece ve GPU hotspot 75 80 derecelerde geziyor ancak fan hızı yüzde 55 civarında ve RPM hızı 2000 2500 arası çalışıyor. Kart bu kadar serin çalışırken fanlar neden böyle acaba? En azından 1200 RPM yüzde 40 çalışsa fanların ömrüne zararı olmaz. AMD yazılımından herhangi bir fan ayarı yapmadım sadece cüzzi miktarda undervolt ettim kartı ve testlerde ve oyunlarda sorunsuz çalışıyor. Sizce bu fanların yüksek devirde çalışma sebebi nedir?

Ne olacak AMD değil mi? NVIDIA varken AMD alınmaz, yazılımsal bir sorun var ortada.

Ortalama oda sıcaklığı, kasa içerisi hava akışı vb. nedenlerden dolayı olabilir. Termal macunun da doğal olarak performansı ilk günkü gibi değildir.

Belkide fanlar %50 hızında daha uzun ömürlü çalışıyorlardır, araçlarda nasıl düşük rolanti kötü yüksek rolanti kötü ortası en iyisiyse o hesapta olabilir.

Ne olacak AMD değil mi? NVIDIA varken AMD alınmaz, yazılımsal bir sorun var ortada.
Hocam futbol takımı tutar gibi yorum yapmak yerine mantıklı bir çözüm önerisi sunabilirsiniz :D

Ortalama oda sıcaklığı, kasa içerisi hava akışı vb. nedenlerden dolayı olabilir. Termal macunun da doğal olarak performansı ilk günkü gibi değildir.
Hocam burada mesele macun değil bence. Çünkü kart kendisi 55 60 derece hotspot sıcaklığı ise 75 80 derece. Kartı soğutamadığı için devirli dönüyor desem en azından dereceler 80 90 derecelerde olması gerekmezmiydi ?

Hocam oda sıcaklığı gayet ferah ve kasanın yandaki kapağıda açtım. Zalman Z3 Plus gibi eski bir model kullanıyorum ekran kartının altı power kısmına yakın ve üstte 10700k nın kule tipi soğutucusu var kasa içi biraz dar sayılabilecek seviyede onun için yeni bir geniş E-ATX kasa siparişi verdim ancak kafama takılan olay şu gpunun sıcaklık seviyeleri 55 60 derece arası ve hotspot bile 85 in üstüne kolay kolay çıkmıyor.

Hotspot sıcaklığın yüzünden fanlar %55 civarı, normal.

O sıcaklıklarda fan devrinin 1300 civarında olması gerekiyor, kartı ikinci el mi aldınız?

Bu şekilde çalışmış.

67°C​
89°C​
32 dBA​
1485 RPM​

Son düzenleme:
Bir de yan taraf açık çalıştrdığınız için kart inanamayacağınız bir hızda tozlanıyor. Ben de o şekilde çalıştırıyorum. Yeni geniş bir kasa alacağım. Her hafta ekran kartını çıkarıp toz temizliği yapıyorum. Bu olayı kontrol edin bence. Belki de fanlar ve ızgaraların arası fazla tozlandığı ve düşük hızda randıman alamadığı için yüksek hızda çalışıyor olabilir.

Bir de yan taraf açık çalıştrdığınız için kart inanamayacağınız bir hızda tozlanıyor. Ben de o şekilde çalıştırıyorum. Yeni geniş bir kasa alacağım. Her hafta ekran kartını çıkarıp toz temizliği yapıyorum. Bu olayı kontrol edin bence. Belki de fanlar ve ızgaraların arası fazla tozlandığı ve düşük hızda randıman alamadığı için yüksek hızda çalışıyor olabilir.
Çok sürmeyecek hocam kartın açık alanda çalışması yeni bir kasa aldım yolda ona geçince kapalı olacak.

Sorunun çözümü driveri değiştirmekte oldu hocam. Fanları oto fana alınca oyunda max 1600 1700 rpm yüzde 55 civarında seyrediyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı