7 aylık mining ekran kartına ne kadar zarar verir?

Somut bir verisi yok bu işin. Ortam şartları, silikon kalitesi, uygulanan voltaj ve frekans ayarı gibi her şey etki eder. Normalde ne kadar dayanacağı bile kesin olmayan bir ürünün mining yapılmış hali bu kadar dayanır denilemez. Ömründen yediği bir gerçek. (Hiçbir şey olmaz diyenlerin performansı yerinde bu akşam) 7/24 yük altında çalışsın diye tasarlanmadı bu ürünler. Markalar madencilik amacıyla ürettikleri ürünlere şaka gibi kısa bir garanti süresi sunuyorlar. Bunu keyiflerine yapmıyorlar herhalde. Eğer satılık bir ürünse ben tercih etmezdim.

Her elektronik cihazın bir kullanım ömrü var. Bir cihazı günde bekli 4 saat tam performansında kullanmak ile 24 saat tam performansında kullanmak sizce bir mi? Elbette zararı olacaktır ama şu kadar zararı olur demek yanlış olur. Her şeyi geçtim @Taptic hocamın da değindiği gibi 24 saat çalışsın diye tasarlanmıyorlar(mining için özel olanlar hariç) bu da ömründen bayağı bir götürüyor. Ben mining yapılan kart aldım 5 sene kullandım diyen insanlar var. Ama normal kullanılmış bir kart yıllarca çalışabiliyor hatta onlarca yıl G210'lar bir örnek mesela. Ama diğer taraftan zamanında mining yapılmış RX470'ler GTX1060'lar hepsi şu anda sarı sitede arızalı olarak satışta.

soru : 7 aydan beri mining yapılan bir ekran kartı, ekran kartına ne kadar zarar verir?

o 7 ay da nasıl mining yapıldıgına bağlı

Hocam ben kafe işletiyorum 50 tane PC var 2013-2014 1.sezon 2017-2018 2.sezon 2020-2021 3.sezon ilk 2 sezonda kafe kapandıktan sonra sabaha kadar 3.sezon ise pandemiden kapatıldıgımız için aylardır durmadan yapıyorum.

Kafe yönetim programından PClerin ekran kartı sıcaklıklarını yüklerini takip edebiliyorum.
Kafemde 1060-1070-1080-1080 TI-2060-2070 serisi kartlar var. Miningte zaten Power'ları düşürüyoruz. 1xxx serisi %52-58 arası 2xxx serisi %65-75 arası bu ne demek kart daha düşük voltajlarda çalışıyor demek. Ayrıca Core clock - Memory + yapıyoruz bu da Memory hızını.
Kullandıgımızı anlatıyor. Ve bu ayarlardan sonra fanlarını %45-65 arası 50-55 derece arasıında tutacak şekilde ayarladıktan sonra mining programını çalıştırıyoruz. Ve bugüne kadar 1 tane kartım arıza yapmadı ne fan bozuldu ne de chipset arızası marka olarak da ASUS MSI Zotac

Gelelim şimdi oyuna müşteriler oyun oynarken FPS pyunlarının hepsinde hemen hemen 60 derece altı görmedim Tom Clancy's Rainbow Six: Siege 144Hz 1920*1080 8X te kartlar 80 dereceye kadar çıkıyor. CS:GO'da 70 civarı. bu arada yasal olarak kafe sabah 8 de açılıyor gece
kış 01:00 yaz 02:00 ama tabikii sabahlıyoruz ve bazen günlerce kapanamadığı oluyor.7/24 yapılmadı yazanlar var ama gayet güzel çalışıyorlar.

Bunlar mekanik bir parça değil elektronik kompenantlarda(direnç kondansitör transistör entegre vb.) Fiziksel üretim hatası olmadıgı ve yüksek sıcaklığa maruz kalmadığı sürece uzun yıllar çalışır.
Eski bir elektronikçiyim benim evimde hala çalışan lambalı transistörlü TV ve radyo ve hala ilk günkü tıkır tıkır çalışıyorlar.

Bu durumdan anlayacağın gibi bu mining işi düzgün yapılırsa her yönüyle ama 80+ Plus güç kaynağından başlayıp güzel havalandırmaya sahip kasa ekran kartının marka kalitesine kadar (örneğin referans kartları bedava versen almam)

Ama bu işi 1-2 mh için BIOS mod çöp Power'lar çöp referans AMD NVIDIA kartlar toz topraklı nem rutubetli balkonda orada burada yapanlar tabikii kısa sürece arıza yapmaya mahkumdurlar.

Ben şahsen pandemiden uzun kapandığımıza üzülmedim bu 6 aylık süreçte kartlarım hem daha az yoruldular hem de daha çok kazandım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı