Mining ekran kartına zarar verir mi?

Selam. 10 dakika önce mining yapmaya başladım RX 5600XT kartım ile birlikte. OC ayarlamaya çalıştım ve ekran kartım 51 derecede çalışıyor.
Miningin zarar vermesi ısınmadan kaynaklı diye biliyorum, yanlışsam düzeltin. Bu ısıda çalışırsa uzun vadede ömrü kısalır mı, kısalırsa ne kadar kısalır?
OC ayarlarım:

Eki Görüntüle 1077088

İyi midir bu ayarlar, daha iyileştirebilir miyim? Ya da yanlış yaptığım bir şey var mı?

Eki Görüntüle 1077094

Doğru ayarlar zarar vermez yıpratır.

Oyun oynarken 1650 Super 83 dereceleri görüyor 75-76-77 derecelerde core undervolt şekilde madencilik yaptırıyorum. Tabloya bakarsam aynı işlem süresince oyun oynamak dahada yıpratıyor.

1650 Super için en makul ayar önerebilecek var mı? Aylık 100 Tl harçlık çıkartsın yeter.

Oyun oynarken 1650 Super 83 dereceleri görüyor 75-76-77 derecelerde core undervolt şekilde madencilik yaptırıyorum. Tabloya bakarsam aynı işlem süresince oyun oynamak dahada yıpratıyor.

1650 Super için en makul ayar önerebilecek var mı? Aylık 100 Tl harçlık çıkartsın yeter.
1624392108715.png

Önce aşağıdaki videoya bakarak undervolt yapın, sonra Power limiti -30 çekirdek hızını da -150 veya -200 olacak şekilde azaltın. Ayarı kendiniz bulmanız gerek, her kartta farklı oluyor ama örnek olsun diye yazdım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önce aşağıdaki videoya bakarak undervolt yapın, sonra Power limiti -30 çekirdek hızını da -150 veya -200 olacak şekilde azaltın. Ayarı kendiniz bulmanız gerek, her kartta farklı oluyor ama örnek olsun diye yazdım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam ben undervolt yapmadım, yaptıysam da bilinçli olarak yapmadım. Benim ayarlarımda bir sorun var mı?

Power limit üzerinden voltaj ayarı yapmayın. Core clock grafiği üzerinden sabit voltaj verin CTRL+L kombinasyonu ile. Doğru hava akışı sağlanırsa ve doğru fan hızı ayarlanırsa 45 dercenin üstüne kolay kolay çıkmayacaktır. Bir de + olan soru ise şu VRAM'lerde termal ped mevcut mu mevcutsada ne denli kaliteli. Gigabyte ve MSI kartlarda oldukça kalitesiz termal pedler kullanıldı bundan kaynaklıda VRAM darboğazı yaşandı her ne kadar kart kendi frekansını kıssada GPU 45 derecede çalışmasına rağmen RAM 95-100 derecelerde çalışıyor önemli olan özelliklede ethash algoritmasında RAM'lerin ne denli soğuk çalıştığıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı