70.000 TL sistem toplama

Bütçe
65.000 TL - 70.000 TL
Hocam soğutucu öneriniz olabilir mi peki?

Ekran kartı olarak MSI GEFORCE RTX 3080 GAMING Z TRIO LHR 10GB GDDR6X 320Bit NVIDIA Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bu model yeterli gelmez mi veya neden 3080ti da olabilir dediniz bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 5-10k lık bir fark oluyor çünkü fiyatta. Ben açıkçası bu sayıları zor gördüm çünkü bütçe olarak :D ne noktalarda yetersiz kalır neden 3080ti önerme ihtiyacı duydunuz paylaşırsanız çok sevinirim.

Kasa kalitesi nasıl anlaşılır bilmiyorum bu parçalara uygun F/P olarak olabildiğince sessiz çalışabilecek bir kasa önerirseniz çok sevinirim.

Yasaklı olduğunu bilmiyordum, güvenilir olmadığı için mi acaba?

Vatan pahalı evet, garanti vs durumları için yine de düşünüyordum ama alınacak sağlam yerler varsa onları da paylaşabilirseniz çok sevinirim...

Online satıcıların çoğuna güvenebilirsiniz, bazıları direkt mağazaları olan satıcılar olabiliyor.

6900 XT veya 3080 Ti dememin sebebi 10GB 3080'e hele Ventus 3X gibi 3080'lerdeki giriş seviyesi bir soğutmaya sahip bir sahip bir karta 20K TL vermek yerine çıkıp daha iyisini almanız. 6900 XT bazı oyunlarda kas gücü olarak 3090'ı bile sollayabilen bir kart ve yarı fiyatında, asıl rakibi sayılabilecek 3080 Ti'dan da ucuz ve yine daha güçlü.

PC-Builds pek çok benchmark sitesi gibi hatalı ve yer yer saçma derecesinde sonuçlar verebiliyor.

Arzu ederseniz eve geçtiğimde PC'deyken bir sistem toplayayım isteklerinize göre, DAW + oyun/yayın ve uzun ömürlü bir sistem istiyorsunuz anladığım kadarı ile.

Lian-Li Dynamic Mini modeline bahsettiğiniz 6x Arctic P12 PST olan fanlardan 1 tane mi takılıyor? Sessizlik olarak üst seviye olur demişsiniz sanıyorum bu yeterli olacaktır. Peki genel olarak sistem için yeterli olur mu? Havalandırma vs. olarak. Bir de aynı seviye başka kasa öneriniz var mıdır seçenek oluşturması açısından?

Burada biraz eksik yazmışım 6 adet Arctic 120 mm P12 PST fan kullanabiliyorsunuz. 3 adet altta içeriye hava üfleyecek bir biçimde. 1 tane arka eksoz fanı olarak dışarıya tahliye edecek bir biçimde, 2 tane de üstte ısınan havayı tahliye edecek bir biçimde bağlayıp bütün fanların devirlerini de 1250 rpm yaptığınızda çalıştığını dahi anlamıyorsunuz.
Benim evdeki ki kasadan bir görüntü;

1647440554090.jpeg

Öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ben MSI çok iyi kalite sanıyordum :D genel olarak ekran kartı modeli kasa modeli vs. seçerken de hep özellikle MSI seçmeye çalıştım. Bu söylediğiniz ortalama kalite oluşu anakart modelleri için mi geçerli, yoksa ürünleri seçerken hepsinde mi MSI'a orta kalite olarak bakmalıyım? :D

Bahsettiğiniz anakart modelleri sistemin diğer parçaları açısından bir uyum sıkıntısı çıkartır mı? Kalite olarak onlar da MSI ile aynı seviyede sanıyorum?

Her markanın iyi ve kötü ürünleri mevcuttur. Zaman zaman fiyat/performans dengesi markadan markaya çıkan modellerde değişebilir. Carbon Wifi, Z690-f ve Aorus Ultra modelleri hemen hemen aynı segmenttedir. DDR5'de MSI'de bios problemleri mevcut. Sürekli anakartı sıfırlayıp tekrar açmak zorunda kalabiliyorsunuz.

DDR5 mevzusu karışık bulabildiğiniz en uygun Hynix Chipi alın derim ama bunda da kullanılan PMIC devresine de bağlı durumlar mevcut. RAM overclcok işi zaten başlı başına problem idi DDR 5 ile bu çok çok daha fazla problem haline geldi.

Online satıcıların çoğuna güvenebilirsiniz, bazıları direkt mağazaları olan satıcılar olabiliyor.

6900 XT veya 3080 Ti dememin sebebi 10GB 3080'e hele Ventus 3X gibi 3080'lerdeki giriş seviyesi bir soğutmaya sahip bir sahip bir karta 20K TL vermek yerine çıkıp daha iyisini almanız. 6900 XT bazı oyunlarda kas gücü olarak 3090'ı bile sollayabilen bir kart ve yarı fiyatında, asıl rakibi sayılabilecek 3080 Ti'dan da ucuz ve yine daha güçlü.

PC-Builds pek çok benchmark sitesi gibi hatalı ve yer yer saçma derecesinde sonuçlar verebiliyor.

Arzu ederseniz eve geçtiğimde PC'deyken bir sistem toplayayım isteklerinize göre, DAW + oyun/yayın ve uzun ömürlü bir sistem istiyorsunuz anladığım kadarı ile.
Hocam kusura bakmayın anca cevap verebildim, online mağaza olarak n11 trendyol hepsiburada ve türevleri gibi sitelerden yüksek puanlı ürün satıcılarına güvenebilirim anladığım kadarıyla?

Ekran kartı için inceledim bazı oyunlarda dediğiniz gibi 6900 XT modeli 5-6 fps yukarda alıyor 3080 Ti veya 3090'dan fakat çoğunlukla sıralamada yine 5-6 fps geride kalıyor. Ben açıkçası her zaman nvidia kullanıcısı oldum AMD'ye genel olarak ısınamadım :D cihazdaki soğutma vs. zayıf oluyor anladığım kadarıyla 3080 Ventus modelinde. Bu durumda 2 adet sorum var hocam:
1- Bu soğutma veya amacıma zayıf kalması durumu 3080 Z Gaming için de geçerli mi? Şu model: MSI GEFORCE RTX 3080 GAMING Z TRIO LHR 10GB GDDR6X 320Bit NVIDIA Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da Eğer geçerliyse 3080 ti
2- 3080 ti alıp onu ventus alsam soğutma meselesi yine geçerli mi? Şu model: MSI GEFORCE RTX 3080 TI VENTUS 3X 12GB GDDR6X 384Bit NVIDIA Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Çünkü eğer bunlarda geçerliyse benim şu modeli almam gerekecek anladığım kadarıyla: MSI GEFORCE RTX 3080 TI GAMING X TRIO 12GB GDDR6X 384Bit NVIDIA Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Son olarak eğer değerli vaktinizi ayırıp tam olarak yazdığınız isteklerime göre bir sistem toplama imkanınız olursa benim bu konulardaki cahilliğime ve günlerdir süren araştırmama büyük bir iyilik yapmış olursunuz hocam :D Zaten sistemi şuanki oyunları vs. ultra ayarlarda, önümüzdeki bir kaç sene de en kötü ufak ufak ayar düşürerek FPS'inden tutun AAA'lara kadar çıkan tüm oyunları güzel bir kalitede oynayıp, bunların mümkünse yayınını yapıp (mümkünse dememin sebebi sistemin mesela AC: Valhalla gibi bir oyunda 40-60fps alacağını düşünürsem yayın yapması zor olacaktır sanıyorum o kadar sorun olursa o tarz oyunları da yayın yapmam artık), çok ağır yük altında çalışacak olan DAW'ın bana minimum 5-6 sene sorun yaratmaması. Şu siteyi de size DAW'ın beklentileri konusunda rehberlik edebilmesi açısından atıyorum: What computer should I get for music creation?
Bunun dışında öncelik tabiki DAW'ım. İlerde ekipmanım 5-6 seneye mesela yetersiz kaldığı yerde çok köklü olmadan eklentiler yaparak geliştirmeye müsait olabilirse harika olur benim için. Bütçe dahilinde mümkün olduğu kadar sessiz bir kasa olması da güzel olur. Görseli de RGB'leri de güzel olursa tadından yenmez :D Yine ilk başta yazdıklarıma da bir göz gezdirebilirseniz orda daha detaylı bahsettim çok fazla USB girişi falan gibi tekrar tekrar uğraştırmayayım sizi. Bütçem de monitör klavye mouse pad aklınıza ne gelirse dahil 80k TL olabilir maksimum. 1-2k da kayda değer bir fark yaratırsa oynama payı olur...

Son düzenleme:
Müzik prodüksiyonu için uzun süre Ryzen 2600 kullandım. Bir kere bile beni yavaşlatmadı. Çoğu stüdyosu olan arkadaşım Ryzen serisinden kullanıyor ve oldukça memnunlar. Bildiğim kadarıyla tüm DAW programları çoklu çekirdek destekliyor. Dolayısıyla çoklu çekirdek performansı yüksek olan işlemciler seçmenizi tavsiye edebilirim. Tabi seçtiğiniz işlemci çok üst düzey ve uzun seneler götürür. Ben kendim genellikle Studio One kullandım ve hiçbir problem yaşamadım. Şuan için Ableton kullanıyorum 11400H işlemci ile rahat rahat çalışabiliyorum. Fakat FL Studio için optimizasyon konusunda aynı şeyi söyleyemeyebilirim. 17-18 yaşlarında ilk kullandığım programdı. Tabi optimize konusu farklı bir tartışma tabi. Ancak ilerisi için düşünüyorsanız AMD seçmenizde fayda var çünkü işlemci değiştirmek için anakartı ve ya komple sistemi en azından 4-5 sene değiştirmenize gerek kalmıyor. Bu bakımdan müzik ile uğraşanlar için İntel'i tercih etmek pek mantıklı olmuyor bana göre.

Burada biraz eksik yazmışım 6 adet Arctic 120 mm P12 PST fan kullanabiliyorsunuz. 3 adet altta içeriye hava üfleyecek bir biçimde. 1 tane arka eksoz fanı olarak dışarıya tahliye edecek bir biçimde, 2 tane de üstte ısınan havayı tahliye edecek bir biçimde bağlayıp bütün fanların devirlerini de 1250 rpm yaptığınızda çalıştığını dahi anlamıyorsunuz.
Benim evdeki ki kasadan bir görüntü;

Eki Görüntüle 1333708

Her markanın iyi ve kötü ürünleri mevcuttur. Zaman zaman fiyat/performans dengesi markadan markaya çıkan modellerde değişebilir. Carbon Wifi, Z690-f ve Aorus Ultra modelleri hemen hemen aynı segmenttedir. DDR5'de MSI'de bios problemleri mevcut. Sürekli anakartı sıfırlayıp tekrar açmak zorunda kalabiliyorsunuz.

DDR5 mevzusu karışık bulabildiğiniz en uygun Hynix Chipi alın derim ama bunda da kullanılan PMIC devresine de bağlı durumlar mevcut. RAM overclcok işi zaten başlı başına problem idi DDR 5 ile bu çok çok daha fazla problem haline geldi.
Hocam çok teşekkür ederim tekrardan paylaştığınız bilgiler için. Anakart için şu modelde: ASUS ROG STRIX Z690-FGAMING WIFI Intel Z690 Soket 1700 DDR5 6400MHz(O.C.)Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bahsettiğiniz bios problemleri mevcut değil sanırım. Takmayı düşündüğüm DDR5 RAM'ler veya sistem için de bir sorun yaratmayacaktır hatta daha iyi olacaktır anladığım kadarıyla doğru mu? İki taraf da 6400MHz zaten. Bir de bu anakartın bios kısmında XMP profili seçtiğimde kendini otomatik OC yapıp ekstra bir işlem yapmadan takmayı düşündüğüm RAM'leri 6400MHz'de çalıştıracak zaten değil mi?
Sadece vatandan mi alacaksin? Fiyat gereksiz pahali olur oyle.
Yok hocam örnek olarak kolay diye ordan atıyorum sonrasında uygun fiyata internetten bulmaya çalışacağım.
Malzemesi kalitesiz ve Çinde merdiven altı ürünlere Rampage logosu basıyorlar sadece. Corsair, Logitech, Razer gibi markalar varken Rampage alınmaz.
Marka önerileriniz için çok teşekkür ederim Rampage almak yok o halde :D
Müzik prodüksiyonu için uzun süre Ryzen 2600 kullandım. Bir kere bile beni yavaşlatmadı. Çoğu stüdyosu olan arkadaşım Ryzen serisinden kullanıyor ve oldukça memnunlar. Bildiğim kadarıyla tüm DAW programları çoklu çekirdek destekliyor. Dolayısıyla çoklu çekirdek performansı yüksek olan işlemciler seçmenizi tavsiye edebilirim. Tabi seçtiğiniz işlemci çok üst düzey ve uzun seneler götürür. Ben kendim genellikle Studio One kullandım ve hiçbir problem yaşamadım. Şuan için Ableton kullanıyorum 11400H işlemci ile rahat rahat çalışabiliyorum. Fakat FL Studio için optimizasyon konusunda aynı şeyi söyleyemeyebilirim. 17-18 yaşlarında ilk kullandığım programdı. Tabi optimize konusu farklı bir tartışma tabi. Ancak ilerisi için düşünüyorsanız AMD seçmenizde fayda var çünkü işlemci değiştirmek için anakartı ve ya komple sistemi en azından 4-5 sene değiştirmenize gerek kalmıyor. Bu bakımdan müzik ile uğraşanlar için İntel'i tercih etmek pek mantıklı olmuyor bana göre.
Hocam şöyle ki ben de ilk başta çoklu çekirdek destekliyor sonuçta diye çoklu çekirdek performansına yönelik bir işlemci bakmaya çalıştım ilk başta. Fakat sonrasında FL'in kendi sitesinden bakmak istedim bir yönerge talimat var mı diye ve tam aradığım şeyi buldum. Sizinle de paylaşayım siteyi What computer should I get for music creation? Burada CPU kısmında belirttiği üzere şöyle bir yazı var " if any one core becomes overloaded, it does not matter how many other cores you have, there will be audio glitches in real-time playback." Bu yüzden de tek çekirdek performansına önem verin diyip şu linki https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html paylaşmışlar. Hal böyle olunca da AMD çok çekirdekte ne kadar fark atıyorsa, İntel de tek çekirdekte o kadar fark atıyor. Ben de o yüzden İntel tercih ettim. Ancak şu işlemci değiştirmek için sistem değiştirmeme gerek kalmaması durumunu tam anlayamadım AMD bu konuda nasıl bir avantaj sağlıyor detaylı paylaşabilirseniz çok sevinirim...

Son düzenleme:
AMD genellikle yeni bir işlemci ürettiğinde soket yapısında değişiklik yapmaz. Örneğin; Ryzen 5600 AM4 soket yapısına sahiptir aynı zamanda Ryzen 1600 işlemcisi de aynı soket yapısına sahiptir. Ve bu işlemci arasında tam olarak kaç yıl fark var bilmiyorum ama 4-5 sene olması gerekiyor. Fakat aynı şey Intel cephesinde böyle değil. Bir işlemci serisi çıkar ve soket yapısı farklı olur. Yani sen bugün 12.nesil high end bir anakart alsan 13.nesil işlemciler çıktığında soket yapısından dolayı 12.nesil anakartına o işlemciyi takamayacaksın. Değinmek istediğim nokta bu. Bu da TR şartlarında AMD firmasını bence bir tık daha kullanıcı dostu yapıyor.

FL konusuna gelecek olursak, dediğim gibi programın hala optimize konusunda sıkıntıları var. Bu tamamen FL'in kendi problemi. Bence orada demek istedikleri biz bunu çoklu çekirdeğe doğru düzgün optimize edemedik bize güvenerek öyle bir işe kalkışmayın demek olmuş. Eğer başka bir DAW'a geçmek gibi bir niyetin yoksa madem öyle tek çekirdek performansı yüksek intel işlemcileri seçebilirsin. Ama yarın öbür gün ben başka bir DAW kullanırım diyorsan karar senin.

Benim yaşadığım ve çevremden gördüğüm tecrübelere göre AMD seçmek müzik prodüksiyonu için genel anlamda daha mantıklı.

AMD genellikle yeni bir işlemci ürettiğinde soket yapısında değişiklik yapmaz. Örneğin; Ryzen 5600 AM4 soket yapısına sahiptir aynı zamanda Ryzen 1600 işlemcisi de aynı soket yapısına sahiptir. Ve bu işlemci arasında tam olarak kaç yıl fark var bilmiyorum ama 4-5 sene olması gerekiyor. Fakat aynı şey Intel cephesinde böyle değil. Bir işlemci serisi çıkar ve soket yapısı farklı olur. Yani sen bugün 12.nesil high end bir anakart alsan 13.nesil işlemciler çıktığında soket yapısından dolayı 12.nesil anakartına o işlemciyi takamayacaksın. Değinmek istediğim nokta bu. Bu da TR şartlarında AMD firmasını bence bir tık daha kullanıcı dostu yapıyor.

FL konusuna gelecek olursak, dediğim gibi programın hala optimize konusunda sıkıntıları var. Bu tamamen FL'in kendi problemi. Bence orada demek istedikleri biz bunu çoklu çekirdeğe doğru düzgün optimize edemedik bize güvenerek öyle bir işe kalkışmayın demek olmuş. Eğer başka bir DAW'a geçmek gibi bir niyetin yoksa madem öyle tek çekirdek performansı yüksek intel işlemcileri seçebilirsin. Ama yarın öbür gün ben başka bir DAW kullanırım diyorsan karar senin.

Benim yaşadığım ve çevremden gördüğüm tecrübelere göre AMD seçmek müzik prodüksiyonu için genel anlamda daha mantıklı.
Hocam bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Müzik prodüksiyonu ile uğraşan biri olarak bilirsiniz çevremdeki insanlar genelde fl kullanıyor ve ortalama aynı pluginler de olduğu için çoğunlukla STEM'siz çalışmam adına Fl kullanmak benim için çok daha kolay ve pratik bu aşamada. Açıkçası arayüz olarak da sevdiğim çok alıştığım bir program. Kalite olarak vs. günümüz şartlarında da bir fark olduğunu düşünmüyorum. Fakat tabi bu apayrı bir tartışma konusu :D AMD dediğiniz konusunda kesinlikle çok iyiymiş, eğer tek çekirdek performansı önemli olmasa direk yönelirdim ama bu şartlarda eğer ilk yazınızda dediğiniz gibi aldığım işlemci beni bir 3-5 sene kadar rahatlıkla götürse, sonrasında anakart işlemci değişikliğine eskisini sat üstüne koy al kafasında yaklaşıp giderim artık diye düşünüyorum :D

Hocam bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Müzik prodüksiyonu ile uğraşan biri olarak bilirsiniz çevremdeki insanlar genelde fl kullanıyor ve ortalama aynı pluginler de olduğu için çoğunlukla STEM'siz çalışmam adına Fl kullanmak benim için çok daha kolay ve pratik bu aşamada. Açıkçası arayüz olarak da sevdiğim çok alıştığım bir program. Kalite olarak vs. günümüz şartlarında da bir fark olduğunu düşünmüyorum. Fakat tabi bu apayrı bir tartışma konusu :D AMD dediğiniz konusunda kesinlikle çok iyiymiş, eğer tek çekirdek performansı önemli olmasa direk yönelirdim ama bu şartlarda eğer ilk yazınızda dediğiniz gibi aldığım işlemci beni bir 3-5 sene kadar rahatlıkla götürse, sonrasında anakart işlemci değişikliğine eskisini sat üstüne koy al kafasında yaklaşıp giderim artık diye düşünüyorum :D
Rica ederim. Madem öyle kolay gelsin diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı