70.000 TL sistem toplama

Bütçe
65.000 TL - 70.000 TL
Hocam çok teşekkür ederim tekrardan paylaştığınız bilgiler için. Anakart için şu modelde: ASUS ROG STRIX Z690-FGAMING WIFI Intel Z690 Soket 1700 DDR5 6400MHz(O.C.)Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da bahsettiğiniz bios problemleri mevcut değil sanırım. Takmayı düşündüğüm DDR5 RAM'ler veya sistem için de bir sorun yaratmayacaktır hatta daha iyi olacaktır anladığım kadarıyla doğru mu? İki taraf da 6400MHz zaten. Bir de bu anakartın bios kısmında XMP profili seçtiğimde kendini otomatik OC yapıp ekstra bir işlem yapmadan takmayı düşündüğüm RAM'leri 6400MHz'de çalıştıracak zaten değil mi?

6400 Mhz olayı biraz karışık. DDR5'lerin 6000+ a çıkabilmesi için bir çok faktör var. Hem işlemci içerisindeki IMC yani memory controller'in silikon kalitesi çok iyi olacak hem anakart üst seviye olacak. Kendi ofisimdeki Z690-F ve 12700K ile en çok 6200 Mhz görebildim. OCN de paylaşılan sonuçlara göre 6200 üzeri genelde 12900k, Z690 Apex Extreme, Z690 Unify ve z690 tachyon tarzı üst model anakartlar ile görülmüş.

6400 Mhz olayı biraz karışık. DDR5'lerin 6000+ a çıkabilmesi için bir çok faktör var. Hem işlemci içerisindeki IMC yani memory controller'in silikon kalitesi çok iyi olacak hem anakart üst seviye olacak. Kendi ofisimdeki Z690-F ve 12700K ile en çok 6200 Mhz görebildim. OCN de paylaşılan sonuçlara göre 6200 üzeri genelde 12900k, Z690 Apex Extreme, Z690 Unify ve z690 tachyon tarzı üst model anakartlar ile görülmüş.
Hocam peki 6200MHz üstüne dediğiniz MHz'lere (sanıyorum 6400MHz) 200Mhz için anakart işlemci yükseltmek F/P hareketi olur mu sizce değer mi yani?

@Deadz fiyatları hesaplamadan topluyorum, siz toplayıp söyleyin ben bakamıyorum. :D

200 TL fark ile iGPU modeli de var, size kalmış.

Thunderbolt belki işinize yarayabilir, bunda Thunderbolt doğrudan yok ama Thunderbolt kart desteği var.

Veya:

Bunu koydum, ama size bağlı daha uygun HDD'ler de var.

Veya:

Ne kadar oldu?

@Deadz fiyatları hesaplamadan topluyorum, siz toplayıp söyleyin ben bakamıyorum. :D

200 TL fark ile iGPU modeli de var, size kalmış.

Thunderbolt belki işinize yarayabilir, bunda Thunderbolt doğrudan yok ama Thunderbolt kart desteği var.

Veya:

Bunu koydum, ama size bağlı daha uygun HDD'ler de var.

Veya:

Ne kadar oldu?
Hocam öncelikle teşekkürler :D Burası 52.468 TL, ekran kartını 3080 Ti'dan iyi bir model, Ram'leri de en azından 6kMHz yapmamız mümkün mü? :D Güç kaynağı da yok henüz attığınız listede :D

Bir de sanırım 2 veya sonradan 3 ekran kullanmayı düşünüyorum bunun için iGPU modeli daha iyi olur?

@Deadz PSU vardı sanırım sizde ondan koymadım, yoksa hemen:

RAM'ler DDR5 diye o kadar pahalı, ama bi' bakarım şimdi yine.

6900 XT zaten 3080 Ti'dan daha iyi kas gücü bakımından, RSR desteği de geldi AMD'de.

iGPU modeli evet iyi olur, zaten yayın da yapacaktınız. Chat ve yan ekranlarını iGPU'ya atıp ana ekranı 6900 XT'ye verirseniz güzel bir ikili olurlar.

@Deadz PSU vardı sanırım sizde ondan koymadım, yoksa hemen:

RAM'ler DDR5 diye o kadar pahalı, ama bi' bakarım şimdi yine.

6900 XT zaten 3080 Ti'dan daha iyi kas gücü bakımından, RSR desteği de geldi AMD'de.

iGPU modeli evet iyi olur, zaten yayın da yapacaktınız. Chat ve yan ekranlarını iGPU'ya atıp ana ekranı 6900 XT'ye verirseniz güzel bir ikili olurlar.
Hocam vallaha uğraşıyosunuz bu kadar çok teşekkür ederim öncelikle :D attığınız PSU ile burası toplam 54.688 TL oldu. Alacağım monitör 10k civarı olsa mouse mousepad ve klavyeye de 5k ayırsam bile 70k oluyor. Bir 10k daha bütçe çıkabilirim daha önce size yazdığım gibi. 80k'ya çıkartıp 1 tık daha dişli bir sistem için neleri yükseltebiliriz burda? RAM'ler için pahalı değil de daha iyisi olabilir mi dedim aslında. 5200Mhz değil de 6000Mhz gibi. Bir de bazı oyunlarda AMD öne geçiyor evet ama çoğu oyunda izlediğim testlerde 3080 Ti daha iyi performans veriyor. Ben Nvidia G-sync bir monitör almayı düşünüyorum. Ona göre bir revize olabilir mi bu attığınız düzenekte 80k TL için?

Hocam vallaha uğraşıyosunuz bu kadar çok teşekkür ederim öncelikle :D attığınız PSU ile burası toplam 54.688 TL oldu. Alacağım monitör 10k civarı olsa mouse mouse pad ve klavyeye de 5K ayırsam bile 70k oluyor. Bir 10k daha bütçe çıkabilirim daha önce size yazdığım gibi. 80K'ya çıkartıp 1 tık daha dişli bir sistem için neleri yükseltebiliriz burada? RAM'ler için pahalı değil de daha iyisi olabilir mi dedim aslında. 5200MHz değil de 6000MHz gibi. Bir de bazı oyunlarda AMD öne geçiyor evet ama çoğu oyunda izlediğim testlerde 3080 Ti daha iyi performans veriyor. Ben NVIDIA G-Sync bir monitör almayı düşünüyorum. Ona göre bir revize olabilir mi bu attığınız düzenekte 80k TL için?

Nasıl isterseniz, 6900 XT ile 3080 Ti arasında kayda değer bir fark olduğunu sanmıyorum performans olarak; ayrıca Radeon Software daha başarılı bir yazılım GeForce Experience'tan. Ama yine de 3080 Ti da vereyim.

Bundan da iki adet alın.

Nasıl isterseniz, 6900 XT ile 3080 Ti arasında kayda değer bir fark olduğunu sanmıyorum performans olarak; ayrıca Radeon Software daha başarılı bir yazılım GeForce Experience'tan. Ama yine de 3080 Ti da vereyim.

Bundan da iki adet alın.
Tamamdır hocam dedikleriniz dahilinde tüm ekipmanı her şeyiyle toplayıp atacağım tekrar buraya sizi etiketlerim son bir göz gezdirirseniz çok sevinirim. Her şey için tekrar tekrar çok teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı