7200 RPM HDD oyunlarda sorun çıkartır mı?

watchdogs123p

Kilopat
Yer
İstanbul
SSD fiyatları pahalı bildiğiniz gibi. Anca 500 GB SSD fiyatı ucuz, zaten bende 500 GB HDD var ve yeterli değil. 2 TB 7200 RPM hard disk almak istiyorum. Oyunlarda kasma falan olur mu? Biliyorum SSD almak moda oldu artık, millet HDD almıyor ama bütçe bu kadar. Ne diyorsunuz hard disk oyunlarda sorun çıkarır mı?

Normal Single player oyunlarda sıkıntı yok, fakat online oyun oynuyorsanız kesinlikle SSD öneririm. Özellikle sistem acılışı, bilgisayar kullanımı açısından çok büyük rahatlama sağlıyor...

Seagate Barracuda 2TB bir HDD kullanıyordum. Yeni serilerinin önbellek miktarları daha fazla bu sebeple daha performanslı olabilirler benimki eski seriydi ve hiçbir sorun yaşamamıştım. Benim için tek fark yükleme ekranlarında SSD'nin hızlı olmasıydı.

Günlük kullanımda SSD ile aralarında büyük farklar var, bu dediklerim sadece oyunu oynadığınız an için geçerli.

SSD fiyatları pahalı değil ki. Ben 240GB SSD'yi ilk zamanlar 300TL ye zor alırken şimdi 200TL civarında. Hemde dolar felan bu kadar artmışken. SSD'ler ucuzlama yolunda. Bence PC parçalarından en kısılmayacak parçadır. Siz anlaşılan SSD kullanmamışsınız. Kullandıktan sonra ne çile çektiğinizi anlayacaksınız.

SSD fiyatları pahalı bildiğiniz gibi. Anca 500 GB SSD fiyatı ucuz, zaten bende 500 GB HDD var ve yeterli değil. 2 TB 7200 RPM hard disk almak istiyorum. Oyunlarda kasma falan olur mu? Biliyorum SSD almak moda oldu artık, millet HDD almıyor ama bütçe bu kadar. Ne diyorsunuz hard disk oyunlarda sorun çıkarır mı?
Sadece yükleme ekranlarında birazcık fazla beklemenize sebep olur lakin bazı oyunlar var ki mesela GTA 5 ve GTA Online gibi kaplamaların geç yüklenmesine sebep olabilir. Şöyle:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece yükleme ekranlarında birazcık fazla beklemenize sebep olur lakin bazı oyunlar var ki mesela GTA 5 ve GTA Online gibi kaplamaların geç yüklenmesine sebep olabilir. Şöyle:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kullandığım modelde GTA V'i de bitirmiş olmama rağmen böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Ama göz önünde bulundurulabilir.

PC'de 500GB Samsung SSD var yetiyor artıyor bile. Depolamaya ihtiyaç olursa harici hard disk kullanıyorum. PC ye Harddisk koyulmaz bu saatten sonra. İmkan varsa 1TB SSD almaya bakın.

Sağlam bir 7200 ise sorun olmaz. GTA 5 de HDD yüzünden 1 kez bile olsun ne takılma ne de geç yükleme sorunu yaşadım. Öyle bir oyun ki 1 kez bile yaşamadım. Sadece eski bilgisayarda 4 GB RAM vardı o zamanlar oluyordu sadece. O sorunun HDD ile alakası olduğunu düşünmüyorum en azından disk sağlam ise.

Bu daha farklı bir şey gibi görünüyor. Kaplama problemi genelde 1-2 tık ileride olur. Burada ileridekiler yüklenmişken kişinin bulunduğu iptal oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı