75 Hz IPS vs 144 Hz VA Panel

GucciGang

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, birkaç gündür bu konu hakkında araştırma yapıyorum ama tam emin olamadım hala hangi panelden almam gerektiğine. IPS panelin görüntüsü hiçbir panelde yok, kendi Monster Notebook'um da IPS ekran özelliği var. Fakat 144 Hz olayı bambaşka diye yazılmış bütün forumda. 144 Hz IPS monitörlerin de ufak boyutları olmuyor vs. çok pahalı. Hem film izleyen, FIFA19, CS, PUBG gibi oyunları oynayan biri olarak hangisini tercih etmeliyim? VA panelin o renksizliği griliği hoşuma gitmiyor. 75 hertz IPS panelli bir ekran yeterli midir? FPS oyunlarında diğer oyunculardan geride kalır mıyım?

Dipnot : GTX 1070 kullanıyorum. Yorum yaparken bunu da dikkate alırsanız sevinirim.

Merhaba arkadaşlar, birkaç gündür bu konu hakkında araştırma yapıyorum ama tam emin olamadım hala hangi panelden almam gerektiğine. IPS panelin görüntüsü hiçbir panelde yok, kendi Monster Notebook'um da IPS ekran özelliği var. Fakat 144 Hz olayı bambaşka diye yazılmış bütün forumda. 144 Hz IPS monitörlerin de ufak boyutları olmuyor vs. çok pahalı. Hem film izleyen, FIFA19, CS, PUBG gibi oyunları oynayan biri olarak hangisini tercih etmeliyim? VA panelin o renksizliği griliği hoşuma gitmiyor. 75 hertz IPS panelli bir ekran yeterli midir? FPS oyunlarında diğer oyunculardan geride kalır mıyım?

Dipnot : GTX 1070 kullanıyorum. Yorum yaparken bunu da dikkate alırsanız sevinirim.
144Hz VA panel iyidir. Oyun için en iyi panel VA.

Senin önceliğin ne ise ona göre alacaksın. Ben her zaman IPS panel tercih ederim. Öyle işin haline gelmiş bir rekabetçi oyuncu değilsen 75 Hz yetecektir.

144Hz ekranın akıcılığı gerçekten çok iyi. Üstünlük sağladığı da doğru. 60Hz ile 75Hz arasında pek fark yok ama 60Hz ile 144Hz arasında baya fark var. Ben 144Hz VA paneli tercih ederdim. Ayrıca Samsung C24FG73 şuan Amazon Türkiye'de indirimde. 1080p 144Hz 1ms olarak alınabilecek en iyi monitördür kendisi.
https://www.amazon.com.tr/SAMSUNG-C24FG73-23-5-inches-VA/dp/B079NLDYWY

@painkiller Açıkçası birazda bana öyle geliyor sanki böyle ekranlar puslu gibi. Fifa Oynadığımı düşünün bir arkadaşımla konsollarla çaprazdan baktığımız zaman kötü bir görüntü yakalamış olmayacak mıyım ? 144 Hz uğruna ekranı göremeyeceğim veya aldım konsolu elime gidiyim yatağa yatayım öyle oynayayım dedim yine VA bu tarz konularda kötü değil mi ben öyle okudum ? Herkesin bu kadar savunması çok garip geliyor. Bir bakıma o yüzden açtım konuyu.

@GucciGang VA panel TN'ye göre biraz daha iyi. Alışkanlık meselesi biraz da bu. Fakat ben arkadaşımın TN panel monitöründe oynayınca bu ne ya dediğim oluyor. VA panel bir nebze daha iyi ama o canlılık dolgunluk yok ekranda. Şimdi biliyorum herkes tepkime süresi vs. diyecek ama cidden öyle devasa bir fark yaratmıyor günlük kullanıcı için. Hz değeri hissediliyor o kabul. Ama 75 Hz bence gayet iyi. 60 Hz bile düzgün yani düşün. Ben açıkçası ne VA ne TN panel almam da para da vermem açıkçası. He bütçe meselesidir saygı duyarım o ayrı.

Sık sık film izliyorsanız VA panel öneririm. IPS panelde yoğun bir IPS Glow'a denk gelirseniz, karanlık sahnelerde kanser eder. VA panelin kendine has özelliği yüksek kontrast avantajı. Siyahları daha iyi verir en kısa tabirle. Rekabetçi oyunlar da oynadığınızdan, 144 Hz yenileme hızı oyundan aldığınız keyfi arttırır. 144 Hz VA panel diyorum ben.

IPS panelin olayı renk doğruluğu.

Yeni konular

Geri
Yukarı