75 Hz IPS vs 144 Hz VA Panel

24" olan 144 Hz ve VA panel, 27" olan ise 72/75 Hz ve PLS panel. PLS panel renk kalitesi açısından biraz daha iyi olacaktır. Tasarımla uğraşıyor ve tek kişilik oyunlar oynuyorsanız 27" olanı, rekabetçi oyunlar oynuyorsanız da 24" olanı öneririm. Ayrıca karanlık odada kullanacaksanız da PLS paneldeki ışık sızması rahatsız edici olabilir, aklınızda bulunsun.

24" olan 144 Hz ve VA panel, 27" olan ise 72/75 Hz ve pls panel. Pls panel renk kalitesi açısından biraz daha iyi olacaktır. Tasarımla uğraşıyor ve tek kişilik oyunlar oynuyorsanız 27" olanı, rekabetçi oyunlar oynuyorsanız da 24" olanı öneririm. Ayrıca karanlık odada kullanacaksanız da pls paneldeki.
Pls paneldeki ışık sızması rahatsız edici olabilir.
IPS panellerden bundan dolayı biraz soğuğum gibi.

Tasarımla uğraşıyor ve tek kişilik oyunlar oynuyorsanız 27" olanı.

Bende tek kişilik oyunlar daha ağırlıklı, ama aşağıdaki görsel bana: "acaba oyunlarda renkler kötü mü çıkar" dedirtiyor.

IMG_20190926_083828.jpg

IPS panellerden bundan dolayı biraz soğuğum gibi.

Bende tek kişilik oyunlar daha ağırlıklı, ama aşağıdaki görsel bana: "acaba oyunlarda renkler kötü mü çıkar" dedirtiyor.

Eki Görüntüle 936178
Ben IPS panel kullanıyorum aşırı siyah bir yer olmadığı sürece ben ışık sızması fark etmedim.

@yesososo attığınız görseli eskiden ben de tavsiye konularında kullanıyordum fakat artık o görselden yola çıkmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Panel kaliteli olduğu sürece renk kalitesi -TN hariç- iyi olacaktır.

Işık sızması konusuna gelirsek monitörü karanlık odada kullanıyorsanız ve baktığınız içerik de karanlık tonlara sahipse ışık sızması fark edilir olacaktır. Aydınlık odada o kadar da sıkıntı çıkmayacaktır, muhtemelen fark etmezsiniz bile.

@yesososo attığınız görseli eskiden ben de tavsiye konularında kullanıyordum fakat artık o görselden yola çıkmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Panel kaliteli olduğu sürece renk kalitesi -TN hariç- iyi olacaktır.

Işık sızması konusuna gelirsek monitörü karanlık odada kullanıyorsanız ve baktığınız içerik de karanlık tonlara sahipse ışık sızması fark edilir olacaktır. Aydınlık odada o kadar da sıkıntı çıkmayacaktır, muhtemelen fark etmezsiniz bile.
Hocam genelde karanlık odada kullanacağım.

Samsung LS27F350FHMXUF (S27f350) (S27F350FHM) Monitör

Sizce hangisi?

Geri
Yukarı