7600X yük altında 91 derece normal mi?

Merhabalar, aynı sorundan bende mustaribim ve buradaki ayarlar dahil ne yaptıysam boşta 55'in altına düşmüyor. DeepCool AG620 hava soğutucu kullanıyordum ve sıcaklar nedeniyle daha sağlıklı olması adına sıvı soğutucuya geçtim. Ama ECO mod dahil ne yaparsam yapayım sizlerin oyunlarda ve testlerde paylaşmış olduğu sıcaklıklara ulaşamadım. MX-4 termal macun ile sıvı soğutma montajını yeniden gözden geçirdim ama nafile. OCCT testinde 81 derece, AID63'de 85 derece oda limit koyduğum için sabitleniyor. Lakin oyunlarda ve boşta asla 70 altına düşmüyor. CS:GO'da 75 derecelerde. @GRBreakpoint sizin ile sistemim neredeyse aynı, kullandığınız ayarları limit koyarak birebir aynı şekilde kullanıyorum. Farklı olan parçalarım şu şekilde;
- MSI MAG Forge M100R Kasa
- GSKILL 32GB (2x16GB) FLARE X5 DDR5 6000MHz CL36 Ram
- MSI RTX 3080 10 GB Ventus 3X Plus
- DeepCool LS520 SE 240mm Sıvı Soğutucu

Farklı bir tavsiyesi olan varsa çok memnun olurum. Garantiye göndermek dışında aklıma bir çözüm gelmiyor.

Merhabalar, aynı sorundan bende mustaribim ve buradaki ayarlar dahil ne yaptıysam boşta 55'in altına düşmüyor. DeepCool AG620 hava soğutucu kullanıyordum ve sıcaklar nedeniyle daha sağlıklı olması adına sıvı soğutucuya geçtim. Ama ECO mod dahil ne yaparsam yapayım sizlerin oyunlarda ve testlerde paylaşmış olduğu sıcaklıklara ulaşamadım. MX-4 termal macun ile sıvı soğutma montajını yeniden gözden geçirdim ama nafile. OCCT testinde 81 derece, AID63'de 85 derece oda limit koyduğum için sabitleniyor. Lakin oyunlarda ve boşta asla 70 altına düşmüyor. CS:GO'da 75 derecelerde. @GRBreakpoint sizin ile sistemim neredeyse aynı, kullandığınız ayarları limit koyarak birebir aynı şekilde kullanıyorum. Farklı olan parçalarım şu şekilde;
- MSI MAG Forge M100R Kasa
- GSKILL 32GB (2x16GB) FLARE X5 DDR5 6000MHz CL36 Ram
- MSI RTX 3080 10 GB Ventus 3X Plus
- DeepCool LS520 SE 240mm Sıvı Soğutucu

Farklı bir tavsiyesi olan varsa çok memnun olurum. Garantiye göndermek dışında aklıma bir çözüm gelmiyor.
Hocam sıcaklığınız normal o sıvı soğutmaya göre. Şöyle ben işlemciye hiç bir limit koymadım ve VSOC voltajını da en son analart limiti olan 1.3V'a ayarladım ve +200 MHz daha core boost verdim. Yani işlemci genelde 5500 MHZ (5.5 GHz) de çalışıyor.

Aramızdaki fark başta sıvı soğutma ve kasanın hava akışı kaynaklı.

Benim sıvı soğutma üste takılı ve 73 derecelik ekran kartının sıcağını da alıyor radyatör ona rağmen ben RDR2 gibi ağır oyunda dahi 70i hiç görmedim 58-63 arasıydı. Öne taktığımda yükte 55 dereceydi temiz hava radyatöre vurduğu için ama ben ekran kartını daha çok önemsediğim için radyatörü üste taktım.

Şuanda 5 adet BeQuiet Pure Wings 2 120mm giriş fanı var. 2 adet radyatör fanı (hava çıkışı) 1 adet yine aynı fandan egzox fanı toplamda 8 adet fan takılı.

LS520 Liquid Freezer ll ile aynı olamaz hocam. Sıcaklık farkı bundan kaynaklı. Liquid Freezer ll 240mm sıvı soğutma ROG ve üst modeller haricinde 360mm aio performansı veriyor radyatörü çok kalın ve VRM soğutma fanı var işlemci üzerinde.

Kısacası fark %90 sıvı soğutma farkı %10 kasa hava akışı. %10 diyorum çünkü üste takılı olduğu için radyatör temiz hava almıyor pek.

Hocam sıcaklığınız normal o sıvı soğutmaya göre. Şöyle ben işlemciye hiçbir limit koymadım ve VSOC voltajını da en son analart limiti olan 1.3V'a ayarladım ve +200 MHz daha Core Boost verdim. Yani işlemci genelde 5500 MHz (5.5 GHz) de çalışıyor.

Aramızdaki fark başta sıvı soğutma ve kasanın hava akışı kaynaklı.

Benim sıvı soğutma üste takılı ve 73 derecelik ekran kartının sıcağını da alıyor radyatör ona rağmen ben RDR2 gibi ağır oyunda dahi 70i hiç görmedim 58-63 arasıydı. Öne taktığımda yükte 55 dereceydi temiz hava radyatöre vurduğu için ama ben ekran kartını daha çok önemsediğim için radyatörü üste taktım.

Şu anda 5 adet Be Quiet Pure Wings 2 120mm giriş fanı var. 2 adet radyatör fanı (hava çıkışı) 1 adet yine aynı fandan egzox fanı toplamda 8 adet fan takılı.

LS520 Liquid Freezer ll ile aynı olamaz hocam. Sıcaklık farkı bundan kaynaklı. Liquid Freezer ll 240mm sıvı soğutma ROG ve üst modeller haricinde 360mm AiO performansı veriyor radyatörü çok kalın ve VRM soğutma fanı var işlemci üzerinde.

Kısacası fark %90 sıvı soğutma farkı %10 kasa hava akışı. %10 diyorum çünkü üste takılı olduğu için radyatör temiz hava almıyor pek.

Hocam bu kadar yüksek sıcaklıkların sadece soğutucu farkından olduğuna emin misiniz? Benim de soğutucum üst tarafa takılı. AAA bir oyun oynamadım lakin basit bir CS:GO'da bile bu değerlere çok kolay ulaşması beni tedirgin etti. Bir tavsiyeniz var mı?

Hocam bu kadar yüksek sıcaklıkların sadece soğutucu farkından olduğuna emin misiniz? Benim de soğutucum üst tarafa takılı. AAA bir oyun oynamadım lakin basit bir CS:GO'da bile bu değerlere çok kolay ulaşması beni tedirgin etti. Bir tavsiyeniz var mı?

Ben CS 2 girdiğimde sıcaklık 96 97 oluyor bu nromal mi?

Geri
Yukarı