Yük altında 80 derece normal midir?

Ahtapot Bey

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 3 senedir kullandığım bilgisayarım toplama olarak değil, hazır olarak alındı. Modelini tam hatırlamıyorum, Casper Nirvana serisinden. O zamanlar şu an olduğu kadar anlamıyordum bilgisayarlardan, babam almış ben de itiraz etmedim, önceden kullandığım bilgisayar çok eskimişti çünkü.
Oyun oynarken bazen görüntü gidiyor, fişi çekip bekledikten sonra yeniden fişi takıp açmadığım sürece görüntü geri gelmiyor. Artık can sıkıcı bir duruma geldiğinden GPU-Z programı aracılığı ile yük altında sıcaklıklara baktım, 85 dereceyi gösteriyordu. Etki edebileceğini düşündüm, pek bir bilgim olmadığı için size danışmak istedim.
Oyunlarda her hangi bir kasma, donma gibi problem yok. Darboğaz da olmuyor, aniden görüntü kesiliyor.
Bilgisayarım:
  • Ekran kartı Nvidia GT 630
  • İşlemci i5 4590
  • RAM 4 GB
Hazır bilgisayar olduğu için diğer bileşenler hakkında pek bir bilgim yok, nasıl öğrenebileceğim konusunda yardım edebilirseniz paylaşabilirim.
Yardımlarınızı bekliyorum, hiçbir oyundan zevk alamaz hale geldim.

Valla PC fena değil de ekran kartı çöp. Tahminimce pasif soğutması vardır o yüzden bu kadar sıcaktır. Ekran kartını değiştir, kasanın içinde fan yoksa fan al.

Benim laptop 80°C yi geçmiyor. Sistem sıcaklığınız normal hava zaten sıcak. Ekstra fan ekleyerek hava döngüsünü hızlandırıp soğutma performansını yükseltirsiniz.

Valla PC fena değil de ekran kartı çöp. Tahminimce pasif soğutması vardır o yüzden bu kadar sıcaktır. Ekran kartını değiştir, kasanın içinde fan yoksa fan al.
Fanı mevcut, durumum olmadığı için şu an yenisini, güçlüsünü alamam.
Benim laptop 80°C yi geçmiyor. Sistem sıcaklığınız normal hava zaten sıcak. Ekstra fan ekleyerek hava döngüsünü hızlandırıp soğutma performansını yükseltirsiniz.
Yaz aylarında değilken ve havalar 25 dereceyi bile geçmiyorken bile aynı sorun mevcuttu, kullandığım monitör 6 7 yıllık falan ancak gayet temiz çalışıyor gözüme göre, onun ile alakalı bir sorun olabilir mi?
Bilgisayar için harcama yapabilecek durumda değilim, başka şekillerde çözülemez mi?

GeForce GT 630 | Specifications | GeForce Nvidia'nın kendi sitesine göre Kepler modeli hariç 98 derece; Kepler 90 derece sınır, yani sıkıntı yok.
Hocam sıcaklıklar normal değerdeyse bu kapanmanın sebebi ne olabilir?
Hiçbir oyunu oynayamıyorum, sitelerde gezmek dışında bir eğlencem yok diyebilirim.
Bilgisayar bu sorunun dışında sorunsuz çalışıyor, her şey yerli yerinde.

Yaklaşık 3 senedir kullandığım bilgisayarım...
toplama olarak değil, hazır olarak alındı....
Oyun oynarken bazen görüntü gidiyor, fişi çekip bekledikten sonra yeniden fişi takıp açmadığım sürece görüntü geri gelmiyor...
yük altında sıcaklıklara baktım, 85 dereceyi gösteriyordu...

Bütün bunlar doğrudan, sistemdeki termal macunların ömürlerini yitirdiğine işaret ediyor.
O yüzden bileşenler sıcaklıklarını atamıyorlar, ve 85'leri görüyor.
O yüzden bileşenler kritik noktaya ulaşınca, kendilerini korumak için kapatıyorlar.
O yüzden sistem soğutulmadan açılmıyor.

Tavsiyem,
Bilgisayarı güzelce bir temizleyin. Bunu tabi ki statik elektriğe karşı önleminizi alarak yapın.
Sonra, işlemci soğutucusunu, anakarttaki kuzey köprüsü soğutucusunu, ve ekran kartındaki soğutucuyu dikkatle çıkarıp, eski macun kalıntılarını temizleyin.
Ve buralara kaliteli bir macun kullanarak tekrar soğutucularını takın.

Bir de böyle deneyin.

Bütün bunlar doğrudan, sistemdeki termal macunların ömürlerini yitirdiğine işaret ediyor.
O yüzden bileşenler sıcaklıklarını atamıyorlar, ve 85'leri görüyor.
O yüzden bileşenler kritik noktaya ulaşınca, kendilerini korumak için kapatıyorlar.
O yüzden sistem soğutulmadan açılmıyor.

Tavsiyem,
Bilgisayarı güzelce bir temizleyin. Bunu tabi ki statik elektriğe karşı önleminizi alarak yapın.
Sonra, işlemci soğutucusunu, anakarttaki kuzey köprüsü soğutucusunu, ve ekran kartındaki soğutucuyu dikkatle çıkarıp, eski macun kalıntılarını temizleyin.
Ve buralara kaliteli bir macun kullanarak tekrar soğutucularını takın.

Bir de böyle deneyin.
Teşekkürler, hangi termal macunu kullanmamı önerirsiniz?

Termal macun yenilemelisiniz, kasada yuva varsa fan ekleyebilirsiniz, kasanın, güç kaynağının, ekran kartının ve işlemci soğutucusunun toz temizliğini yılda 2 kere yapmalısınız, sistemde zararlı yazılım (virüs) bulundurmamalısınız. Termal macun için bütçeniz nedir ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı