7600X yük altında 91 derece normal mi?

GRBreakpoint

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
7600X işlemci ile birlikte Arctic Liquid Freezer II 240 mm soğutucum var. PBO ayarı yapıldı. +200 MHz verdim. Curve ayarı all cores negative şeklinde. PBO limit ise motherboard olarak seçili. 7600X'in sentetik testlerde yüksek sıcaklıklara çıktığını gördüm ancak 6700K'den sonra korkmadım değil. Boşta 33-36 derece arasında geziniyor. Power limit koymalı mıyım yoksa 90-91 derece tam yük altında normal mi? @SafderunTR @yapiz

Dosya Ekleri

• cpu temp.jpg
    cpu temp.jpg
    136,4 KB · Görüntüleme: 110
AIDA64 yük altındayken anlık olarak çektiği Watt ve voltaj değeri nedir ?

Gerçi PBO yapmışsınız bana yük altındayken Watt değerini söyler misin sadece...

AIDA64 yük altındayken anlık olarak çektiği Watt ve voltaj değeri nedir ?

Gerçi PBO yapmışsınız bana yük altındayken Watt değerini söyler misin sadece...
Herhangi bir limit koymana gerek yok. Sıcaklıklar gayet normal.

Daha iyi anlamamız için kaç W güçte, kac derece oldugunu bilmemiz gerek.
92-93 Watt çekiyordu baktığımda sanırsam ancak yanılıyor da olabilirim voltaja bir ara baktım (tam emin olmamakla birlikte) 11-12 gibi bir rakam gördüm. 1.1 ya da 1.2 mi emin değilim :) Bunun dışında PBO ayarlarına +200 MHz koymuştum ancak PBO limite Motherboard seçtiğim için sanırım 92-93 wattan fazla çekmedi. Normalde şartları 95 derece olana kadar watt çekmesi gerekiyordu sanırım bu işlemcinin. Ayrıca kasamda 3 giriş 2 çıkış olmak üzere BeQuiet 120mm silent wings fanlar var. Kasa XPG Invader. PBO ayarlarında ayrıca Curve ayarını Negative -20 olarak ayarlamıştım.

Hatta kasa fanlarım çok yavaş çalışıyordu onları hızlandırdım makul derecede ve sıcaklık 90'ı görmüyor bile. 87 yi geçmiyor. Bunlara ek olarak termal macun Arcitc MX-6 bugün uyguladım. şuan test yaparken anlık @deadfellow ; Watt
1679258785356.png

Sıcaklık;
1679258816055.png

Voltaj;
1679258840150.png

@Serush hocam sizin sıcaklıklarınız çok yüksek gibi bugün sormuştunuz bana kurulumu yaptım. ECO mod açık değil ve limit koymadım PBO değerine Motherboard seçmek dışında 87-88 dereceyi geçmiyor. Benim size tavsiyem kasa fanlarınızı arttırın ya da eğer varsa RPM değerlerini %70-80 arası yapın benim kendi görüşüm.

Son düzenleme:
AIDA64 uygulamasının full stress testi aslında ideal sayılabilcek bir zorlama yapıyor. En azından oyunlara göre ortalama iyi bir sonuç veriyor. Bana biraz fazla gibi geldi. Tabii ki her oyunda bu sıcaklığı göremezsiniz, lakin bazı oyunlarda işlemci kullanımı %60 olsa bile AIDA64 stress testinde ki yükselen sıcaklıklara ulaşabilirsin.

Ben oyunlarda minimum -10 derece yiyeceğine inanıyorum. Stres testleri stabilite testleri olduğu için onlara pek takılmamak gerekiyor, 7/24 yapmıyoruz sonuç olarak. Özellikle böyle ısınmayı seven güçlü işlemciler için son derece normal oluyor.

İçin rahat olabilir, kasan ve soğutma donanımların iyi.

Ben oyunlarda minimum -10 derece yiyeceğine inanıyorum. Stres testleri stabilite testleri olduğu için onlara pek takılmamak gerekiyor, özellikle böyle ısınmayı seven güçlü işlemcilerde.

İçin rahat olabilir, kasan ve soğutma donanımların iyi.
Yabancı forumlarda 95 derecede çalışmak üzere tasarlandığını ve herhangi bir limit koymazsanız sıcaklık 95 dereceye çıkana kadar güç çekeceğini yazmışlar. Açıkçası şuan 90 dereceyi bile görmedi kasa fanlarının ayarını BIOS üzerinden yükseltince. Ben oyunlarda 70 dereceyi geçeceğini düşünmüyorum ancak oyun testlerini yapınca buraya atarım tekrar. İnternetteki ve forumdaki diğer değerlere göre çok iyi geldi açıkçası. Arctic MX-6'nın da payı olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı