7800x3D RTX 4090 sistem donuyor ve Windows onarılma moduna geçiyor

versa

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayar dün normal çalışırken bugün açtığımda açıldıktan 2-3 dakika sonra dondu. Kapatıp açtım bu sefer Windows onarılamıyor dedi. Şimdi ise BIOS ekranında bile açıldıktan 10 saniye sonra sistem komple donuyor. 20 seferdir aynısı açıldıktan Max 15-20 saniye sonra komple işlevini yitiriyor. Daha 2-3 aylık bir bilgisayar kaynağını nasıl anlayabilirim BIOS'ta bile donuyorsa?
MSI B650 Tomahawk.
PNY 4090.
Hydro 1000PSU.
7800x3D sistem özelliklerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam başıma böyle bi' olay gelmişti, Windows açıldığında direkt PC kapanıyordu, ne kadar format atsam da bir şey değişmiyordu. Kontrole götürdüğümde anakartın arızalı olduğunu söylediler, laptop olduğu için komple kenara atmıştım. 🫠

Ha bu arada, BIOS'ta da sürekli PC kapanıyordu, eklemeyi unutmuşum. Formatı da, SSD'i çıkarıp harici şekilde atmıştım. Tabii anakart arızalı olunca tüm uğraşım boşa gitmişti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam başıma böyle bi' olay gelmişti, Windows açıldığında direkt PC kapanıyordu, ne kadar format atsam da bir şey değişmiyordu. Kontrole götürdüğümde anakartın arızalı olduğunu söylediler, laptop olduğu için komple kenara atmıştım. 🫠

Ha bu arada, BIOS'ta da sürekli PC kapanıyordu, eklemeyi unutmuşum. Formatı da, SSD'i çıkarıp harici şekilde atmıştım. Tabii anakart arızalı olunca tüm uğraşım boşa gitmişti.
Şimdi tüm parçaları söküp teker teker garantiye mi yollayacağım hocam. Sorunun kaynağını anlamanın bir yolu var mıdır acaba ekran kartını söküp açıp denemek, rami söküp açıp denemek gibi? 4090 Yanıcak anksiyetiyle geçti 2 ay. Şimdide bu geldi başıma şaka gibi.

Şimdi tüm parçaları söküp teker teker garantiye mi yollayacağım hocam. Sorunun kaynağını anlamanın bir yolu var mıdır acaba ekran kartını söküp açıp denemek, rami söküp açıp denemek gibi? 4090 Yanıcak anksiyetiyle geçti 2 ay. Şimdide bu geldi başıma şaka gibi.
Hocam ben Ram'leri söküp takma gibi yol izlemiştim (laptop olduğu için başka opsiyonum yoktu), sizde deneyin isterseniz. Hatta ekran kartını çıkarıp yine deneyebilirsiniz, yanlış bilmiyorsam kullandığınız işlemcinin dahili grafik birimi var. Eğer ne ekran kartında, ne de ramlerde problem yoksa büyük ihtimal Anakart olabilir.
Bios pilini de çıkarıp biraz bekletip takmakta belki yardımcı olabilir.

Acaba Anakart'ı tutan vidaları fazla mı sıkmıştınız? Anakart zamanla baskıya dayanamamış, çatlamış olabilir.

Hocam ben Ram'leri söküp takma gibi yol izlemiştim (laptop olduğu için başka opsiyonum yoktu), sizde deneyin isterseniz. Hatta ekran kartını çıkarıp yine deneyebilirsiniz, yanlış bilmiyorsam kullandığınız işlemcinin dahili grafik birimi var. Eğer ne ekran kartında, ne de ramlerde problem yoksa büyük ihtimal Anakart olabilir.
Bios pilini de çıkarıp biraz bekletip takmakta belki yardımcı olabilir.

Acaba Anakart'ı tutan vidaları fazla mı sıkmıştınız? Anakart zamanla baskıya dayanamamış, çatlamış olabilir.
Yok hocam tüm parçaları kontrol ettim çatlak, çizik hiç bişi yok. Şimdi cmos resetledim bios pili çıkartıp taktım. USB w11 yazdırıyorum format deneyeceğim, format sırasında donarsa zaten bi bilgisayardan anlayan arkadaşı çağırıcam. Sonrasıda servis gibi

Sanırsam sorun ya ssd de yada işlemciye. Ekran kartı yokkende sorun devam ediyor. Cmos resetledim, bios tekrardan kurdum. Format ekranına geçince beyaz ekranda dondu kaldı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı