Çözüldü 7900 XTX sistemde oyunun ortasında ekranlar kararıyor oyun kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

monster14

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair CMH32GX5M2B5200Z40 2x16GB
SSD veya HDD modeli
Adata XPG SX8200 Pro NVMe PCIe M.2 512GB
Ekran kartı
AMD RX 7900-XTX
Anakart
Gigabyte B650M DS3H
İşlemci
AMD Ryzen 7 7700X
Merhaba yaklaşık 1-1.5 sene önce aldığım bilgisayarımda aldığım günden beri çözemediğim bir problem var ve bazen keyfine göre düzeliyor bazen illallah ettiriyor.

US3RB3nchm4rk ile dün test yaptım ve bir sorun gözükmedi sanırım çok yorumlayamadım anlamadığım için. Buraya linkini koyamıyorum başka uygulama öneriniz var ise onunla test edip hemen aşağıya güncelleyebilirim.

Sorunun özeti:
LoL oyununda hiç yapmıyor ama onun dışındaki bütün oyunlarda aniden kafasına göre çatışmada ya da değil aksiyonda ya da değil kendi kendine çift monitörüm de ekranları siyahlaşıyor sesler gidiyor ve oyun kapanıyor (arkada Wallpaper Engine açık o da kapanıyor siyah ekranla birlikte onu sildim acaba ondan mı diye yine düzelmedi) ve ardından AMD'nin uyarısı çıkıyor işte bir sürücü zamanaşımı meydana geldi cart curt. Bugün tekrar format attım ve yine siyah ekran verdi ama bu sefer oyun değil bilgisayar kapandı ve açıldı kendi kendine restart attı.

Yaptığım ama işe yaramayan çözümler:
1-temiz format.
2-eski yeni orta her sürüm ekran kartı driveri denenmesi (önce güvenli modda driveri kaldırıp yeniden güvenli modda kurdum yine çözmedi)
3-BIOS her sürümü deneme güncel eski vs.
4-sürücüler güncelleştirme.
5-overclock vs hiçbir aşırtma yok stock.

Acaba: Bir arkadaşım sorunun SSD'de olabileceğini söyledi SSD hataları böyle aniden kapatırmış bilgisayarı ihtimali var mıdır bunu nasıl anlayabilirim? Veya RAM'lerde mi bir sıkıntı var acaba?

Özetle:
Sorunun neden kaynaklandığını bilmiyorum eğer ekran kartındaysa sıkıntı ekran kartını değiştireceğim ama yeter ki sorunu öğreneyim denemediğim çözüm kalmadı yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Sinerji'den toplandı bilgisayar gidip götürebilirim ama 1 günde çözebilecekleri şeyi teknik servisler genellikle 1 aya yayıyor ve 1 ay bilgisayarsız kalmak istemiyorum yani son çözümün gerçekten servise götürmek olduğunu sizlerden duyana kadar götürmek istemiyorum.

Çözüm
Windows ayarlarından donanım hızlandırmalı GPU zamanlama ayarını kapat.
AMD, RX 7900 XTX ile bu özellik için mes donanımını ekledi ama mes sorunlu çalışıyor.

Maalesef denedim ama bu çözüm olmadı.

AMD EXPO ayarını kapatıp dener misin?

Güncelleme:

Anakartı değiştirdim aynı modelin sıfırıyla elimde vardı, şu anda bu şekilde test edeceğim, ekran kartını garantiye vermeden önce her şeyi denemek istiyorum o 1 aylık sürece girmeden, AMD EXPO ayarını da denemedim daha birazdan deneyeceğim.

Çözüldü:

Anakartı değiştirmiştim ve Windows'un kurulu olduğu SSD'yi belki bozuktur diye de çıkartıp başka bir SSD üzerinden kurdum Windows'u ve sorunum düzeldi, ya anakart bozuktu ya da SSD, ekran kartlık bir sorun değilmiş.
Testleri yaptım dediğiniz sürelerce en son AIDA64 testinde 10 dakika süresince bilgisayar kasmaktan kullanılamaz durumdaydı, test süresi bitince kapattım kendine geldi.

Test esnasında zaten kullanılamaz durumda olur. Tüm sisteme yük biniyor. 10 dakika sonunda stop basmanız yeterli.

Bu arada çekirdek etkili saatler olması gerekenden düşük değerde. İşlemci soba gibi ısınıyor. Kullandığınız soğutucu nedir?
Bendeki işlemci ile sizdeki aynı olmasına rağmen siz 105W ile soba moda geçmişsiniz (96.8 derece).
Bendeki bu sistemde 145W ile en fazla 88 dereceye ulaşıyor benchmarkta.
Ekran kartı hotspot değeri 109 derece. Bayağı problem. Genel olarak sistemde ısı ile ilgili ciddi bir sorun var gibi görünüyor. Kasa hava akışının yetersizliği olabilir. Ayrıca Max GPU gücü 541 W yazıyor. Voltaj dengesizliği olan PSU'larda bu değerlere ulaşır. Ekran kartınızın Max GPU değeri 355W olması gerekiyor.
Genel olarak baştan aşağı bir ısınma sorunu ve ekran kartında da güç dengesizliği var gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Test esnasında zaten kullanılamaz durumda olur. Tüm sisteme yük biniyor. 10 dakika sonunda stop basmanız yeterli.

Bu arada çekirdek etkili saatler olması gerekenden düşük değerde. İşlemci soba gibi ısınıyor. Kullandığınız soğutucu nedir?
Bendeki işlemci ile sizdeki aynı olmasına rağmen siz 105W ile soba moda geçmişsiniz (96.8 derece).
Bendeki bu sistemde 145W ile en fazla 88 dereceye ulaşıyor benchmarkta.
Ekran kartı hotspot değeri 109 derece. Bayağı problem. Genel olarak sistemde ısı ile ilgili ciddi bir sorun var gibi görünüyor. Kasa hava akışının yetersizliği olabilir. Ayrıca Max GPU gücü 541 W yazıyor. Voltaj dengesizliği olan PSU'larda bu değerlere ulaşır. Ekran kartınızın Max GPU değeri 355W olması gerekiyor.
Genel olarak baştan aşağı bir ısınma sorunu ve ekran kartında da güç dengesizliği var gibi görünüyor.

Corsair H100 RGB kullanıyorum soğutucu olarak yetersiz midir acaba? Bu bahsettiğimiz ısınmalar ve güç dengesizliği benim yaşadığım soruna kaynak olur mu? Öyleyse eğer çözüm olarak öneriniz nedir voltaj dengesizliğinden kaynaklı PSU mu değiştirmeliyim yoksa soğutucu kısmında mı değişiklik yapmalıyım sıvı soğutma değiştirme ya da ek soğutma tarzı gibi.

Bu arada oyunlarda değil masaüstünde de oluyor daha 5 dakika önce kafayı yedi bilgisayar arka arkaya 6-7 kere gitti geldi en sonunda restart attım, bilgisayarı ilk açtığımdaki o ilk 10 saniye içinde de hep oluyor.

Son düzenleme:
Corsair H100 RGB kullanıyorum soğutucu olarak yetersiz midir acaba? Bu bahsettiğimiz ısınmalar ve güç dengesizliği benim yaşadığım soruna kaynak olur mu? Öyleyse eğer çözüm olarak öneriniz nedir voltaj dengesizliğinden kaynaklı PSU mu değiştirmeliyim yoksa soğutucu kısmında mı değişiklik yapmalıyım sıvı soğutma değiştirme ya da ek soğutma tarzı gibi.

Bu arada oyunlarda değil masaüstünde de oluyor daha 5 dakika önce kafayı yedi bilgisayar arka arkaya 6-7 kere gitti geldi en sonunda restart attım, bilgisayarı ilk açtığımdaki o ilk 10 saniye içinde de hep oluyor.

Ekran kartını garantiye gönder termal bakım yaptırılsin veya kendin yap işlemcinin de termal macununu yenile PSU'yu satıcıya ya da direkt markaya kendin gönder voltaj dengesizliği aldığım ilk günden beri var de o ara paran var ise bunu al sıkıntı hala devam ediyor mu bak iade edersin sonra Amazon iade konusunda sorun yaratmaz zaten memnun kalmadım dersin Amazon.com.tr

Ekran kartını garantiye gönder termal bakım yaptırılsin veya kendin yap işlemcinin de termal macununu yenile PSU'yu satıcıya ya da direkt markaya kendin gönder voltaj dengesizliği aldığım ilk günden beri var de o ara paran var ise bunu al sıkıntı hala devam ediyor mu bak iade edersin sonra Amazon iade konusunda sorun yaratmaz zaten memnun kalmadım dersin Amazon.com.tr

Peki özetle benim sorunum RAM veya SSD kaynaklı değil de ekran kartı ya da PSU voltaj dengesizliğiyle mi alakalı diyebiliriz?

Peki özetle benim sorunum RAM veya SSD kaynaklı değil de ekran kartı ya da PSU voltaj dengesizliğiyle mi alakalı diyebiliriz?

Ekran kartı fazla ısındığı için watmana düşüyor ya da sadece kendini korumaya alıyor olabilir ya da PSU ile alakalı MSI Afterburner ile fan ayarlarını %100'e çekip oyunlari öyle oynayın bakalım kapanma yaşayacak misin uzun süre kullan ama ki sorunun ekran kartında mi öğrenmiş oluruz şu an saat 2 olacak akşama kadar oyna ama ağır oyunlar oyna.

Ekran kartı fazla ısındığı için watmana düşüyor ya da sadece kendini korumaya alıyor olabilir ya da PSU ile alakalı MSI Afterburner ile fan ayarlarını %100'e çekip oyunlari öyle oynayın bakalım kapanma yaşayacak misin uzun süre kullan ama ki sorunun ekran kartında mi öğrenmiş oluruz şu an saat 2 olacak akşama kadar oyna ama ağır oyunlar oyna.

Hocam MSI Afterburner indirdiğimde hiçbir tuşa basamıyorum her şey kilitli çözemedim bu işi. Alternatif bir uygulama var mı ya da bu sorunu nasıl çözebilirim?

Ekran görüntüsü 2024-04-13 155505.png

Hocam MSI Afterburner indirdiğimde hiçbir tuşa basamıyorum her şey kilitli çözemedim bu işi. Alternatif bir uygulama var mı ya da bu sorunu nasıl çözebilirim?

Ekran görüntüsü 2024-04-13 155505.png

Ekran görüntüsü 2024-04-13 160046.png

Gigabyte'nin kendi uygulamasıyla kontrol edebiliyorum sanırım bu şekilde uygunsa akşama kadar oynayıp test edeceğim.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 2167240

Eki Görüntüle 2167244

Gigabyte'nin kendi uygulamasıyla kontrol edebiliyorum sanırım bu şekilde uygunsa akşama kadar oynayıp test edeceğim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eki Görüntüle 2167240

Eki Görüntüle 2167244

Fan sesini diyor iseniz sorun yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fan sesini diyor iseniz sorun yok.

Dediklerinizi yaptım videodaki gibi ekran kartı fanını da Full'e aldım yine de kapandı oyunun ortasında, kapanırken HWiNFO değerlerini de sizinle paylaşıyorum bir sonraki adımım ne olmalı acaba.

Ekran görüntüsü 2024-04-13 174045.png

Ekran görüntüsü 2024-04-13 174059.png

Not: İşlemciye daha yeni termal macun sürmüştüm kapanmadan önce.

Geri
Yukarı