8.00 GB RAM kullanılabilir 3.44 GB olarak gözüküyor

yrfann

Kilopat
Daha fazla  
Selam, 2x4 GB şeklinde olan RAM'lerin Single olarak çalıştıklarını fark ettim ancak çözümü nasıl yapacağımı bilmiyorum. ASUS A68HM-K anakartım var ve 2 RAM slotu var. Ayrıca XMP programından 2400 MHz'e ayarlamama rağmen 1200 MHz'te çalıştıklarını gördüm. Yardımcı olur musunuz?

1661941752666.png

1661941805786.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Memory kısmını atabilir misiniz? Ayrıca CPU-Z RAM MHz'ini yarım gösterir şu an RAM'leriniz 2400MHz çalışıyor.

Arama yerine MSConfig yaz Enter'a bas oradan önyükleme gelişmiş seçenekler bellek üst sınırı kapat.

Selam, 2x4 GB şeklinde olan RAM'lerin Single olarak çalıştıklarını fark ettim ancak çözümü nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Hocam dual channel için ya 1. ve 3. ya da 2. ve 4. slotlara takmanız lazım ramleri.
Bir de anakartınız dual channel destekliyor mu? Destekliyorsa ve sadece iki slot varsa zaten dual channel'da çalışıyordur ve yanış gösteriyordur. Yanlış gösteremez diyenler olacaksa kendi CPU-Z resimlerimi atabilirim 2GB ve 4GB olarak ram kullanıyorum dual olarak gösteriyor.
Ayrıca XMP programından 2400 MHz'e ayarlamama rağmen 1200 MHz'te çalıştıklarını gördüm.
Hocam bu sorun Microsoft'a bildirilmişti. Cevabı ise "Aslında seçtiğiniz frekansta çalışıyor ama Windows bunu yanlış gösteriyor. İlerleyen Windows sürümlerinde bu hata giderilecektir." şeklindeydi.

Arama yerine MSConfig yaz Enter'a bas oradan önyükleme gelişmiş seçenekler bellek üst sınırı kapat.
Hocam BIOS'a girdiğimde de 4096 mb olarak gösteriyor, Windowsla alakalı olduğunu düşünmüyorum.
Hocam dual channel için ya 1. ve 3. ya da 2. ve 4. slotlara takmanız lazım ramleri.
Bir de anakartınız dual channel destekliyor mu? Destekliyorsa ve sadece iki slot varsa zaten dual channel'da çalışıyordur ve yanış gösteriyordur. Yanlış gösteremez diyenler olacaksa kendi CPU-Z resimlerimi atabilirim 2GB ve 4GB olarak ram kullanıyorum dual olarak gösteriyor.

Hocam bu sorun Microsoft'a bildirilmişti. Cevabı ise "Aslında seçtiğiniz frekansta çalışıyor ama Windows bunu yanlış gösteriyor. İlerleyen Windows sürümlerinde bu hata giderilecektir." şeklindeydi.
Anakartımda 2 slot var, Dual Channel destekliyor çünkü bilgisayar bendeyken sürekli 8 GB olarak kullanıyordum. Kardeşime verdiğimde böyle olduğunu gördüm. Şayet RAM'lerden biri bozuk olsaydı bilgisayar açılmazdı veya BIOS'ta iki RAM'i de göstermezdi. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Hocam ramlerinizden biri bozuk demedim hatalı gösteriyor olabilir dedim.
Buyrun benim CPU-Z resimlerim:

1661943132616.png
1661943167019.png

1661943224183.png

Hocam benim ramler 1333 MHz ikisi de. Burada 2000 MHz denmiş.
Bir de dual channel olması için ilk gereklilik 2x2, 2x4, 2x8 vs. şeklinde olması ama bende 1x2 1x4 ramler var.

Hocam ramlerinizden biri bozuk demedim hatalı gösteriyor olabilir dedim.
Buyrun benim CPU-Z resimlerim:

Eki Görüntüle 1502005Eki Görüntüle 1502006
Eki Görüntüle 1502010

Hocam benim ramler 1333 MHz ikisi de. Burada 2000 MHz denmiş.
Bir de dual channel olması için ilk gereklilik 2x2, 2x4, 2x8 vs. şeklinde olması ama bende 1x2 1x4 ramler var.
Estağfurullah size bir şey demedim. Ancak dual channel'a nasıl geçireceğimi bulamadım. BIOS'ta single-dual channel olarak yazan bir şey yok AI Tweaker'ı da tamamen gezdim.

Şöyle bir şey buldum, BIOS'ta APU'ya ayrılan kısma baktığımda Auto yazıyor ancak donanıma ayrılmış olan 4.6 GB ne ile alakalı olabilir bulamadım. Bir yardımı olur belki diyerek atıyorum.

1661943922007.png

Estağfurullah size bir şey demedim. Ancak dual channel'a nasıl geçireceğimi bulamadım. BIOS'ta single-dual channel olarak yazan bir şey yok AI Tweaker'ı da tamamen gezdim.
Hocam ramleri takınca otomatik geçiyor zaten dual channel'a. Ekstradan bir ayar yapmanıza gerek yok.
donanıma ayrılmış olan 4.6 GB ne ile alakalı olabilir bulamadım.
Hocam Raminizden ekran kartına ayrılan bellek miktarı o. 4.6 GB olmasının sebebini ben de bilmiyorum ama muhtemelen ekran kartınız 4GB belleğe sahiptir ve geriye kalan 600 MB ramden ekran kartına ayrılmış olan bellektir.
Bir yardımı olur belki diyerek atıyorum.
Hocam dediğim gibi bunla alakası yok. yüksek ihtimal düzgün bir şekilde çalışıyor ama burada yanlış gösterilmiş.

Hocam RAM'leri takınca otomatik geçiyor zaten Dual Channel'a. Ekstradan bir ayar yapmanıza gerek yok.

Hocam raminizden ekran kartına ayrılan bellek miktarı o. 4.6 GB olmasının sebebini ben de bilmiyorum ama muhtemelen ekran kartınız 4 GB belleğe sahiptir ve geriye kalan 600 MB RAM'den ekran kartına ayrılmış olan bellektir.

Hocam dediğim gibi bununla alakası yok. Yüksek ihtimal düzgün bir şekilde çalışıyor ama burada yanlış gösterilmiş.

APU bir sistemin 4.6 GB ekran kartı kullanması çok absürt. APU'ya ayrılmış RAM miktarını özel olarak 1 GB'a ayarladım ve şu an 2.9 GB'a düştü. Yani ekran kartı 512 MB RAM'i kullanıyor ancak diğer 4.6 GB nereye gidiyor hala bir fikrim yok. Hala çözüm bulamadık :)

Yeni konular

Geri
Yukarı