8.000₺ sistem için AMD vs Intel

Amd'mi Intel'mi?

• Oy verenlerin toplamı
    84
  • Anket kapandı .
İ7 7700K'dan bahsediyorum. Intel AMD'yi görünce adam olmaya çalışıyor. Sana en son kısımında iki link bırakacağım. Adamlar 8.nesilden 9.nesile geçince performansı azaltmışlar neredeyse :D

AMD kuruluş tarihi 1969, Intel kuruluş tarihi 1968?

8000 TL'lik bütçeye ise 10.nesili yakıştıran kitle o işlemcilerin fiyatlarından haberi yok galiba. Hadi ben konudan çıkıyorum. Intel övmeye devam.

Madem o kadar pahalı işlemciler hakkında konuşuyoruz. Bana 3990X rakibi gösterin.
8. ve 9. nesil arasında bal gibi de fark var.

Niye 7700K'dan bahsediyorsunuz? Yıl 2017 değil.

Performans olarak 3950X'i tokatlayan ve fiyatı daha ucuz olan 10700K var.

Şirketlerin geçmişine bakarım ben. Bakmalıyız da. Kendiniz söylüyorsunuz işte. AMD 1969'da Intel 1968'de kurulmuş?

Konu sahibine Intel önerip, akıllarını bir firmaya kaybetmiş insanların dolduğu konudan çıkıyorum.

Geçen gün kendi yaptığım basit bir test şu şekilde sonuç verdi.

Asus Rog Maximus IX Code Anakart
i7 7700K İşlemci
16GB 3200 Mhz Ram
Samsung 970 Evo Plus NVMe M.2
GTX 1080 Ekran Kartı

vs

Gigabyte B450M S2H Anakart
AMD Ryzen 3700X İşlemci
16GB 3600 Mhz Ram
Corsair Force 3 GT SSD
GTX 1080 Ekran Kartı

Sonuç: intel amd den ortalama 10 FPS yüksek sonuç verdi.

Genel olarak testlerde, youtube incelemelerinde amd nin intelden ortalama 10fps düşük sonuçlar aldığını da görüyorum. Ama bence f/p göz önünde bulundurulacak olursa bence o kadar da önemli farklar değil. Ben de yaklaşık 15 gün önce yukarıda yazdığım AMD sistemi topladım. Şu an yukarıda yazılı olan her iki sistemide hali hazırda kullanıyorum. İkisine format atıp temiz kurulum yaptıktan sonra aynı anda power tuşuna bastığımda amd intelden yaklaşık 10 15 saniye daha erken açılıyor :) Ki intel olan sistemde M.2 var :)

Sonuç olarak bence AMD Ryzen 7 3700X almalısınız. Çünkü TDP değeri çok çok iyi. 65W Ve son olarak AMD sistemlerde ram çok önemli olduğu için aşağıda verdiğim ramleri öneririm. Bu ramler amd için özel optimize edilmiş ramlerdir. Bu ramleri almak istemezseniz de kesinlikle 3600Mhz nin altında ram almayın. Ayrıca aldığınız ramlerin CL değerinin 16 olmasına özen gösterin. Ucuz buldum diyerek aldığınız ramin CL değeri 18 olabilir.

Sana ne desem boş. Anlamayacaksın. Madem 7.nesilleri bıraktık. Sen neden 2019 işlemcisiyle 2020 işlemcisini karşılaştırıyorsun? Eski nesiller hakkında konuşmuyorsak arkadaşına söyle AMD'nin geçmişi hakkında atıp tutmasın. Sana çok kıl kaptım. Ben konudan çıkıyorum :)
Siz anlamak istemiyorsunuz galiba. 7. nesil İntel işlemciler ile 3. nesil Ryzen işlemcileri karşılaştıran sizdiniz ya. AMD 4. nesil işlemci çıkardımı ki 10. nesil ile karşılaştırayım. En güncel işlemcileri karşılaştırıyorum sizin gibi 3 nesil öncesini değil. AMD geçmişi hakkında atıp tutmasın demişsiniz de FX serilerini unuttunuz galiba. Gözünüz kapalı AMD'yi öyle bir savunuyorsunuz ki İntel'in üst segmentteki başarıları zorunuza gidiyor. Bu kadar fanboy olmayın. Gidin biraz araştırma yapıp öyle konuşun. İntel öneren herkesin üstüne atlamayın.
@gonzai sizin yaptığınız karşılaştırma hiç adil değil. 3 nesil önceki işlemciyi koyarsanız tabii ki düşük performans verir. Ryzen 7 3700X karşısına İ7 9700K koy bak bakalım neler oluyor. 🙂

Fiyat performans olmasından dolayı düşük ve orta bütçeli sistemlerde (sizin bütçeniz de dahil) AMD, üst seviye sistemlerde ise ( 12000 TL ve üzeri) İntel tercih edilmelidir.

Ben yapayım. Alt ve orta segment için tabii ki AMD. Ama üst seviye sistemlerde hep İntel kullanılıyor. Bunun sebebi İntel'in üst segmentte AMD'yi tokatlaması. Özellikle tekli çekirdek performansından dolayı oyunlarda önde olmasından dolayı. AMD şu anda fiyat performans, ama İntel yavaş yavaş geri dönüyor. Bunu 10. nesil işlemcilere bakarak söyleyebiliriz. Ayrıca her segment için gözü kapalı AMD önermek fanboyluktur.
Üst seviyede ryzen 9 kullanılır ?

Yeni konular

Geri
Yukarı