8 GB ile 16 GB RAM çok fark eder mi?

EmirSrky

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel i7-6700HQ Nvidia Geforce GTX 950m (4gb vram) 8 gb ram 1 tb hdd 480 gb ssd
Anakart
ASUS X550VX
İşlemci
İntel Core İ7-6700HQ
Bilgisayarımda; NVIDIA GeForce GTX 950M (4 GB VRAM), Intel i7-6700HQ, 8 GB RAM ve 1 TB HDD var. Ben RAM'i 16 GB yapsam, hem normal kullanımda hem de oyunda çok fark eder mi?

Hem RAM hem disk değiştirin RAM'i 16'ı Disk'ı SSD'ye çevirin bayağı fark olur hem normal kullanımda hem de oyunda.

Hem RAM hem disk değiştirin RAM'i 16'ı Disk'ı SSD'ye çevirin bayağı fark olur hem normal kullanımda hem de oyunda.
cd soketini çıkarıp oraya bilgisayarımdaki hdd yi, bilgisayardaki hdd slotuna da 500 gb sdd takmayı düşünüyorum böylelikle hem 500 gb ssd hemde 1 tb hdd olacak

Fark eder tabii ki. 16 GB bile yeni oyunlarda sınırda kalmaya başladı. Fakat Dual channel kullanın RAM'leri
Dual channel nasıl çalışıyor??

Anakartta 2 adet RAM slotu varsa ikisine RAM takınca Dual channel olur eğer 4 adet var ise anakart kitapçığında yazdığı gibi takmanız gerekir oda A1-A2 B1-B2 tarzı 4 slot oluyor RAM'lerden birini A1 diğerini B1 takmanız gerekir tabii en doğrusu anakart kitapçığında tavsiye edildiği gibi takmanız kendi anakartım MSI B450 Gaming Plus için kırmızı çizdiklerimde kullanıyorum A1-B1

1701763716723.png

Tabii ama Windows SSD'ye kurulu olsun.
aynen öyle yapacağımm, teşekkür ederim

Anakartta 2 adet RAM slotu varsa ikisine RAM takınca Dual channel olur eğer 4 adet var ise anakart kitapçığında yazdığı gibi takmanız gerekir oda A1-A2 B1-B2 tarzı 4 slot oluyor RAM'lerden birini A1 diğerini B1 takmanız gerekir tabii en doğrusu anakart kitapçığında tavsiye edildiği gibi takmanız kendi anakartım MSI B450 Gaming Plus için kırmızı çizdiklerimde kullanıyorum A1-B1

Eki Görüntüle 2041970
şöyleki 4 tane slot var.
bilgisayar bu ve ben anakart kitapçığını kaybettim. Sizin bir bilginiz varsa söyleseniz hangisine takacağımı, teşekkür ederim

Eki Görüntüle 2041970
birde bi sorum olucak. Bilgisayarda 8 tane çekirdek var ve ben hepsini aktif ettim bu bilgiayrı çok yorar mı, bir de bu bazı oyunlarda nedense fps düşüklüğü yaşıyorum sistemim fazlasıyla yetmesine rağmen bu ram den mi kaynaklıdır acaba

Son düzenleme:
8 GB RAM günümüzde yetersiz muhtemelen bundan kaynaklı, 8 çekirdek dediğinde 4normal 4 sanal, sadece sanal çekirdekler BIOS'tan kapanıp açılabiliyor diye biliyorum sanal çekirdekleri açık tutman fayda sağlar yorma gibi bir durum söz konusu olmaz. Laptop konusunda anakart vb içeriklere hakim değilim ama zaten takınca CPU-Z tarzı programlardan Dual channel çalışıp çalışmadığı anlaşılıyor.

8 GB RAM günümüzde yetersiz muhtemelen bundan kaynaklı, 8 çekirdek dediğinde 4normal 4 sanal, sadece sanal çekirdekler BIOS'tan kapanıp açılabiliyor diye biliyorum sanal çekirdekleri açık tutman fayda sağlar yorma gibi bir durum söz konusu olmaz. Laptop konusunda anakart vb içeriklere hakim değilim ama zaten takınca CPU-Z tarzı programlardan Dual channel çalışıp çalışmadığı anlaşılıyor.
tmmdır teşekkür ederim

RAM yetmeme sonucunda drop sorunu varsa bu sorunun bitmesini sağlar.

Geri
Yukarı