Çözüm 8 GB RAM 3.96 GB Kullanılabilir Olması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bilal Dk

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün başıma geldi ve kendi imkanımla çözmeyi başardım. Sizlerle paylaşıp benzer sorunlara çözüm olmasını istedim.

8 GB RAM takılıyken 3.96 GB kullanılabilir yazıyordu. Şu aşamaları takip ederek RAM'lerin ne durumda olduğunu görebiliyoruz;

Görev Yöneticisi--> Performans-->Kaynak izleyici-->Bellek

Bendeki sorun "donanıma ayrılmış" kısım 4 GB görünüyordu.

Ne yaptım?
  1. Ekran kartını tüm kablolarıyla çıkarttım ve geri taktım.
  2. RAM'leri çıkarttım ve doğru slotlarda emin olarak geri taktım. (Dimm1-Dimm3 benim anakartımda)

Ve sorun çözüldü. Bunu da sizinle paylaşmak istedim. Sorun çözülmüş haldeki resimleri yükledim. Hatalıyken ki (3.96 GB kullanılabilir) resimleri maalesef yok. Telaştan aklıma gelmedi. Bendeki sorun çok spesifik olabilir, farklı sorunlara farklı çözümler gerekebilir. Umarım bu yazı yardımcı olur.

ramler sorunsuz..png

Ram değerleri.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazen BIOS güncellemesi de yararlı oluyor buna. Bende de 3.14/4Gb ram kullanılabilir diyordu.

Windows sürümüyle çok alakalı değil aslında. Windows 8.1 çok iyi olur belki bilgisayara ama alıştım W7'ye. Şimdilik değiştirmek istemiyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı