8 GB RAM'in 3.98 GB kullanılabilir olması

sinezorro

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, daha önceki FPS dropu sıkıntım yüzünden SSD aldım, ancak Win10 kurdurdum bu defa. Bu kez de başka bir sorun oldu, RAM 8 GB, yanında da parantez içinde 3.98 kullanılabilir diyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows, otomatik olarak en çok kullandığın programları RAM'e depolar desem yanlış olmaz sanırım. Örneğin Chrome'u çok fazla kullanıyorsan, bu programa RAM'de yer verecektir, daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Aynı Şekilde Spotify, vesaire. Emin değilim ama Microsoft şunu da düşünmüştür diye umuyorum, bilgisayarın ya da o an kullandığın programın RAM'e ihtiyacı olduğunda ön bellek listesinden örneğin Chrome'u ve Spotify'ı çıkartıp, o oyun ya da program için kullanıyor olabilir.

Gayet normal dostum, kalanını Windows ve programlar harcıyordur.
ben de 16 GB ama 12.2 GB kullanılabilir yazıyor. Sende sıkıntı olduğunu zannetmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows, otomatik olarak en çok kullandığın programları RAM'e depolar desem yanlış olmaz sanırım. Örneğin Chrome'u çok fazla kullanıyorsan, bu programa RAM'de yer verecektir, daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Aynı Şekilde Spotify, vesaire. Emin değilim ama Microsoft şunu da düşünmüştür diye umuyorum, bilgisayarın ya da o an kullandığın programın RAM'e ihtiyacı olduğunda ön bellek listesinden örneğin Chrome'u ve Spotify'ı çıkartıp, o oyun ya da program için kullanıyor olabilir.

Hocam, bu sıkıntı Windows 7 iken de olmuştu ve sonradan düzelmişti.
Gayet normal dostum, kalanını windows ve programlar harcıyordur.
Bende 16gb ama 12.2 gb kullanılabilir yazıyor. Sende sıkıntı olduğunu zannetmiyorum.

Windows 7 iken de aynısı oluyordu. Düzelmişti ancak bugün win10 yaptık yine bu sorun oldu.
Normal olduğunu sanmıyorum yani. Çünkü oyunlarda FPS drobu yaşıyorum, önceden de yaşıyordum zaten ama yok düzelmiyor ne yaptıysam.

Görev yöneticisi-İşlemler-Bellek tıkla. En fazla kullanan programları görürsün. Şu an Chrome bile ben de 800 MB yiyor. Antimalware service executable devreye girdiğinde çok fazla RAM tüketiyor laptopta bana bu sıkıntı yaşatıyordu.
Dediğim gibi bu tarz programlar sana sıkıntı yaşatıyor olabilir. Görev yöneticisinden sorumlu programları tespit edebilirsin.

Gayet normal dostum, kalanını Windows ve programlar harcıyordur.
ben de 16 GB ama 12.2 GB kullanılabilir yazıyor. Sende sıkıntı olduğunu zannetmiyorum.

Kullanıcı kullanılan RAM'den mi bahsediyor yoksa Bilgisayar altında yazan ibareden mi? Daha soruyu bile anlamdan cevap vermeniz beni kanser ediyor arkadaşlar. Adama sormamışsınız bile aga bu değer nerede yazıyor diye. Kaldı ki sağır sultan bile 3.98 GB gibi bir değerin takılı RAM'in tam yarısı olduğunu biliyor artık.

Yanlış cevap verilmesindense hiç verilmesin taraftarıyım ben.

@sinezorro , öncelikle geçelim şu "Windows 10 kurdum RAM yarına indi" zırvalıklarını çünkü öyle bir şey yok. Bu genelde donanımsal bir sorundur, 32 Bit Windows kuran kalmadığına göre...

Şimdi, RAM'leri tek tek takıp çalıştırdın mı?
Isletim sistemi 32 bit degil, degil mi?
32 Bit kuran kalmadı. Ayrıca 32 Bit sistemde 3.24 GB civarında olurdu kullanılabilir miktar.

Son düzenleme:
Kullanıcı kullanılan RAM'den mi bahsediyor yoksa Bilgisayar altında yazan ibareden mi? Daha soruyu bile anlamdan cevap vermeniz beni kanser ediyor arkadaşlar. Adama sormamışsınız bile aga bu değer nerede yazıyor diye. kaldı ki sağır sultan bile 3.98 GB gibi bir değerin takılı RAM'in tam yarısı olduğunu biliyor artık.

Yanlış cevap verilmesindense hiç verilmesin taraftarıyım ben.

@sinezorro , öncelikle geçelim şu "Windows 10 kurdum RAM yarına indi" zırvalıklarını çünkü öyle bir şey yok. Bu genelde donanımsal bir sorundur, 32 Bit Windows kuran kalmadığına göre...

Şimdi, RAM'leri tek tek takıp çalıştırdın mı?

32 Bit kuran kalmadı. Ayrıca 32 Bit sistemde 3.24 GB civarında olurdu kullanılabilir miktar.

Öncelikle Recep Bey, sizi Youtube üzerinden görmüş biri olarak formunuza gelen biriyim. Şu zırvalıklarını derken umarım "zırvalıkların" demek istemiyorsunuzdur, çünkü bunu size hiç yakıştıramam. Her neyse, evet RAM'leri tek tek denedim. Tek slot taktığımda açılmıyor bilgisayar, bu iki RAM için de geçerli. İkisini bir takınca açılıyor. 64 Bit Windows dediğiniz gibi.

Öncelikle Recep Bey, sizi Youtube üzerinden görmüş biri olarak formunuza gelen biriyim. Şu zırvalıklarını derken umarım "zırvalıkların" demek istemiyorsunuzdur, çünkü bunu size hiç yakıştıramam. Her neyse, evet RAM'leri tek tek denedim. Tek slot taktığımda açılmıyor bilgisayar, bu iki RAM için de geçerli. İkisini bir takınca açılıyor. 64 Bit Windows dediğiniz gibi.

Donanımsal sorunların yazılımlara yüklenmesini zırvalık olarak değerlendiriyorum.

Taktığınız yuva aynı yuva mı? Eğer taktığınız yuvada çalışmıyor ama başka yuvada çalışıyorsa bunun sebebi Intel sistemlerde genelde işlemci soğutucunun aşırı sıkılmasıdır. Sistem Intel ise soğutucuyu gevşetin.

Geri
Yukarı