8 GB RAM'in 5.93 GB kullanılabilir olması

APU ekran kartını BIOS ya da aygıt yöneticisinden devre dışı bırakman gerekiyor. @maqpo

@laraxl2 Dostum kullanılabilir boşta olan bellek miktarını gösteriyor. Orada ayrıca kullanılan diye bir terim var. Sistem'in kullandığı bellek miktarını belirtiyor.
Onları toplayınca 15.9 GB çıktığını göreceksin. Yani bir sorun yok.
Sadece terimleri bilmediğinizden sorun gibi algılıyorsunuz.

APU ekran kartını BIOS ya da aygıt yöneticisinden devre dışı bırakman gerekiyor. @maqpo

@laraxl2 Dostum kullanılabilir boşta olan bellek miktarını gösteriyor. Orada ayrıca kullanılan diye bir terim var. Sistem'in kullandığı bellek miktarını belirtiyor.
Hocam teşekkür ederim, şu an işteyim. Eve geçince kontrol edeceğim.

Kardes benim eski sistemdede aynı sorun vardı baya eskiydi 2 gb ram vardı ben 2 gb daha eklediydim kullanabilir 3.25 yazıyordu sinirim bozuldu baya araştırdım sonra çözüme bios güncellemesi yaparak kavustuydum simdi yeni sistem topladım 25 gb ram rx580 falan öyle bir sorunum yok bios güncellemesi yap düzelir veya daha önceki yorumlardakini uygula dedikleri gibi apun varsa ramin bir kısmını ona ayırır devre dışı bırakman gerekiyor çünkü zaten ekran kartın var apu ya ihtiyacın yok

Benim sistemim sizinkine göre baya eski farklılıklar olabilir fakat biosdan Memory Remap Feature kısmını enabled yaparak çözmüştüm.

Sisteminiz notebook ise ekran kartiniz paylaşımlı ise bu tablo normaldir çünkü paylaşımlı ekran kartlarında ekran kartının Rami olmaz ve sistem raminden ihtiyacını karşılar ama masaüstü ise yanlışlıkla işlemcinin dahili grafik biriminide açmış olablrsiniz bunuda biostan haledebilirsiniz

Biostan ayar yapman lazım.
BIOS ayarlarında bulamadım.

görüntü.png

Aygıt yöneticisinde sadece Harici ekran kartı mevcut.
BIOS'tan nasıl kapatatılacağını bilmiyorum yardımcı olabilecek var mı acaba ? Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1c23387f-9654-4853-9b42-74d46df304fa.jpg
    1c23387f-9654-4853-9b42-74d46df304fa.jpg
    107,3 KB · Görüntüleme: 53
  • 800ceaa6-577a-4200-bfc8-214292c56d8c.jpg
    800ceaa6-577a-4200-bfc8-214292c56d8c.jpg
    129,2 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Genel olarak AMD nin tüm apuları bu şekilde çalışıyor. Şimdiye kadar intelde de vardı böyle birşey ama daha sonradan normal olarak ram den ayormadan kullanmaya başladı. En azından son serisi öğle. Eğer anakartının gelişmiş ayarlar menüsü var ise oradan boyutunu ayarlayabilirsin. Yok ise yapacak pek birşey yok. Varsa da ben bilmiyom.

Geri
Yukarı