8 GB RAM 7,95 GB olarak gözüküyor

dogukaneron36

Hectopat
Daha fazla  
B450M S2H Anakarta sahibim, X2 Apacer Panther 8 GB 3000MHz RAM kullanıyorum fakat Windows 10 da inatla 7,95 GB olarak gözüküyor. Anakartımla kullandığım RAM'in MHz değerlerinin uyuşmadığını düşünüp BIOS içinden MHz'ı 2933'e çektim fakat yine de durumu halledemedim, yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Depolama ve Ram'de bu hep böyledir. 120GB derler 111GB gelir, 500GB derler 460GB gelir. Marketlenen figürden %5-10 daha az olur. Hatırladığım kadarıyla bu parçaların ömrünü arttırmakla alakalı bir şey ama olayın nasıl çalıştığını tam hatırlamıyorum.

Şimdi bir iki şeye yine baktım da olayın ismi "Spare area" olarak geçiyor. Çipte toplam 8GB var ama küçük bir kısmı bu spare area için kullanılıyor. Spare area ayrılan hafıza üreticiden üreticiye değişiyor ama çoğunlukla %10'u geçmez. Bunun yapılması sebebi performansı ve flash memory'nin ömrünü arttırmak.

BIOS üzerinde 8 Windows üzerinde 7,95 ise Windows hesaplamasına bağlı olabillir ama düşük bir ihtimaldir bu.

Genellikle üretici ufak bir kısmını ayırmak zorunda kalıyor 8GB yani 8192MB üzerinde bu genellikle 256MB bir kısma tekabül ediyor.
Bu olaya 'Space area' deniyor ve genellikle yüksek hızlı belleklerde ömür uzatmak için yapılıyor.

Şimdi bir iki şeye yine baktım da olayın ismi "Spare area" olarak geçiyor. Çipte toplam 8GB var ama küçük bir kısmı bu spare area için kullanılıyor. Spare area ayrılan hafıza üreticiden üreticiye değişiyor ama çoğunlukla %10'u geçmez. Bunun yapılması sebebi performansı ve flash memory'nin ömrünü arttırmak.
Bu bazı durumlar için geçerli çoğu zaman BIOS güncel olmadığı için böyle gözükür ram. Bi denesin arkadaş bakalım güncellemeyi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı