8 GB RAM kullanılabilir 5.9 GB

Rawnag

Decapat
Merhabalar,

HP Pavilion 15-EC0014NT marka-model bilgisayar kullanıyorum. 2-3 gün önce aldım ve dikkatimi 8 GB (2x4) olan bellekte kullanılabilir bellek 5,9 GB olması çekti.

• İşlemci: AMD Ryzen 5 3550H.
  • Ekran kartı: GeForce GTX 1650 4 GB.
  • Bellek: 8 GB (2x4)
  • Anakart: HP 86d5.
  • Depolama: 512 GB SSD.

1573916802204.png

Oyunlarda ya da programlarda 5,9 GB belleğin yetersiz olabileceğini düşünüyorum. Böyle bir şeyle daha önce karşılaşmadığım için donanıma ayrılan belleğin normal ya da sıkıntı bir şey olabileceğini bilmiyorum. Bunu düzeltmemin bir yolu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

HP Pavilion 15-EC0014NT marka-model bilgisayar kullanıyorum. 2-3 gün önce aldım ve dikkatimi 8 GB (2x4) olan bellekte kullanılabilir bellek 5,9 GB olması çekti.

• İşlemci: AMD Ryzen 5 3550H.
  • Ekran kartı: GeForce GTX 1650 4 GB.
  • Bellek: 8 GB (2x4)
  • Anakart: HP 86d5.
  • Depolama: 512 GB SSD.

Eki Görüntüle 460331

Oyunlarda ya da programlarda 5,9 GB belleğin yetersiz olabileceğini düşünüyorum. Böyle bir şeyle daha önce karşılaşmadığım için donanıma ayrılan belleğin normal ya da sıkıntı bir şey olabileceğini bilmiyorum. Bunu düzeltmemin bir yolu var mıdır?
İşlemci icerisinde bulunan ekran kartına ayırıyor. BIOS'tan ayarlamaniz lazım.

Merhabalar, size öncelikle RAM'in ne olduğundan bahsedeyim:
RAM, bilgisayarımızdaki anlık bellek gibi düşünülebilir, RAM depolama alanlarından katbekat hızlı çalışarak gerekli dosyaları depolar. Bilgisayardan güç her kesildiğinde depoladığı tüm verileri siler. RAM bilgisayarın işlemleri hızlıca gerçekleştirmesini sağlayan önemli bir bilgisayar parçasıdır.

Bu nedenle RAM'in bir bölümü sistem tarafından kullanılır. Bu gayet doğaldır.

Merhabalar, size öncelikle RAM'in ne olduğundan bahsedeyim:
RAM, bilgisayarımızdaki anlık bellek gibi düşünülebilir, RAM depolama alanlarından katbekat hızlı çalışarak gerekli dosyaları depolar. Bilgisayardan güç her kesildiğinde depoladığı tüm verileri siler. RAM bilgisayarın işlemleri hızlıca gerçekleştirmesini sağlayan önemli bir bilgisayar parçasıdır.

Bu nedenle RAM'in bir bölümü sistem tarafından kullanılır. Bu gayet doğaldır.
Bence sorunun cevabı bu değil, dikkatli bak. Kullanım değil RAM 5.9 görünüyor. Islemci içerisinde bulunan entegre ekran kartına ayrılmış durumda, kullanım değil resmin solunda bulunan RAM miktarına bakın.

İşlemci icerisinde bulunan ekran kartına ayırıyor. BIOS'tan ayarlamaniz lazım.
BIOS menüsünde advanced menüsü yok. Bu ayarlamayı nasıl yapacağız?
Bence sorunun cevabı bu değil, dikkatli bak. Kullanım değil RAM 5.9 görünüyor. Islemci içerisinde bulunan entegre ekran kartına ayrılmış durumda, kullanım değil resmin solunda bulunan RAM miktarına bakın.
Bunu ekran kartından nasıl ayırırız?

BIOS menüsünde advanced menüsü yok. Bu ayarlamayı nasıl yapacağız?

Bunu ekran kartından nasıl ayırırız?
Senin PC bunun aynısı mi? Ya da işlemcin APU mu? Normal işlemci ise zaten bunu yapmana gerek yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Senin PC bunun aynısı mi?
Ekran kartı ve SSD'si bir düşük olan model.hp 15-ec0005nt
Senin PC bunun aynısı mi? Ya da işlemcin APU mu? Normal işlemci ise zaten bunu yapmana gerek yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
HP Pavilion - 15-ec0005nt benim bilgisayarım. içerisinde GTX 1050 var. APU değildir herhalde. APU ne oluyor tam bir bilgim yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı