R5 5600H laptopta 16 GB RAM (kullanılabilir: 13.9 GB)

nguzdag

Centipat
Arkadaşlar çift ekran kartlı bir laptop sahibiyim, bilgisayarlardan anlayamadıgım için soracaklarım size çok saçma gelebilir, şimdiden özür dilerim;

İlk olarak kullanabilir RAM miktarım 13.9 GB gözüküyor, bu oyunlarda bir performans FPS düşüklügüne sebep olur mu?

İkinci olarak 2 ekran kartı oldugu için oyunlarda RTX ekran kartını kullanması için bir ayar yapmama gerek var mı?

Son olarak RTX 3060 ekran kartı için Dynamic Boost V2 ve rezisable bar tarzı FPS arttırabilecek programlar gördüm ancak çok anlamadığım için ayarlar bende aktif mi değil mi çözemedim. Ve bu ekran kartı için oyunda tam performans almak adına yapmam gereken ayarlar var mı?

Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Dedigim gibi bilgisayarlardan hiç anlamadıgım için soruyorum bunları.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    25,6 KB · Görüntüleme: 43
  • Özellik.png
    Özellik.png
    7,1 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleyen: Moderatör:
5600H'deki grafik çekirdeğine gidiyor birazı.
Görev Yöneticisinden Performans sekmesine girip GPU'lara bakarsanız daha iyi görünür.
Oyunlarda RTX'i ayarlayabilirsiniz.
Oyunlar için 13,9GB RAM gayet yeterlidir.

5600H'deki grafik çekirdeğine gidiyor birazı.
Görev Yöneticisinden Performans sekmesine girip GPU'lara bakarsanız daha iyi görünür.
Oyunlarda RTX'i ayarlayabilirsiniz.
Oyunlar için 13,9GB RAM gayet yeterlidir.
Hiç anlamıyorum görev yöneticisi bu durumda ve rtx için dynamic boost ve rezasable gibi ayarlar gördüm ancak açık mı degil mi bilmiyorum

Dosya Ekleri

• Özellik.png
    Özellik.png
    147,6 KB · Görüntüleme: 49
Donanıma ayrılmış 2.1GB görünüyor. İşte o 5600H'nin grafik çekirdeğine gidiyor.
Bu bir sorun degil. Günlük işler için fazlasıyla iyi bir grafik çekirdeği var. Onunla enerji tasarrufu yapıyorsunuz.

Windows ayarlardan Grafik ayarlarına girip, masaüstü uygulamalardan istediğiniz oyunu istediğiniz ekran kartına atayabilirsiniz.

Donanıma ayrılmış 2.1GB görünüyor. İşte o 5600H'nin grafik çekirdeğine gidiyor.
Bu bir sorun degil. Günlük işler için fazlasıyla iyi bir grafik çekirdeği var. Onunla enerji tasarrufu yapıyorsunuz.

Windows ayarlardan Grafik ayarlarına girip, masaüstü uygulamalardan istediğiniz oyunu istediğiniz ekran kartına atayabilirsiniz.
Teşekkür ederim peki ekran kartını tam performansla kullanmam için yapmam gereken ayarlar var mı? dynamic boost ve rezisable bunlar açık mı bilmiyorum

NVIDIA Inspector diye bi olay varmış mesela bilgisi olan var mı

Eğer bilgisayarınızda MUX Switch var ise aktif edin hocam. Sorun düzelecektir. Bilgisayarınızın marka modelini yazabilir misiniz?

Hocam maalesef bilgisayarınızda MUX Switch yok ama çok iyi bilgisayar güle güle kullanın. MUX Switch kısaca işlemcinin ekran kartını kapatmaya yarayan bir donanım parçası. Lenovo markasının Legion serisinde MUX Switch bulunuyor fakat maalesef Ideapad serisine koymamayı tercih etmişler.
Ayrıca laptopu monitöre bağlarsanız MUX Switch'e gerek kalmadan RAM'i 16 yapabilirsiniz bilginiz olsun. Monitöre bağlamak bir nevi MUX Switch görevi görüyor.

Geri
Yukarı