8 GB vs 16 GB Ram

Hangi ram?

• 8 GB

Oy: 18 62,1%
  • 16 GB

Oy: 11 37,9%

• Oy verenlerin toplamı
    29
8GB Ram al. Geri kalan parayı da gözden çıkardıysan gönlünce harca onu da. Emin ol çok daha mantıklı bir iş yapmış olursun. 16GB Ram için oy kullanan iki kişiye gelince de bekara karı boşamak kolay tabi, verin oyları. Sanki para sizin cebinizden çıkacak. :) 16GB'ın zararı olmaz demişler. Parasını sen ödemiyorsun dostum, tabi zararı olmaz. İnsanlara ihtiyaçları doğrusunda doğru düzgün tavsiyeler yapın veya hiç yapmayın.
Yönetimin ciddi anlamda el atması gerek tavsiye bölümüne.
16GB önerenlere bu kadar laf ettiğimiz yeter ama biri de 4GB bile yeter demiş. Ona da kulak asma lütfen. Gülümse geç sadece. 8GB Ram al, bak keyfine.
Lafın bana ise 4 gb ram'ın oyunlar için yeterli olduğunu ve render vb yapıyorsan 8gb ın yeteceğini söylemiş idim!

Recep Baltaş'ın söylediği herşeyi %100 doğruymuş gibi alıyorsanız vay halinize. Recep Baltaş'ın donanım bilgisine saygı duyarım ancak Steam platformuyla ilgili çok iyi bilgi sahibi değil bana göre. Bu sadece bir örnektir.
Onu geçtim 4GB Ram oyunlar için yeter ifadesi çok genel bir ifade. Ne için yeter, hangi durumlarda yeter, bunu belirtmeniz veya Recep Baltaş'ın belirttiği yazıyı yazmanız lazım arkadaşın fikir sahibi olması açısından.
Şu an alınacak en ideal Ram miktarı 8Gb'tır. Sadece oyun oynayacak birinin ileriye dönük olması açısından 16GB Ram alması mantıklı bir davranış değil tamamen parayı boşa harcamaktır. Bir beden büyük kıyafet almıyoruz sonuçta.
4GB Ram için benim görüşüm ise şudur: 4GB Ram günümüz bazı oyunları için yeterli olur ve güzel performans alırsınız. Ancak şu an ve ilerisi için en ideali 8GB almaktır. Şimdi 4GB alıyım, ilerde 4GB eklerim olayı yapılmamalı. Almışken 2x4GB olarak dual kit Ram alınmalıdır.

Ekleme: 16GB Ram'i oylayanlar 3 kişi olmuş. :)

@Pitbull Lütfen mesajının arkasında dur. Recep Baltaş'a taşı atıp sonradan değiştirme mesajını. Konuya yeni girip okuyanlar sanki ben durduk yere Recep Baltaş'a laf etmişim gibi okuyacaklar. Güzel strateji.

Son düzenleme:
Yahu mesaj kasmak için mi bu kadar abanıyorsunuz anlamıyorum. ''Oyun oynayacaksan 4, render alcaksan 8 yeter !'' bu ne demek arkadaşım siz nerede yaşıyorsunuz ya. Biraz ufkunuzu genişletin akılcı yorumlar yapın ya.

Kaç kere render aldın da 8 yeter diyorsun ? Sen o ram ile git bilgisayar kasası render'ı al.

İnsanlar bu yorumları okuyor, çoğunluğu bu yorumları doğru bilgi olarak algılayıp fikir sahibi oluyor. Haliyle yanlış yollara sapıyor. Bunu vebali siz kulaktan dolma şeylerle herşeye yorum atanların üzerinedir. Bilmiyorsanız yorum yapmayın.

Arkadaşta 4 ile 8 arasında nasıl kalmış anlamadım, parası varsa zaten düşünmeden 8 alır geçer, yoksa 4 alır, bu konunun yoruma açılacak pek bir kısmı yok. Şayet yetmezse 8, gider bir 8gb daha alır tabi parası varsa, yani olayın buralara gelmesi düşündürücü, yorumlara bak ya :D

Merhabalar, şimdi öncelikle şunu belirteyim ben 4 GB RAM alma taraftarı değilim günümüzde bile standart ev kullanıcılarının kullandığı bellek miktarları çeşitli nedenlerle 6-7 GB seviyesine çıkıyor, sonuç olarak 4 GB devri kapandı ileriye dönük yeni sistem toplayanlar için alt sınır 8 GB olmalı. Ha 4GB yetmez mi denirse amaca göre yetebiliyor bugün ama alınmamalı.

8GB a gelirsek... şu kesin ki standart kullanıcı için yeterde artar... ama şimdilik :) her geçen yıl RAM kullanımında ciddi artışlar oluyor bundan sonrada olacak. İşi bilen insanlar her zaman RAM i fazla fazla alır. Mesela siz program yazacağım demişsiniz, bir çok program yapacağı hesaplamalar için hıza ve anlık kayıtlar içinde belleğe ihtiyaç duyar ki hız + bellek = RAM :)

Benim tavsiyem 2x8 dir, önemli olan bütçe, bütçe yetiyorsa quad channel bile kullanmalı ;)

Son düzenleme:
Arkadaş overclock yapmayacaksa işlemcisinden ve anakartından kısabilir 8GB Ram'e ve ekran kartına bütçe ayırır. Bu bu kadar basit. Ancak insanlar para vermeyecekleri sistemler için post kasmak için cevap atıyorlar. Bunun denetimi de bu forumda yapılmıyor. Türkçe kuralları için ceza vermek çok güzel bir uygulama ancak saçma sapan, gereksiz tavsiyelere de ceza verilmeli bence.
4GB yeter diyen arkadaş da önce Recep Baltaş öyle dedi diyor, sonra mesajını düzenleyip ben söylemiş idim diyor. İnsanlar bir garip ya. Bir tavsiye verip bir laf söylüyorsan, onu kanıtlayacaksın, tavsiye verdiğin kişiyi tatmin edeceksin. Bu devirde para kolay kazanılmıyor. Mesela bana göre ankette 16GB Ram'e oy veren trollerin ceza alması gerek. Çok kötü kontrolden çıkmış durumda forum. Sabah akşam insanlara donanım tavsiyesi veren bir forum üyesi 2 gün önce bir konu açtı. Bu üyenin kaç bin mesajı, kaç bin beğenisi var. Her 5 donanım tavsiye konusundan en az 3-4'üne tavsiye yapıyor. Açtığı konuda öyle komik ötesi bir tavsiye istemişti ki, bu kişinin insanlara donanım tavsiyesi vermesi bile yasaklanmalı bence. Sen daha o sorduğun sorunun yanıtını bilmiyorsan insanların paralarıyla oynama hakkın yok...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı