8. sınıf için çalışma planı önerisi

Öncelikle:
-Çok değil, verimli çalışmak önemli. Yani siz bildiğiniz bir konunun sorusundan 1.000 tane çözseniz bile o çözdüğünüz sorular size bir şey katmaz fakat az bildiğiniz bir konudan 10 soru çözüp o konuyu pekiştirmeniz LGS'de binlerce kişiyi geçmenizi sağlar.
- Kitap. Kesinlikle günde en az 30 dakika kitap okumalısınız. Yeni nesil sorular olduğu için okuduğunuz soruyu anlamanız çok çok önemli.
-Günlük program. Günlük programınızı yapıp her gün o günlük programınıza uyun. O gün 300 soru çözülecekse 299 bile çözmeyin, çok şey kaybedersiniz ama 301 soru çözerseniz çok şey kazanırsınız.
-Dış etkenlere kafanızı takmayın. Okul açıldığında arkadaşlarınız ''Ben günde 500 soru çözüyorum'' falan diye hava atabilir ama unutmayın, çok değil verimli çalışmak önemli.
-Açıkçası ben deneme sonuçlarını pek önemsemenizi önermem. Geçen sene girmiş biri olarak bütün denemelerde 450 üstü yaparken LGS'de 400 puan yapıp %8'lik dilime girdim.
-Örnek soruları çözmenizi önermem. Biliyorsunuz her ay örnek sorular yayınlanıyor fakat inanın LGS ile uzaktan yakından alakası olmuyor. Örnek soruları çözerek zaman kaybetmenizi önermem.
-Çalışmalara şimdiden başlamayın. Eğer şimdiden başlarsanız, LGS'ye son 2-3 ay kala canınız çok sıkılır ve isteseniz bile çalışamazsınız.
-Günlük çözdüğünüz soru sayısına takılmayın. Ben LGS'ye son 2 ay kala kitap yüzü açmamıştım. Son 2 ay kala günde 30 soru çözerek %8'lik dilime girebildim.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklıma geldikçe eklerim. Şimdiden başarılar diliyorum, seneye sonucu yazarsınız. :)
Teşekkür ederim Önerileriniz için gerçekten hocalar kim daha fazla soru çözüyor şeklinde yarıştırıyor bile bende onun gereksiz olduğunu düşünüyorum. Umarım güzel bir sonuç ile buraya yazarım :).
Sabit bi' limit koyup "bugün 300 soru çözmem lazım 300 çözmezsem çok şey kaybederim" gibi bi' otoriteyle ilerlemek bence yanlış. Çok fazla strese sokar bu insanı. Kaldı ki yeni nesil sorular daha fazla zaman alıyor sadece 3 saat o soruları çözmek alır zaten.
Gerçekten o kadar strese sokar mı? Yani @19237539300'un dediği gibi en iyi liselerden birini hedefliyorum. Ancak stres yapacaksa hiç öyle yapmayıyım.

Merhabalar. Ben 8.sınıfta okuyan bir çocuğum. Okulumuz özel olduğu için erken açıldı ve şuanda sınav falan yapıyor. Özel okullarda da bildiğiniz gibi asansör sistemi var. Ben hep A sınıfında iken sınavda yaptığım yanlışlar yüzünden düşme tehlikesi yaşıyorum. LGS olarak ise Ankara Fen Lisesi hedefim. Hedeflerim doğrultusunda Bir çalışma planı önerir misiniz?

NOT: Ders çalışırken sıkılıyorum o yüzden 1 saat çalışma, 5-10 dakika mola gibi bir planı uygulayamam diye düşünüyorum.
Kardeşim ben 470 puan yaptım. Sen de aynısını yap demem ama ben şöyle yaptım: Kendime bi çizelge yapıp işte şu saat çalış şu saat yat değil de bu gün işte şu kadar soru çöz. Olabildiğince fazla soru çözmeye çalış. Az çözebiliyorsan da verimli çöz. Az çöz ama öz çöz. Kontrolünü yap. Çözemediğin veya yanlış çözdüğün sorunun üstüne git. Bunları söyleyebilirim. Fazla korku yapıp kasma. Bu pandemi sürecinde de olsak hayatını da yaşa. Kolay gelsin. İnşallah gönlünce bir yere gidersin.

Kardeşim ben 470 puan yaptım. Sen de aynısını yap demem ama ben şöyle yaptım: Kendime bi çizelge yapıp işte şu saat çalış şu saat yat değil de bu gün işte şu kadar soru çöz. Olabildiğince fazla soru çözmeye çalış. Az çözebiliyorsan da verimli çöz. Az çöz ama öz çöz. Kontrolünü yap. Çözemediğin veya yanlış çözdüğün sorunun üstüne git. Bunları söyleyebilirim. Fazla korku yapıp kasma. Bu pandemi sürecinde de olsak hayatını da yaşa. Kolay gelsin. İnşallah gönlünce bir yere gidersin.
Teşekkür ederim zaten saat gibi olmanın yararı değil zararı olur diye düşünüyorum sizin gibi. Aynı şekilde şu kadar soru çözeceğim bugün veya şu kadar saat çalışacağım demek daha mantıklı bence de.

LGS aşırı derecede zor değil. Kendini kasmadan rahat ve dikkatli bir şekilde çözersen gönlünce bir yere gidersin.
Cidden dikkatli olmak çok önemli bugün okul deneme sınavı yaptı okula çağırıp ve matematiğe sınav sonrası baktığımda 2 sorumun dikkatsizliğimden gittiğini gördüm. LGS'ye kadar bu dikkatsizlikleri azaltacağım umarım.

Hocam ayrıca fiilimsi vs. çok takılmanıza gerek yok Türkçe'de maksimum 3-4 soru oradan gelir kalan soruları yapmanız sizin ne kadar kitap okuduğunuz ile alakalı.

Hocam ayrıca fiilimsi vs. çok takılmanıza gerek yok Türkçe'de maksimum 3-4 soru oradan gelir kalan soruları yapmanız sizin ne kadar kitap okuduğunuz ile alakalı.
Teşekkür ederim fiilimsileri arada bir karıştırıyordum biraz pekiştirip paragraf sorusu çözüp kitap okumam daha uygun olur o zaman.

Merhabalar. Ben 8.sınıfta okuyan bir çocuğum. Okulumuz özel olduğu için erken açıldı ve şuanda sınav falan yapıyor. Özel okullarda da bildiğiniz gibi asansör sistemi var. Ben hep A sınıfında iken sınavda yaptığım yanlışlar yüzünden düşme tehlikesi yaşıyorum. LGS olarak ise Ankara Fen Lisesi hedefim. Hedeflerim doğrultusunda Bir çalışma planı önerir misiniz?

NOT: Ders çalışırken sıkılıyorum o yüzden 1 saat çalışma, 5-10 dakika mola gibi bir planı uygulayamam diye düşünüyorum.
Zaten temelin iyi gibi duruyor. Günde 4-5 saat çalışmana gerek yok daha doğrusu yapma. Ben de özel okuldaydım aynı sistem. Temelin iyi olduğundan düşme korkusu içinde kalma daha ve düşersen de kendini çok üzme. Kendini başkalarıyla değil kendinle karşılaştır. Yoksa paranoyak olursun. Öyle günde ben 600 soru çözüyorum moruq diyenlere bakma çünkü sınav zamanı geldiğ-inde ağlıyorlar. 1,5-2 saat soru çöz tekrar yap. 1 saat ya da yarım saat de kitap oku yeterli olacaktır. Şu saatte başlarım 1 saat çalışırım 5 dk ara veririm gibi programlara ben gerek duymadım. İstediğim zaman bıraktım. Hocalara da takılma gelirler şu arkadaşınız sizden fazla çözüyor bakın derler. Onlara bu durumun Özdemir Asaf'ın durumu gibi olduğunu anlatmaya çalış. Çok soru çözüp kendini yormak yerine güzel ve nitelikli soru çözmenin daha iyi olduğunu söyleyebilirsin. Çünkü paronayaklaşarak hiçbir yere gelemezsin zaten. Çok kasma yani üniversite sınavı daha önemli elinden geleni yapmaya çalış başaramazsan da üzülme. Kendine güven ama o kadar da abartma. Yani sadece kendine birazcık güvenip çabalasan yeter. Ben de İzmir Fen'deyim bu kadar şey yaptım biraz daha çabalarsan daha iyisini yaparsın. Kimseye kulak asayım deme. Biraz uzun oldu ama şöyle bir anıyla bitirelim. Deneme sınavında genelde 1-2 oluyordum. 1-2-3 hep aynı kişilerdi. Birinci olan bir kız vardı 1-2 olurduk işte kendisi sevgilim olur şu an :) 3. kız da beni arada sırada geçerdi ve geçince artistlik yapardı. Bir kere seni nasıl ezdim geçtim gibisinden bir şeyler demişti. Ben de bir şey demedim. Genelde bir kutlamam vardı birinci olunca babanız yapıyor bu işi diye bağırırdım. Sonraki denemelerde ve sınavlarda biraz fazla hırs yapmışım sanırım birazcık daha yüklendim. Arka arkaya 2. dönemin tüm sınavlarında 100 aldım denemelerde de birinci oluyordum sevgilim olan kızdan da çok hoşlandığım için arada denemelerde yanlış yapıp beni geçmesini sağlıyordum o kadar. Neyse 2. dönemin fen bilgisi 1. sınavında son sınavımızdı bu arada. Baba yapıyor diye bağırdım kız artık yeter diye ağlamaya başlamıştı bazen böyle rekabetlerde iyi olabiliyor. Çok boş yaptım kendine bir odaklanma noktası seç ve kendine inan. Zaten gerisi kendiliğinden gelir. Kasmayanlar her zaman başarır. İyi çalışmalar

Zaten temelin iyi gibi duruyor. Günde 4-5 saat çalışmana gerek yok daha doğrusu yapma. Ben de özel okuldaydım aynı sistem. Temelin iyi olduğundan düşme korkusu içinde kalma daha ve düşersen de kendini çok üzme. Kendini başkalarıyla değil kendinle karşılaştır. Yoksa paranoyak olursun. Öyle günde ben 600 soru çözüyorum moruq diyenlere bakma çünkü sınav zamanı geldiğ-inde ağlıyorlar. 1,5-2 saat soru çöz tekrar yap. 1 saat ya da yarım saat de kitap oku yeterli olacaktır. Şu saatte başlarım 1 saat çalışırım 5 dk ara veririm gibi programlara ben gerek duymadım. İstediğim zaman bıraktım. Hocalara da takılma gelirler şu arkadaşınız sizden fazla çözüyor bakın derler. Onlara bu durumun Özdemir Asaf'ın durumu gibi olduğunu anlatmaya çalış. Çok soru çözüp kendini yormak yerine güzel ve nitelikli soru çözmenin daha iyi olduğunu söyleyebilirsin. Çünkü paronayaklaşarak hiçbir yere gelemezsin zaten. Çok kasma yani üniversite sınavı daha önemli elinden geleni yapmaya çalış başaramazsan da üzülme. Kendine güven ama o kadar da abartma. Yani sadece kendine birazcık güvenip çabalasan yeter. Ben de İzmir Fen'deyim bu kadar şey yaptım biraz daha çabalarsan daha iyisini yaparsın. Kimseye kulak asayım deme. Biraz uzun oldu ama şöyle bir anıyla bitirelim. Deneme sınavında genelde 1-2 oluyordum. 1-2-3 hep aynı kişilerdi. Birinci olan bir kız vardı 1-2 olurduk işte kendisi sevgilim olur şu an :) 3. kız da beni arada sırada geçerdi ve geçince artistlik yapardı. Bir kere seni nasıl ezdim geçtim gibisinden bir şeyler demişti. Ben de bir şey demedim. Genelde bir kutlamam vardı birinci olunca babanız yapıyor bu işi diye bağırırdım. Sonraki denemelerde ve sınavlarda biraz fazla hırs yapmışım sanırım birazcık daha yüklendim. Arka arkaya 2. dönemin tüm sınavlarında 100 aldım denemelerde de birinci oluyordum sevgilim olan kızdan da çok hoşlandığım için arada denemelerde yanlış yapıp beni geçmesini sağlıyordum o kadar. Neyse 2. dönemin fen bilgisi 1. sınavında son sınavımızdı bu arada. Baba yapıyor diye bağırdım kız artık yeter diye ağlamaya başlamıştı bazen böyle rekabetlerde iyi olabiliyor. Çok boş yaptım kendine bir odaklanma noktası seç ve kendine inan. Zaten gerisi kendiliğinden gelir. Kasmayanlar her zaman başarır. İyi çalışmalar
Teşekkür ederim önerin için dediğin gibi hocalar baskı yapıyor özellikle Türkçe hocamız şu sıralar sınıf içi en çok soru çözenin ismini panoya falan astırıyor ve dediğin gibi soru çözmede birinci olan arkadaş denemelerde ilk 10'a hala giremedi. 1.5-2 saat çalışmak yeterli olur diye düşünüyordum şu sıralar 2, 2-5 saat gibi bir süre çalışıyordum ve sıktı gerçekten, biraz süreyi azaltıp deneyeyim eğer olumlu sonuç verirse buraya diğer arkadaşların yararlanması veya gelecek senelerde girecek arkadaşların yararlanması için yazarım.

Geri
Yukarı