8. sınıfa geçeceğim, ne yaparsam başarılı olurum, neler yapmalıyım?

2 Yıl önce girdim ve %32'lik dilimdeydim tavsiyelerimi dinler misin bilmem ama tavsiyelerim şunlar:

Sakın ama sakın puana göre hareket etme yüzdelik dilime göre okul seç.
Eğer %10'a giremediysen puanla girmeye çalışma bulabildiğin en iyi sınavsız okula git (Eğer okul puanın yüksekse)
Benim girdiğim yıl Matematik hariç hepsi çok basitti matematiğe biraz fazla çalış.
Tercihlerini dikkatli yap en kötü ihtimale karşın ortalama bir Anadolu lisesini en alt sıraya tercih et.
Ben o okula gitmem falan deme en sonunda gitmek zorunda kalabiliyorsun :).
Tercih edeceğin okullara otobüs ile git etrafını gör.

Önerilerim bunlar ne kadarını yaparsın bilmem. Bir de mümkünse tercih edeceğin okullarda okuyan insanlarla konuş.

Son düzenleme:
Matematik-paragraf ağırlıklı çalış ama diğer dersleri de boşlama temel orta üst düzey şeklinde kitap al konuyu gördükçe temelden üst düzeye çöz. 2. dönem de deneme çözmeye başlarsın başarı gelir zaten. LGS okuduğunu anladığın zaman kolaylaşıyor bu yüzden yapamam edemem diye gözünde büyütme.

COVID-19 nedeniyle okulların açılacağı çok belli değil ama yine de böyle bir konu açayım dedim. Bu sene 8.sınıfa geçeceğim ve şuna inanıyorum ¨İyi bir temelin olursa, devamı bal gibi gelir.¨. O yüzden sağlam bir lise, sağlam bir üniversite demektir bence. Bu sene ilk 2 hafta uzaktan eğitim görme ihtimalimiz yüksek. Bu sene gerçekten zor olacak. Başarılı olmak için ne yapmalıyım. Teknolojiye aşırı bağımlıyım. Günlük 3 saatten fazla zaman geçiriyorum maalesef. Ailem de biraz zorluyor beni. Normalde bursluluk sınavında zerrre heyecanlanmadım ama bu sene gerçekten zor. Ders çalışmayı severim ama çok fazla yüklenirlerse gerçekten sıkılırım ve anlayamam. Kitap okumaya geçersek Sherlock Holmes gibi dedektif kitaplarını heyecanla okurum ve severim. Ne yaparsam başarılı olurum, neler yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.
Bende 2019 senesinde girmiştim. 418 puan vs 9.26lık dilime sahiptim. Yapacagın seyler:
  • Matematik>Fen>Turkce>Kalan dersler seklinde gunluk calısmanı yap.
  • Kitap konusunda Tonguc Yayınlarını tekrar kitabı olarak al. Youtube videoları da izlenebilir.
  • Matematik ve Fen için Editor, Hız, Okyanus yayınları; paragraf için karekok alabilirsin.
  • Gunluk 4 saatten fazla calısmamanı öneririm, ikinci dönemde bıkkınlık baslabiliyor.
  • Deneme olarak Nar ve Okyanusun denemeleri iyidir.
  • Dersleri ertelememeye calıs.
Valla aklıma bunlar geldi.

Geri
Yukarı