8. sınıfların LGS zor demeleri

Yarın bende sınava gireceğim ve çok çalışmadım. Çünkü eğer 400 üstü bir puan almak istiyorsam günlük 4 5 saatimi ders çalışmaya vereceğim. Zaten 6 saat okulum var üstüne 5 saat daha eklesen 11 saat çalışacak kadar gücüm yok. 2-3 arkadaşım var LGS'den 400 üstü alacak onlarda gerçekten hayatsız gibi çalışıyorlardı evet benden iyi bir liseye gidecekler ama harcadıkları zamanı geri alamayacaklar. Sınav bence gereksiz, öğretmenler bile söylüyor sınav matematik sınavı oldu matematik yapamayan ne yapsın? Örneğin ben matematik dışında her dersi yapabiliyorum fakat matematiği ne yaparsam yapayım anlamıyorum, burada benim ve diğerlerinin suçu ne? Kısacası 8 senelik öğrencilik hayatımı 2.30 saatlik bir kağıt parçası için harcamak çok saçma.

Kafanız nasıl şişiyor yahu? Ayrıca ortaokul çocuğuna üniversite sorunu çözdürmek mantıklı mı?
Üniversite sorusu değil. Biz de geçtik o yollardan. 70 küsür de net yaptık, sen dünyanın neresine gidersen git kendinden 4 yaş büyüğünün algı seviyesindeki soruyu 12 yaş çocuğa yüzde 75'e yakın başarıda çözdüremezsin. Çalışan yapar. Sistem bence de doğru değil ama dönem boyu yatıp son gün Twitter'da ağlamanın manası yok. Ben çalışmadan 70 küsür net yaptım, soru çözmedim çözdüklerimi de cevap anahtarından baktım, pişman mıyım? Evet. Pişman olmamak için çalışsalardı.

Sınav matematik sınavı oldu matematik yapamayan ne yapsın?
Kısacası 8 senelik öğrencilik hayatımı 2.30 saatlik bir kağıt parçası için harcamak çok saçma.
Dostum bu iki görüşünde hiç de haksız değilsin. İnan ki sana yürekten inanıyorum. İnsanın hayatını, 135 dakika süren ve soruları çözüp doğru kutucuğa karalayarak belirledikleri bir eğitim sistemi çok yanlış. Bu çocukların sosyal aktiviteleri de göz önünde bulundurulmalı. En azından -ki böyle olmalı- sınavın yanında bir de mülakat yaparak eleme yapsalar daha iyi olacağını düşünüyorum.

Üniversite sorusu değil. Biz de geçtik o yollardan. 70 küsür de net yaptık, sen dünyanın neresine gidersen git kendinden 4 yaş büyüğünün algı seviyesindeki soruyu 12 yaş çocuğa yüzde 75'e yakın başarıda çözdüremezsin. Çalışan yapar. Sistem bence de doğru değil ama dönem boyu yatıp son gün Twitter'da ağlamanın manası yok. Ben çalışmadan 70 küsür net yaptım, soru çözmedim çözdüklerimi de cevap anahtarından baktım, pişman mıyım? Evet. Pişman olmamak için çalışsalardı.
Geçen sene TYT sorusu soruldu.

Ülkenin gelecekteki siyasetçilerini, bilim insanlarını, doktorlarını, mühendislerini, yazılımcılarını, hukukçularını, mimarlarını yetenek ve kabiliyetlerine göre değil de 1 sayfa uzunluğundaki matematik sorusunu çözüp cevabı uygun kutucuğa karalamalarına göre liselere yerleştiriyorsak; soruların öğrencileri ölçmeye uygun şekilde hazırlanıp hazırlanmadığını değil sistemi konuşmalıyız...

Gene çoğu öğrencinin en sevdiği boş terane. Bir kerede ders çalışmak istemiyoruz, LoL oynamak istiyoruz deyin tamam diyelim. 120 kişilik bir bölüme o bölümü seçen 100 bin kişiyi yerleştirirken kutucuk karalatmak yerine ne yaptıracağız? Mesela inşaat projesi mi çizdiricez? Yazılım mı yazıdırıcaz? Peki tıp okumak isteyenleri nasıl seçeceğiz? Kandan korkanları eleyerek mi?

Gene çoğu öğrencinin en sevdiği boş terane. Bir kerede ders çalışmak istemiyoruz, LoL oynamak istiyoruz deyin tamam diyelim. 120 kişilik bir bölüme o bölümü seçen 100 bin kişiyi yerleştirirken kutucuk karalatmak yerine ne yaptıracağız? Mesela inşaat projesi mi çizdiricez? Yazılım mı yazıdırıcaz? Peki tıp okumak isteyenleri nasıl seçeceğiz? Kandan korkanları eleyerek mi?
Hepsini ilk baştan üniversiteye alacaksın. Üniversite öyle insanların lay lay lom eğleneceği yer değildir. 1 senenin sonunda ise o öğrencilerden okumayanların %75'i dökülecek. İşte sistem böyle olur.
Bu ülkede ilk 500'de sadece Koç Üniversitesi var. Onda da 500 puan alan tam burslu, 250-260 puan alan adam ise babasının parasıyla 500 puan alan öğrencinin aldığı okula gidip eğitim görüyor. Demek istediğim bu kadar saygılar. Siz eğitimi yarış sanıyorsunuz. O yüzden Türkiye gibi ülkelerden bilim adamı falan çıkmıyor.

Senin gibi düşünülmüşün üzerine 2 dakika düşünemeyen vasıfsız ve liyakatsiz insanlar yetki ve makam sahibi olduğundan dolayı öğrencileri kutu karalatmak haricinde üniversiteye yerleştiremiyoruz. Çünkü senin gibi düşünenler yüzünden milyonlarca genç insan üniversitelerde ömrünü çürütüyor ve işsizler ordusu kuruluyor. Ne zaman ki senin gibi düşünen liyakatsiz insanlar değil düşünülmüşün üzerinde düşünen insanlar yetki sahibi olur; işte o zaman işsizler ordusu ülkenin ekonomisine katkı sağlayan vatanı ve ulusu bir adım daha ileri götürmek üzere canla başla gerek tarlalarda gerek fabrikalarda gerek laboratuvarlarda çalışarak canla başla mücadele ederler. İşte o zaman yüksek uygarlıklar seviyesine erişiriz ama bu mümkün değil çünkü hala senin gibi geri kafalı insanlar binlerce hatta milyonlarca gelecek vadeden genci kutucuk karalatarak açık ceza evleri olan üniversitelerde çürütmenin en mantıklı yol olduğunu savunuyor! 120 kişilik bölümü seçen 100000 kişiyi nasıl eleyeceğiz diye sormak yerine bu yüz bin öğrenciyi bir üniversite bölümüne başvurmaya zorlayan sistem neyi nerede nasıl yanlış yapıyor diye sor tabi böyle bi' fikir sunan şahıs böyle sorgular üretebilecekse. Bu ülkenin topraklarında ülkenin çıkarlarını en akıllıca şekilde düşünmeyen kimseye yer yok!

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı