8. sınıfların LGS zor demeleri

Her sene 8. sınıfların sosyal medyada sınava 1 hafta kala başlayan zırlamalardır. Bu tipler "teog daha kolaydı, LGS çok zor, abim bile çözemiyor, bize anlaşılır soru verilsin" diye diye kafa şişiriyorlar. Teog tam da istedikleri sistem ama ölçmeye ve başarılı öğrenciyi başarısızdan ayırmaya yetmediği için kaldırıldı. LGS gelince işler değişti, iyi liselere gitmek isteyenler 1 sayfalık matematik sorularını doğru çözmek zorunda, böylece yeterince çalışmamış öğrenci soruyla bakışırken 7. sınıfın yazında bile ders çalışan adam o soruları parçalayıp 500 alıyor. LGS soruları gerçekten kaliteli, öğrencileri ölçmeye uygun şekilde hazırlanıyor.
LGS Basit.

Senin gibi düşünülmüşün üzerine 2 dakika düşünemeyen vasıfsız ve liyakatsiz insanlar yetki ve makam sahibi olduğundan dolayı öğrencileri kutu karalatmak haricinde üniversiteye yerleştiremiyoruz. Çünkü senin gibi düşünenler yüzünden milyonlarca genç insan üniversitelerde ömrünü çürütüyor ve işsizler ordusu kuruluyor. Ne zaman ki senin gibi düşünen liyakatsiz insanlar değil düşünülmüşün üzerinde düşünen insanlar yetki sahibi olur; işte o zaman işsizler ordusu ülkenin ekonomisine katkı sağlayan vatanı ve ulusu bir adım daha ileri götürmek üzere canla başla gerek tarlalarda gerek fabrikalarda gerek laboratuvarlarda çalışarak canla başla mücadele ederler. İşte o zaman yüksek uygarlıklar seviyesine erişiriz ama bu mümkün değil çünkü hala senin gibi geri kafalı insanlar binlerce hatta milyonlarca gelecek vadeden genci kutucuk karalatarak açık ceza evleri olan üniversitelerde çürütmenin en mantıklı yol olduğunu savunuyor! 120 kişilik bölümü seçen 100000 kişiyi nasıl eleyeceğiz diye sormak yerine bu yüz bin öğrenciyi bir üniversite bölümüne başvurmaya zorlayan sistem neyi nerede nasıl yanlış yapıyor diye sor tabii böyle bi' fikir sunan şahıs böyle sorgular üretebilecekse. Bu ülkenin topraklarında ülkenin çıkarlarını en akıllıca şekilde düşünmeyen kimseye yer yok!

Hakaret dolu bir yanıt. Her neyse, köklü üniversiteler hariç gerisi çer çöp ve yeterince bölüm yok. Kutucuk karalamak ve daha çok çalışanı yukarıya çıkartmaktan daha verimli bir sistem fikrin varsa buyur söyle. Ülkede eğitim herkese yetemiyor; çok fazla öğrenci, çok az nitelikli üniversite var. Bir şekilde ayırmak zorundalar.

Hakaret dolu bir yanıt. Her neyse, köklü üniversiteler hariç gerisi çer çöp ve yeterince bölüm yok. Kutucuk karalamak ve daha çok çalışanı yukarıya çıkartmaktan daha verimli bir sistem fikrin varsa buyur söyle. Ülkede eğitim herkese yetemiyor; çok fazla öğrenci, çok az nitelikli üniversite var. Bir şekilde ayırmak zorundalar.
Çözüm önerimi neden sana söyleyeyim? Milli eğitim bakanı mısın? Cumhurbaşkanı mısın? Ne yetkin var? Sana çözüm önerisini sunduğumda kaç ay içinde yürürlüğe koyacaksın? Bu sorulara cevap ver sonra çözüm önerisi iste. Öğrencileri ayrımak zorunda değiller. Öğrencileri nitelikli üniversitele sokmak zorunda da değiller. Üniversite okumak zorunlu olmamalı. Üniversite bir zorunluluk olarak görülmemeli. İnsanlar üniversite için senelerce çile çekmemeli. Senin üniversite için yıllarını çürüten o neslin üniversite için at gibi koşturulmamalı, ulus yararına değerlendirilmeli. İlk önce o zihniyetten çık, sonra muhattap olursun. Ben bencil ve bilinçsiz bir insan değilim. Senin değişinle "Oturup LoL oynamayı değil bu ulusun geleceğini ve halkımın geleceğini düşünüyorum. Sadece ben değil herkes düşünmeli ve Z kuşağı pek ala düşünüyor. Bu bir farklılık değil 7 den 70 e her Türk vatandaşının sahip olması gereken bir bilinç. Mesele sadece bir lise için LGS bir üniversite için YKS memurluk için KPSS yarın bir gün eklenecek veya ismi değiştirilip tekrar sunulacak her sınav için geçerlidir.

Son düzenleme:
Çözüm önerimi neden sana söyleyeyim? Milli eğitim bakanı mısın? Cumhurbaşkanı mısın? Ne yetkin var? Sana çözüm önerisini sunduğumda kaç ay içinde yürürlüğe koyacaksın? Bu sorulara cevap ver sonra çözüm önerisi iste. Öğrencileri ayrımak zorunda değiller. Öğrencileri nitelikli üniversitele sokmak zorunda da değiller. Üniversite okumak zorunlu olmamalı. Üniversite bir zorunluluk olarak görülmemeli. İnsanlar üniversite için senelerce çile çekmemeli. Senin üniversite için yıllarını çürüten o neslin üniversite için at gibi koşturulmamalı, ulus yararına değerlendirilmeli. İlk önce o zihniyetten çık, sonra muhattap olursun. Ben bencil ve bilinçsiz bir insan değilim. Senin değişinle "Oturup LoL oynamayı değil bu ulusun geleceğini ve halkımın geleceğini düşünüyorum. Sadece ben değil herkes düşünmeli ve Z kuşağı pek ala düşünüyor. Bu bir farklılık değil 7 den 70 e her Türk vatandaşının sahip olması gereken bir bilinç. Mesele sadece bir lise için LGS bir üniversite için YKS memurluk için KPSS yarın bir gün eklenecek veya ismi değiştirilip tekrar sunulacak her sınav için geçerlidir.
Aynen.

20 Milyon öğrenci için üniversite kaynağını sen mi buluyorsun?
20 milyon öğrencinin 20 milyonu da her sene üniversiteye girmiyor. Üniversite yerine alternatif olarak meslek okulları olmalı. Üniversitede ilk sene kalan bir daha üniversiteye hiçbir türlü giremeyecek. Böylelikle her iki tarafı adam gibi dengelersin. Üniversite denilen mecra sabahtan akşama kadar üniversitede boş boş vakit geçirip akşamları arkadaşlarınla okey oynayacağın bir yer değildir. Oraya giden adamlar tabiri caizse eşek gibi çalışmak zorunda kalacak.

Geri
Yukarı