8 Yıllık Bilgisayar Temizleme Sonrası Açılmıyor

Giray Aksakal

Hectopat
Öncelikle merhaba, benim elimde kardeşimin kullandığı oldukça eski bir bilgisayar var. İçi oldukça tozlandığı için güzelce temizledim. Parçaları takıp tekrar çalıştırdığımda ise ekrana bir görüntünün gelmediğini gördüm. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios pilini söküp 5 dakika falan bekleyip tekrar takın. Açılmazsa ramleri kontrol edin hatta çıkarıp yerlerini değiştirin. Ekran kartı varsa onu söküp görüntüyü mönütöre onboard bağlayın. olmadıysa psu kablolarını kontrol edin. Eğer temizliğe iyice girişipte farkında olmadan anakart üzerindeki mosfet ve ya bobinleri falan fazla zedelemediysen pc'in açılması gerek.

@Ostp Bu statik elektrik olayı tam olarak nedir? Diyelim ki statik elektrik aldık o elektriği boşaltmamız mı lazım ve nasıl yapabiliriz bu işlemi?

@Ostp Bu statik elektrik olayı tam olarak nedir? Diyelim ki statik elektrik aldık o elektriği boşaltmamız mı lazım ve nasıl yapabiliriz bu işlemi?
Statik elektrik yünlü kıyafetlerden bazende teknolojik aletlerle fazla uğraşmaktan bedende oluşabilen bir enerjidir. Bu enerji kontrolsüz olduğu için PC toplama, temizleme gibi durumlarda parçalara zarar verebilme olasılığı vardır. Bunu toprakla oynayarak veya bir bıçağa, demire dokunarak alabilirsiniz. İsterseniz bunun için bileklikler var onları kullanabilirsiniz. Günümüzdeki bileşenlerin büyük kısmı buna korumalı yapılıyor fakat tedbiri elden bırakmamak lazım. Yardımcı olabilmişimdir umarım iyi forumlar :)

Statik elektrik yünlü kıyafetlerden bazende teknolojik aletlerle fazla uğraşmaktan bedende oluşabilen bir enerjidir. Bu enerji kontrolsüz olduğu için PC toplama, temizleme gibi durumlarda parçalara zarar verebilme olasılığı vardır. Bunu toprakla oynayarak veya bir bıçağa, demire dokunarak alabilirsiniz. İsterseniz bunun için bileklikler var onları kullanabilirsiniz. Günümüzdeki bileşenlerin büyük kısmı buna korumalı yapılıyor fakat tedbiri elden bırakmamak lazım. Yardımcı olabilmişimdir umarım iyi forumlar :)
Açıklamanız için teşekkür ederim fakat şunu öğrenmek istemiştim; Diyelim ki kasamızda statik elektrik var onu nasıl boşaltırız?

Bildiğim kadarıyla tüm parçaları çıkarmak, prize giden kabloyu bir demire veya betona değdirmek işinizi görebilir. Kendim bu yöntemi denemedim ama sorun çıkaracağını sanmam.

Vücut üzerindeki statik elektiriği atmanın en kolay yolu ellerinizi 5-10 saniye 'ovalamadan' akan suyun altında tutmaktır. Kurutma işlemi içinde yünlü veya sert kumaş gibi şeyler kullanmayın, kağıt havlu gibi seliloz içerikli ürünlerle kurutabilirsiniz.

Ne şekilde temizledin? Fan ile temizlediysen eğer güç kaynağına zarar vermiş olabilirsin. Ekrana görüntü gelmiyor dediğine göre şunu anlıyorum PC açılıyor ama görüntü gelmiyor ise kabloyu kontrol etmelisin. Bu arada RAM'lerin pinlerini silgi ile bir güzel sil.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı