80 Mbps altyapıda hangi ISS seçilmeli?

Baran30

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Antalya/Turkey
Arkadaşlar merhabalar şu an kullanmış olduğum Turkcell Superonline 24 Mbps taahhütüm bitiyor. Ve ben de memnun kalmadığım için yen bir ISS arayışına girdim ve bugün Türkiye'de hizmet veren neredeyse bütün ISS görüştüm. Şimdi size görüşmelerimden ve altyapımdan bahçedeyim:
(Lütfen yazımın tamamını okuyunuz bir yorumda bulunacaksanız. Yanlış anlamayın lütfen☺️ bazı arkadaşlar sırf yazmak için yazıp yanlış yönlendirme yapabiliyorlar)

Kablonet: Efsanevi kampanya paketi ilk 12 ay 130 TL sonrasında 140TL yani 24 ay taahhütlü, kotasız 100Mbps fiber internet verebileceklerini söykediler. Ama şöyle de büyük bir eksisi var bu hız akşam saat 19:00'den sabah 12:00 kadar 24 Mbps düşüyor. Ki bu da benim gözümde çok büyük bir eksi. Neden derseniz benim interneti en çok kullandığım saatlerde ben 24 Mbps hız alıyor olacağım.

Kablonet: Sınırsız Full paket: 24 saat boyunla kotasız 100Mbps hız ilk 12 ay 160TL sonrasında 12 ay 170TL.

Türk Telekom: Fiber değil de HiperNet altyapısı bulunduklarını ve 80Mbps desteklediğini söyledi TT fakat bana en fazla 50Mbps tarife verebiliyorlarmış. Bununda ücreti 125 TL yani 50Mbps hızı kotasız 24 saat boyunca 125 TL alacağım.

Turkcell Superonline: Kotasız 24 saat boyunca 50 Mbps hız verebileceklerini söylediler. Bunun da ücreti 130TL (kendi altyapıları yok)

Vodafone: Türk Telekom altyapısı üzerinden 24 saat boyunca geçerli en fazla 50 Mbps hız verebileceklerini söylediler. Ücreti ise 90 TL.

TurkNet: Özgür iletişim tarifesi ile 95 TL'ye 75Mbps hız alabileceklerimi söylediler. Altyapım VDSL olarak 75 Mbps destekliyormuş en fazla. Bu 95 TL ek olarak 42 TL modem ücreti var yani ortalama 140 TL gibi bir şey geliyor.

Speednet: Altyapım VDSL 79 Mbps desteklediğini söylediler. Fiber Pro tarifesi: Taahhütsüz limitsiz 75Mbps hız verebileceklerini söylediler. Fiyatı ise 95 TL.

Milenicom: Altyapım en fazla 79 Mbps hızı destekliyor ve fiber 100 kampanyası ile limitsiz taahhütsüz 79 Mbps hız alabileceğimi söylediler. Fiyat ise 110TL.

Comnet: Altyapım VDSL olarak en fazla 79 Mbps desteklediğini söylediler. Ve kotasız taahhütsüz şekilde 100 TL bu tarifeyi alabiliyorum.

Elimden geldiğince en detaylı şekilde anlatmaya çalıştım. Durumlar bu şekilde sizce en mantıklı en az sıkıntı ve problem yaşayacağım en stabil, iyi hız ve iyi hizmeti alabileceğim firma hangisidir?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. Bir sorunuz olursa cevaplarım.
Şöyle de bir not düşeyim: NetSpeed, Comnet, Millenicom almayı düşünmüyorum, sadece soracak arkadaşlar olur diye ekledim. Daha çok Kablonet, Türk Telekom, Turkcell Superonline, TurkNet ve Vodafone arasında kaldım.

Alacağınız hizmet her firmada VDSL mi olacak? Hizmet kalitesi olarak Fiber tarafında bence en iyisi Turkcell. Ama fiyatlara ve seçeneklere bakınca Milenicom göz kırpıyor.

Bu arada altyapınız anlık dalgalanmalar, iniş çıkışlar yaşadığı durumda internet kesintisi yaşayabilirsiniz. 79 Mbps hız destekleyen bir altyapıya 60-65 Mbps üstü internet sıkıntı olabilir. İnternet hızımın altyapı hızını aşması durumlarında ciddi sorunlar yaşamıştım, uyarayım.

Kablonet fiyatlarımı arttırmış?
Dediğiniz paket;
24 ay taahhütle 95TL.
12 ay taahhütle 105TL.
Aynı paketi kullanıyorum 105TL 12 ay taahhüt.

Şöyle diyeyim tecrübe ettim 35Mbps VDSL paket kullandım ilk 3 ay hiçbir sıkıntı yoktu.
Sonradan hızım 27'lere kadar düştü ve bu herhangi bir dosya download ederken çok fazla fark ettiriyordu.
Aradım konuştum normal dediler 35'e kadar diyoruz 35 veriyoruz demedik demeye başladılar :D.
En son hızım 24'e düşmüştü. Ve yine dediğim gibi sürekli normal diyerek hiç yardımcı olmuyorlardı.
Bende kapattırdım Kablonet geçiş yaptım mutluyum :D sadece dediğiniz gibi 19:00-00:00 arası hız düşüyor 25-26'lara.
Şimdi şunu düşünebilirsiniz altyapın kötü ise.
Ablamların evinde TurkNet fiber destekliyor. 2 ay önce 100Mbps fiber bağlandı. Uygun fiyat ile tabii.
Gidip test yaptım upload çok güzel ama download sürekli dalgalanıyordu.
60-100 arası.
Kablonet'te 97'den falan aşağı düştüğünü görmedim test yaparken belki nadir 95Mbps.
TurkNet pişmanlıktır. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
Türkiye'de söylediği hızı doğru düzgün tam veren en iyi ISS Kablonet.
Not: Akşamları hızı düştüğünde dosya download ederken 2.5-3.5 Mbps arası iniyor dosyalar. Diğer saatlerde 9.7 Mbps ile 12Mbps arası değişiyor.(indirdiğin sunucuya bağlı olarak.)
Ayriyeten Millenicom'u sevenleri çok duymuştum sonuçta taahhüt'süz deneyebilirsiniz.

TT altyapısını (VDSL) kullananlar şu sıralar aşırı yoğunluk sebebiyle hep bir hat sorunu yaşıyor daha dün arkadaşım oyundan çıkmak zorunda kaldı (PUBG Mobile) ama Kablonet'in fiyatları artmış.
Tabii her internet konumdan konuma değişiklik gösterebilir mesela ben burada Kablonet'ten iyi performans alıyorumdur sen konumundan dolayı daha kötü alırsın sen kötü hizmet almış olursun. Genelde Kablonet vaad ettiği hızı veriyor binada 4 kişi kullanıyor hepsinde test ettim hız sorunu görmedim. Bu arada her ISS'de vardır ama Kablonet bana ilk bağlandığında 24. ile başlayan IP verdiler vie. Valve serveri 70ms ping veriyordu sonra taleplerle 176. ile başlayan yaptırdım 45ms veriyor.
Tavsiyem o konumda tanıdıklardan kullanan varsa onlarda test edip alman.

Yeni konular

Geri
Yukarı