9. nesil konsol devri neden durgun gidiyor?

Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Neredeyse 2024'e giriyoruz ve halen Sony tarafında geçen nesilde olduğu gibi özel oyun yağmuruna tutulamadık. Xbox zaten sadece adını abonelik servisiyle duyurur oldu. Bu nesil ne değişti de oyun sektörü bu denli durgun kaldı anlamadım. Pandemi falan da bitti. Mesela 2024'te PS tarafında hangi oyunlar gelecek belli bile değil. Bence cihazlar olduğu yerde eskiyor. Siz ne düşünüyorsunuz memnun kaldınız mı bu nesilden?

Eski oyun dönemi bitti. Önceden millet oyunu para için değil daha çok müşteri memnuniyeti için yapıyordu. Şu an gene güzel grafikli, oynanışlı oyunlar var ama vadettikleri yeni bir şey yok.

Evet hocam da şu anda özel oyun da gelmiyor.

Corona dönemi oyunların gelişiminin durması ve çip sıkıntısından dolayı.

Korona dönemi biteli çok oldu bence bu artık bir sebep değil.

Hocam koronanın ticarete etkisi yeni yeni kayboluyor. Çalışanlar tedarik bunlar o kadar basit konular değil ki. Korona size hızlı bitti ticarette etkisi hâla devam ediyor.

Çip sıkıntısından doğru düzgün PS5 satılmadı PS5 satılmayınca oyunlarını PS4'e de getirdiler insanlarda PS4'e de geldiği için PS5'e geçmedi evden çalışma yüzünden oyunlar düzgün gelistirilemedi ve excler çok gecikti.

Playstation için konuşuyorum. PS5 tam pandemi döneminde çıktı. Eve kapanmalar, çip krizi vs. stok sorunları yaşandı. İnsanlar konsola yeni yeni erişmeye başladı. Hatta Sony daha bu sene başında PS5 stok sorununu çözdüklerini açıklamıştı. Oyun konusunda ise oyun geliştirme işi büyük zaman isteyen bir iş. Bu yıl çıkan bir çok başyapıt aslında pandemi zamanından beri geliştirilen oyunlar. Yani pandemi döneminde duraksamaya uğrayıp korona etkisi bittikten sonra geliştirilmeye devam eden oyunlar.
Ayrıca şöyle de bir istatistik var. PS Exclusive ses getiren oyunlar genelde hep o dönemin konsolunun son senelerine denk gelir. Yani yeni konsol çıkmadan 1 - 2 sene öncesine.
Bkz, The Last of Us PS3 - 2013
God of war 2018 PS4
The last of us 2 PS4 - 2020

Playstation için konuşuyorum. PS5 tam pandemi döneminde çıktı. Eve kapanmalar, çip krizi vs. stok sorunları yaşandı. İnsanlar konsola yeni yeni erişmeye başladı. Hatta Sony daha bu sene başında PS5 stok sorununu çözdüklerini açıklamıştı. Oyun konusunda ise oyun geliştirme işi büyük zaman isteyen bir iş. Bu yıl çıkan bir çok başyapıt aslında pandemi zamanından beri geliştirilen oyunlar. Yani pandemi döneminde duraksamaya uğrayıp korona etkisi bittikten sonra geliştirilmeye devam eden oyunlar.
Ayrıca şöyle de bir istatistik var. PS Exclusive ses getiren oyunlar genelde hep o dönemin konsolunun son senelerine denk gelir. Yani yeni konsol çıkmadan 1 - 2 sene öncesine.
Bkz, The Last of Us PS3 - 2013
God of war 2018 PS4
The last of us 2 PS4 - 2020
Bu nesil diğer nesillerdende kötü başladı hocam dediğiniz gibi konsolların hit oyunları genellikle son dönemlerinde çıktı ama ilk 3 senesi bu kadar berbat geçmemişti hiçbir konsolun.

Bu nesil diğer nesillerdende kötü başladı hocam dediğiniz gibi konsolların hit oyunları genellikle son dönemlerinde çıktı ama ilk 3 senesi bu kadar berbat geçmemişti hiçbir konsolun.

Hocam ben PS4 sahibi olmamıştım hiç PS3'ten PS5'e geçmiştim o dönem hatta ben PS4 oyunlarını bitirene kadar PS5 oyunları birikir diye düşünüyordum yani 2020 yılında günümüz için tahminim böyleyken şu an konsol boşta duruyor oyun bekliyor. Cidden PS4 dönemine gidersek 2016 yılında birçok oyunun hatta 2017 yılında da güzel bir sürü oyunun geldiğini görüyoruz. Ben mesela 2024'te hiç de öyle oyun yağmuru falan beklemiyorum. Fragman dahi yok ortada.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı