Yeni nesil konsol vs masaüstü bilgisayar

selovaski

Centipat
Merhabalar, aslında konuyu bilgisayar toplama bölümüne açmıştım fakat soruya dair yanıt alamadığım için buraya sormak istedim. Muhtemelen konsol oyuncuları da az çok hakimdir oyun bilgisayarı piyasasına. Elimde 4-5 senelik bir Gaming notebook var, bilgisayar mühendisiyim ve okul bittiği için sistemi yenilemeye karar verdim. Artık taşınabilirlikle ilgili sorunum olmadığı için masaüstü ya da konsola geçiş yapabiliyorum.

Sormak istediğim soru ise bugünün şartlarında oldukça iyi, 2-3 yıl sonra da PS 5 veya series X performansının altında kalırsa upgrade etmeye olanak sağlayan bir bilgisayarın maliyeti ne olur, bunu mu tercih etmek mantıklı olur yoksa konsol almak mı? Konsol tarafında özel olarak exc. Oyunlara hakim değilim ve beklentim yok, ben daha çok düzenli olarak FIFA, NBA, uygun racing oyunları ve yılın beklenen/ses getiren oyunları oynamayı tercih ederim bu nedenle platform çok fark etmeyecektir.

Bu tercihlere göre hem iş hem oyunu gözeterek 3 farklı setup alternatifim var, 1.'de soruda bahsettiğim masaüstü bilgisayarın maliyetini kestiremiyorum, 2-3 aynı fiyatlarda. Konsolu yurtdışından temin edebilirim.

1- Yüksek seviye masaüstü oyun bilgisayarı - Ultrabook.
2- Eğer masaüstü bilgisayar almak maliyet olarak mantıklı gelmezse; High-end Ultrabook - yeni nesil konsol.
3- İş için bir masaüstü setup, yanında F/P bir Ultrabook ve yeni nesil oyun konsolu.

3. seçeneği göz ardı ederek yukarıdaki sorunun cevabına göre 1-2 arasında tercih yapmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim yanıtlarınız için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Konsol fiyatına bir masaüstü almak hem kullanılabilirlik hem de oyun fiyatları hem de işiniz için uygun olması daha uygun. Yakında zamanda 3050 serisinin duyurulucağı gibi olaylar duyuluyor aceleniz yok ise bu ekran kartlarını bekleyin ve eğer çıkarsa sizi çok memnun edecektir.

4K televizyonunuz var mı? Halihazırda iyi bir monitörünüz var mı? Konsolları Türkiye’den mi alacaksınız?

Xbox Series S ve X’in PS5’e karşı en büyük avantajı, Gamepass içerisinde bir önceki senenin FIFA’sı ve ortalama güzellikle birçok oyun bulunması. Xbox studios’un yeni çıkacak oyunları da Gamepass sistemine ilk gün eklenecek.

PS5’in tek avantajı exclusiveler.

Yeni çıkan AC Valhalla, Cyberpunk gibi oyunlar Gamepass’e gelmiyor. Xbox ve ps’de aynı fiyattalar.

Bilgisayarlarda da Gamepass var. Konsoldaki hemen hemen her oyun PC’de de var. Yeni Xbox oyunları ilk gün PC Gamepass’e de gelecek. Bu noktada kritik olan, halihazırda elinizdeki materyaller ve konsolu nereden alacağınız.

Xbox Series X’in Türkiye maliyeti 8300 TL, belki yılbaşında vergi kalkıp ücret düzenlemesi olur ama ne kadar yüksek bir ihtimal bilemem. 9000 TL’ye 2060 Super’li bir kasa toplayıp (yeni kartlar da çıkacak önümüzdeki yakın zaman içerisinde), birkaç sene içinde güncelleme yaparak rahatlıkla oyun oynayabilirsiniz. Bu bütçeyi biraz daha arttırıp daha da rahat edebilirsiniz. Ama halihazırda monitörünüz yoksa, ama 4K bir televizyonunuz var ve konsolda oyun oynamak sizi rahatsız etmiyorsa, series X 4K deneyimi için tercih edilebilir. Ancak bilgisayara göre yeni oyunların daha pahalı olduğunu, Steam indirimleri kadar büyük indirimlerin çok görülmediğini göz önünde bulundurun. Türkiye’den şu anki parasıyla Series X almak sadece monitörünüz yok, ama 4K TV’niz varsa mantıklı bence. Başka şekilde bilgisayar toplamak çok daha büyük rahatlık sunuyor.

Bütçesi az olsun, bol oyun oynayayım, arada yeni oyunları alayım diyorsanız series s tercih edebilirsiniz.

Parasal sıkıntınız yok, exclusive istiyorum diyorsanız ps5. exclusiveleri istemiyorsanız PS5’i düşünmeyin bile. Ben şahsen bayılıyorum exclusive oyunlara, diğer oyunlardan asla aynı keyfi alamıyorum. Hemen hemen hepsi hikayesi çok iyi oluşturulmuş, teknik açıdan son derece ileride oyunlar oluyor.

Kısaca, eğer yeni oyunları sıkça alacaksanız maliyet açısından bilgisayar veya series s daha iyi olacaktır bence, ama 4K değil 2K veya 1080P oynarsınız.

4K televizyonunuz var mı? Halihazırda iyi bir monitörünüz var mı? Konsolları Türkiye’den mi alacaksınız?

Xbox Series S ve X’in PS5’e karşı en büyük avantajı, Gamepass içerisinde bir önceki senenin FIFA’sı ve ortalama güzellikle birçok oyun bulunması. Xbox studios’un yeni çıkacak oyunları da Gamepass sistemine ilk gün eklenecek.

PS5’in tek avantajı exclusiveler.

Yeni çıkan AC Valhalla, Cyberpunk gibi oyunlar Gamepass’e gelmiyor. Xbox ve ps’de aynı fiyattalar.

Bilgisayarlarda da Gamepass var. Konsoldaki hemen hemen her oyun PC’de de var. Yeni Xbox oyunları ilk gün PC Gamepass’e de gelecek. Bu noktada kritik olan, halihazırda elinizdeki materyaller ve konsolu nereden alacağınız.

Xbox Series X’in Türkiye maliyeti 8300 TL, belki yılbaşında vergi kalkıp ücret düzenlemesi olur ama ne kadar yüksek bir ihtimal bilemem. 9000 TL’ye 2060 Super’li bir kasa toplayıp (yeni kartlar da çıkacak önümüzdeki yakın zaman içerisinde), birkaç sene içinde güncelleme yaparak rahatlıkla oyun oynayabilirsiniz. Bu bütçeyi biraz daha arttırıp daha da rahat edebilirsiniz. Ama halihazırda monitörünüz yoksa, ama 4K bir televizyonunuz var ve konsolda oyun oynamak sizi rahatsız etmiyorsa, series X 4K deneyimi için tercih edilebilir. Ancak bilgisayara göre yeni oyunların daha pahalı olduğunu, Steam indirimleri kadar büyük indirimlerin çok görülmediğini göz önünde bulundurun. Türkiye’den şu anki parasıyla Series X almak sadece monitörünüz yok, ama 4K TV’niz varsa mantıklı bence. Başka şekilde bilgisayar toplamak çok daha büyük rahatlık sunuyor.

Bütçesi az olsun, bol oyun oynayayım, arada yeni oyunları alayım diyorsanız series s tercih edebilirsiniz.

Parasal sıkıntınız yok, exclusive istiyorum diyorsanız ps5. exclusiveleri istemiyorsanız PS5’i düşünmeyin bile. Ben şahsen bayılıyorum exclusive oyunlara, diğer oyunlardan asla aynı keyfi alamıyorum. Hemen hemen hepsi hikayesi çok iyi oluşturulmuş, teknik açıdan son derece ileride oyunlar oluyor.

Kısaca, eğer yeni oyunları sıkça alacaksanız maliyet açısından bilgisayar veya series s daha iyi olacaktır bence, ama 4K değil 2K veya 1080P oynarsınız.
Hocam açıklayıcı olmuş çok teşekkürler. 4K TV'yi de monitörü de ekstra almam gerekecek ikisi de mevcut değil, konsolu da yurtdışından temin edebilirim bu semesterda.

Konsollar arası seçim olarak ise dediğim gibi her sene düzenli FIFA ve 2K'yı çıktığı gibi alırım, bahsettiğiniz Assasins Creed, Cyberpunk, Spiderman gibi yılın beklenen crossplatform 2-3 oyununu alırım bir de zaten kalitelisi az sıklıkta gelen exc. oyunları ara ara alırım çok da oyun maliyeti olmaz diyerek PS5 düşünüyordum fakat sizin mesajınızdan sonra Gamepass sistemini ve içindeki oyunları inceledim oldukça da mantıklı geldi. PS5 için de game pass almam gerekecek multi için, onda da sanırım birkaç oyuna erişim veriliyor fakat Gamepass başka bir şeymiş.

PC'nin oyun fiyatlarında ciddi avantajı var, fakat 1080P, 2K, 4K kaldırdı kaldırmadı orta ayara çek upgrade et durumları tabi ki konsola göre fazla konforsuz. Yine de bu konu ile ilgili dediğiniz biraz daha piyasa araştırması yapacağım fakat şimdilik konsola yakınım.

Çok teşekkürler tekrar yanıtınız için.

Rica ederim. Ben şahsen GamePass'teki hiçbir oyunu PS
Bana kalırsa yurtdışından temin edebilecekseniz Series S ve PS5'in muhtemel çıkacak dijital sürümünü birlikte alın, totalde 700 euro civarına gelecektir, TR'ye kıyasla bedava.
Kesinlikle. Birçok insan zaten masaüstü + PS5 kullanıyor, Series S de masaüstü yerine kullanılabilecek çok uygun bir alternatif. PS exclusivelerinden mahrum kalmak, büyük bir eksiklik benim için.

Yeni konular

Geri
Yukarı