9. Sınıf Sınıfta Kalmak

PCancer

Decapat
Merhaba lise 1 öğrencisiyim. 1. dönem 7 dersten kaldım.
2. dönem ise sadece 1 dersten kalıyorum.Ancak 1. ve 2. dönem ders notlarını toplayıp 2'ye böldüğümde 4 dersten kalıyorum.
(Matematik, Kimya, Biyoloji, Fizik) sizce sınıfta kalır mıyım ?

2 dönem ağırlıklı ortalaması 50'yi geçiyor ve baraj ders de geçiyorsa sorun yok. Söylediğinize göre baraj ders ile bir sorununuz yok zaten. Ağırlıklı ortalamanız 50'yi geçmiyorsa bile 3 derse kadar kalma hakkınız var. Mümkünse direkt e-okul notlarını paylaş, daha rahat olur.

Aileniz o kadar masraf yapıyor, emek veriyor şu ekonomik sıkıntılı dönemde. Kendinize çeki düzen verin, sınıfta kalmak ne demek ya.
Herkes aynı değil. Sizin üniversite sınavında matematikte tüm soruları doğru yaptığınızı sanmıyorum. Ben yaptım. Aileniz o kadar masraf yapıyor, emek veriyor. Neden yapmadınız?

Lise 1 1. dönemde 7 zayıfım vardı. 2 .dönem tekrar 7 zayıf getirdim. Bu zayıfların içine beden eğitimi ve din kültürü de dahil. Tekrar 1. sınıfı okudum. 1. dönem 4 zayıf ile bitti. 2. dönem matematik, geometri, fizik ve kimya berbattı. Sınıfı geçtim. 12. sınıfa kadar ortalamanın altında bir öğrenci oldum. 12. sınıfta bir uyanış geldi ve sadece iyi olduğum derslere ağırlık verdim ve zamanında kaldığım derslerin ağırlıklı olduğu bölümü bitirmek üzereyim.
Bizim zamanımızda baraj ders Dil ve Anlatım dersiydi. Bu dersi geç ve ortalamayı tuttur gerisi önemli değildi.
Sınıfta kalsan bile fazla kafana takma. Hayat sadece okuldaki derslerden ibaret değil. İlla ki bir hedefin vardır ve bu hedefinden ayrılma. Daha 1. sınıfsın yani yolun başında emekleyen bir öğrencisin. Şimdiden ders çalışıp soru çözmeye başla ama fazla çözme kafayı yersin. Ne kadar erken başlarsan o kadar iyi olacaktır. Çık dışarıya 2 insan yüzü gör. Parka git ve bir ağacın altına oturup kitap oku , test çöz. Kesinlikle sosyal çevrenden bağını koparma..
Maddi problemleri de kafana takma. Sen okumak istiyorsan ailen okutmak zorunda. İleride geçmişe bakıp tebessüm edeceksin. Ailen sana bakıp gurur duyacak. Belki de çevrendekilere de ilhan kaynağı olacaksın.

Herkes aynı değil. Sizin üniversite sınavında matematikte tüm soruları doğru yaptığınızı sanmıyorum. Ben yaptım. Aileniz o kadar masraf yapıyor, emek veriyor. Neden yapmadınız?
Ama bu 9. sınıfta kalmak. Daha bunun 3 senesi var. Siz universite sınavında full çekmekten bahsediyorsunuz.

Ama bu 9. sınıfta kalmak. Daha bunun 3 senesi var. Siz universite sınavında full çekmekten bahsediyorsunuz.
Farkı yok. İnsanların kapasiteleri farklıdır. Belki de o kişi sanata yatkın. Kimseyi sayısal derslerde başarılı olamıyor diye yargılayamazsınız. Ki, daha sınıfta kalıp kalmadığı kesin bile değil.
Bu arada ben de sınıfta kaldım zamanında.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı