9. sınıfa geçen birine tavsiyeniz nedir?

Uzun zamandır konu açmamıştım. Hazırlık okumuştum ve bu sene 9 oldum. Bana önemli tavsiyeleriniz, şunu bunu böyle yap dediğiniz şeyler var mı? Birçok ders göreceğimden dolayı hepsine nasıl çalışacağım bilmiyorum.

Kanka herkes senin gibi ya ortaokulda ne varsa aynısı. Degişen hiçbir şey yok. Ortaokuldaki tipler lisede de var.

İlk 1000'e girip mühendislik hedeflerken bazı hatalarım oldu ve çocukluk tıp kazandım.
Bahsettiğim hatalar da son dönem ben matematiği zaten biliyorum diye matematik yerine fen çalışmak oldu. Kimya ve biyoloji toplam 1 yanlış yaparken matematikte 14 yanlış yaptım kısaca.

Tavsiyelere gelirsek
Öncelikle şunu söyleyeyim sakın kendine vakit ayırmayı unutma. 9. sınıfta sevdiğin şeyleri yapmak için daha çok vaktin oluyor. Her sene daha kötü olmaz diyorsun ve oluyor.ders anlamında(sayısalcı olacaksan) coğrafya,tarih,din, edebiyat gibi dersleri iyi not alacak kadar çalışsan yeter. Fen konuları işine yarayacak ama çok unutulacak şey olduğu için mümkünse düzenli çalış(Ben sadece sımav öncesi çalışıyordum). Fen cidden gram zor değil. Mantıkla yapabileceğin yerleri ezberlemediğin sürece çok kolay olacak.
Matematik her şeyden daha önemli.
Bunlar için ilk 2 senede günde 5-6 saat falan çalışmana gerek yok ama 9. sınıfta en azından biraz çalışsan aşırı rahat edersin.Sınav haftası çalışabildiğin kadar çalış.
Bu arada açık açık söyleyeyim ben 9 ve 10. sınıfta sadece yazılılara çalışıp ödev yapardım.Ek olarak çalışmazdım. Bir arkadaşım bunlara ek abartmadan ders de çalışırdı. O ilk 500'e girdi ben giremedim.
Sosyal anlamda kendini hiç kasma. Benim asoayal olduğumu herkes bilir. Okuldan bizim sınıf dışında 10 kişi tanımaz beni. Ama nerede sosyal,girişken tipler var resmen başı belada oluyor(İlla okulla değil diğer kişilerle de öyle). Sosyal olma demiyorum.Kendin ol yeter. İnsanlar ne derse desin zaten yarısı yüzüne güler arkandan konuşur. O yüzden herkesle arkadaş olmak zorunda değilsin. Olma da zaten yekın 1-2 arkadaşın olsa yeter de artar. Gerisiyle daha normal olman daha iyi. Eninde sonunda herkes birbiriyle sorun yaşayabiliyor zaten. Kısaca sosyal anlamda kendini hiç kasma. Yoksa daha kötü oluyor her şey.

Şimdiden çalışmaya başla. O zamanları çalışmamıştım hiç şimdi de her şeyi unuttum. Özellikle fiziği dinle. Anlamazsın yoksa.
Deli gibi matematik çalış.
11 ve 12'nin temelinde 9'un konuları var, arkasından 10. sınıfın konuları geliyor. Her gün gördüklerini düzenli olarak tekrar et. Sınav senen gibi 4 sene çalışman gerek. Benim 11. sınıfta ayıktım, son 2 senem full ders oldu. İyi bir ivme yakalarsan rahat ama düzenli bir lise geçirirsin.
Fizik ve kimya zor onlara daha çok çalışman lazım onun dışındaki diğer dersleri çok rahat geçebilirsin daha kolaylar.
İlk 1000'e girip mühendislik hedeflerken bazı hatalarım oldu ve çocukluk tıp kazandım.
Bahsettiğim hatalar da son dönem ben matematiği zaten biliyorum diye matematik yerine fen çalışmak oldu. Kimya ve biyoloji toplam 1 yanlış yaparken matematikte 14 yanlış yaptım kısaca.

Tavsiyelere gelirsek
Öncelikle şunu söyleyeyim sakın kendine vakit ayırmayı unutma. 9. sınıfta sevdiğin şeyleri yapmak için daha çok vaktin oluyor. Her sene daha kötü olmaz diyorsun ve oluyor.ders anlamında(sayısalcı olacaksan) coğrafya,tarih,din, edebiyat gibi dersleri iyi not alacak kadar çalışsan yeter. Fen konuları işine yarayacak ama çok unutulacak şey olduğu için mümkünse düzenli çalış(Ben sadece sımav öncesi çalışıyordum). Fen cidden gram zor değil. Mantıkla yapabileceğin yerleri ezberlemediğin sürece çok kolay olacak.
Matematik her şeyden daha önemli.
Bunlar için ilk 2 senede günde 5-6 saat falan çalışmana gerek yok ama 9. sınıfta en azından biraz çalışsan aşırı rahat edersin.Sınav haftası çalışabildiğin kadar çalış.
Bu arada açık açık söyleyeyim ben 9 ve 10. sınıfta sadece yazılılara çalışıp ödev yapardım.Ek olarak çalışmazdım. Bir arkadaşım bunlara ek abartmadan ders de çalışırdı. O ilk 500'e girdi ben giremedim.
Önerileriniz için çok teşekkürler, yani ne fazla kasayım ne de hiç çalışmamazlık yapmayayım. Her gün düzenli ders çalışacağım Allah'ın izniyle, Matematik gibi dersleri de birazcık daha fazla çalışabilirim çünkü ilerde bana katkı sağlar dediğiniz gibi. Hobilerim vb. şeyleri de günüme eşit şekilde sığdırabilirim sanırım. (A0 cümle kurmamla böyle cümle kurabildim :D)
Sosyal anlamda kendini hiç kasma. Benim asoayal olduğumu herkes bilir. Okuldan bizim sınıf dışında 10 kişi tanımaz beni. Ama nerede sosyal,girişken tipler var resmen başı belada oluyor(İlla okulla değil diğer kişilerle de öyle). Sosyal olma demiyorum.Kendin ol yeter. İnsanlar ne derse desin zaten yarısı yüzüne güler arkandan konuşur. O yüzden herkesle arkadaş olmak zorunda değilsin. Olma da zaten yekın 1-2 arkadaşın olsa yeter de artar. Gerisiyle daha normal olman daha iyi. Eninde sonunda herkes birbiriyle sorun yaşayabiliyor zaten. Kısaca sosyal anlamda kendini hiç kasma. Yoksa daha kötü oluyor her şey.
Valla hocam benim de şuana kadar hep sayılı arkadaşlarım oldu ama düzgün arkadaşlarım oldu. Genellikle hep dışlandım ama pişman olabileceğim arkadaşlar edinmedim. Size gerçekten çok katılıyorum. Maalesef herkes değmeyecek kişilerle arkadaşlık kuruyor.

Okullar yeni açıldı diyip calismamazlik yapmayın hocam, birikiyor ve bir bakmışsınız sınav gelmiş altından kalkamazsiniz. İlk günden elbette çalışmanıza gerek yok ama yavaş yavaş başlayın sonradan.

Liseye geçtiğiniz için artık çok daha zor olucak dersler eskisine göre. Eskisi gibi çalışmadan sınavı geçme gibi bir olay malesef yok.

Bunun haricinde çok özel bir yani yok lisenin, normal okul işte.

Okullar yeni açıldı diyip calismamazlik yapmayın hocam, birikiyor ve bir bakmışsınız sınav gelmiş altından kalkamazsiniz. İlk günden elbette çalışmanıza gerek yok ama yavaş yavaş başlayın sonradan.

Liseye geçtiğiniz için artık çok daha zor olucak dersler eskisine göre. Eskisi gibi çalışmadan sınavı geçme gibi bir olay malesef yok.

Bunun haricinde çok özel bir yani yok lisenin, normal okul işte.
Öneriniz için çok teşekkürler hocam, ödevler test kitapları hariç 1-2 saat çalışmayı deneyeceğim sonra yetersiz olursa arttıracağım.

Şu an ne durumda olduğunuzu bilemiyorum da 9 ve 10. sınıfta yapılması gereken en önemli şey bence Matematiği iyi tutmak. 9 ve 10. sınıfın asıl temeli o, diğer dersler bir şekilde yapılıyor. Ancak matematiğiniz kötüyse üst sınıflarda çok sıkıntı çekiyorsunuz.

Geri
Yukarı