9. sınıfta okulu bırakmak istemek

Aynen kardeşim bırak okulu. Sabah 6 da işe gitmek için kalkıp akşam 7 de eve dönersin. Yorgunluktan kendine vakit ayıramazsın. Bir de tahsilin olmadığı için büyük ihtimal extra olarak milletin afrasını tafrasını çekeceğin bir iş bulursun. Mis gibi yaşarsın.

@İmperceptible Ben LGS'yi pek takmadım. OBP ile girmiştim. Desen 8.sınıfa döneceksin çalışır mısın? Çalışırım derim. Benim de çalışma hevesim var ama sınıf berbat sürekli dersten kaytarma derdindeler. Ben katılmadığım için onlara düşmanlığa dönüşüyor.
Biliyor musun aynısını birebir yaşadım. 12 sınıf çocuğu hala velet gibi anırırken ben onlara katılmadığım için zorbalandım en son kötü şeyler oldu da neyse. Böyle durumda şimdilik onlara ayak uydurmaya bak. Çünkü bu düşmanlık ciddi anlamda adamın canını sıkan bir şey. Yabancı kalma ortama

Yapacak bir şey yok hocam. Belki oradaki rehberlik hocası veya sınıf öğretmeniniz ile konuşabilirsiniz. Şuan okulu bırakmak boş olur. Geçebiliyorsanız açığa geçin ama çok zor yani tanıdığınız vesaire yok ise zor. Benim abim çok ders var diye okumamak istememişti çok nefret ediyordu okuldan şuan evli barklı parasını kazanan bir mühendis. Tabi konuyla pek alakası yok ama motive olsun diye dedim.

Şu an 19 yaşındayım liseden yolda karşılaşsam konuşacağım 1-2 kişi anca var 9. sınıftakilerin hiçbirini hatırlamıyorum bile.

12. sınıfta açığa geçmiştim inan zerre kadar pişman değilim, fakat 9. sınıf epey erken ailende izin vermeyecektir.

9 ve 10. sınıf önemli bende şu an 10'um yapacak bir şey yok üniversite sınavına hazırlanmak istiyorsak bu sınıflardaki dersler önemli.

Sakın ani bir istekle iyi giden şeyleri bozma. Ergenlik dönemindesin bunlar normal, hissettiklerin normal ki doğru olduğun noktalarda var. Açık konusuna gelince herkesin yapabileceği bir şey değil. İnsan bir kere rahata alıştın mı çorap söküğü gibi gelir. Hem iyi de olsa kötü olsa insanın daha aktif biri olması için sosyalleşmesi şart. Bugün okulu bıraktıktan sonra daha iyi bir hayatın olmayacak emin ol.

Hepinize selam abilerim ablalarım. Ben bu sene LGS ile liseye geçtim 457 ile yeni bir fen lisesine yerleştim. Her şey buraya kadar güzel fakat hayattan zevk almıyorum. Yani şöyle diyeyim sabah 6 da kalkıp öğlen 4'te evde oluyorum. Yemek dinlenme falan saat 6 7 oluyor. 1 2 saat ödev ders çalışsam saat 9, kendime ancak 1.5 saat ayırabiliyorum. Onda da ne yaparsan bakım, oyun, kitap vs. ve uyku dengem içim 10.30 11.00 gibi uyuyorum. Hayatım tek düze monoton ve buna ek olarak okul bana çok saçma geliyor.

Sabahın 6'sında uyanıp 8 saat boyunca hayatımda hiçbir işe yaramayacak, saçma konular dinleyip vasıfsız insanlar görmek, öğretmenin dırdırını çekmek vs. beni bıktırıyor zaten. Hayatımın düzeni yok dersi dinleyesim yok, haftanın 1-2 günü dersler de aşırı sıkıcı olunca uyumamak imkansız oluyor. Bu arada derslerim iyi kötü falan da değil dönem boyu bütün ödevleri falan internetten cevap anahtarından, dümenden falan yapıyorum, sınavlardan bir gün önce çalışarak 75-95 arası notlar alıyorum, şu an ortalamam 87. ama okumak direkt saçma geliyor mesela üniversite okusam bile iş bulamam diye korkuyorum.

23 24 yaşlarıma kadar hayatım boş geçmiş olacak belki pişman olacağım belki şu an okulu bıraksam o yaşlarımda belli bir para ve bilgi birikimim olur bir şeyler yaparım hayatım boşa gitsin istemiyorum. Kafam karışık aklımda bir fikirde yok okulu bıraksam ne yaparım, bana bir çıkış yolu gösterin ne yapayım okula devam mı edeyim, mesleğe mi geçeyim, okulu bırakıp sanayiye falan bir yere mi gireyim, bir yandan çalışıp evde de kendimi geliştirmeye falan mı bakayım? (kodlama ve bilgisayara sosyal medyaya merakım var ) ama realistik baktım hep, mesela hiçbir zaman küçük çocuklar gibi büyük bir YouTuber olduğumu falan hayal etmedim, istedim ama olması zor olduğunun farkındaydım. Neyse çok uzun tuttum sizin de vaktinizi çaldım. Kısacası bana bir yol gösterin, fikir verin. Şimdiden teşekkürler.

Bende 9. sınıfa geçtim LGS'ye tüm yıl çalışıp OBP ile girdim sinirim bozuldu. Okulu bırakamazsın bunu kafandan çıkar, ben okulda uyuyup evde 2 saat ek ders çalışıyorum iyi oluyor öyle. Sende gece 1'de uyu okulda uykun gelince uyursun bir şey olmaz.

Fen lisesi mezunu olarak ben de aynı durumu yaşadım. Özellikle sınav dönemleri köle gibi hissediyordum. Gerçekçi konuşacağım, kodlamaya merakın varsa ve bu alanda meslek edinmek istiyorsan aynen dediğin gibi 23 yaşına kadar sabretmek zorundasın (belki son sene açığa geçilebilir). Okulu daha çekilebilir hale getir, sosyalleşmeye bak. Elektrik ustası 100 bin kazanıyor, sosyal fenomeni olsam 200 bin kazanırım, okul okumadan yazılım öğrenip işe girerim gibi düşüncelere kapılma. %1 gibi düşük ihtimallere oynayıp ileride pişman olacağın bir hareket yapma, derim ben.

Hepinize selam abilerim ablalarım. Ben bu sene LGS ile liseye geçtim 457 ile yeni bir fen lisesine yerleştim. Her şey buraya kadar güzel fakat hayattan zevk almıyorum. Yani şöyle diyeyim sabah 6 da kalkıp öğlen 4'te evde oluyorum. Yemek dinlenme falan saat 6 7 oluyor. 1 2 saat ödev ders çalışsam saat 9, kendime ancak 1.5 saat ayırabiliyorum. Onda da ne yaparsan bakım, oyun, kitap vs. ve uyku dengem içim 10.30 11.00 gibi uyuyorum. Hayatım tek düze monoton ve buna ek olarak okul bana çok saçma geliyor.

Sabahın 6'sında uyanıp 8 saat boyunca hayatımda hiçbir işe yaramayacak, saçma konular dinleyip vasıfsız insanlar görmek, öğretmenin dırdırını çekmek vs. beni bıktırıyor zaten. Hayatımın düzeni yok dersi dinleyesim yok, haftanın 1-2 günü dersler de aşırı sıkıcı olunca uyumamak imkansız oluyor. Bu arada derslerim iyi kötü falan da değil dönem boyu bütün ödevleri falan internetten cevap anahtarından, dümenden falan yapıyorum, sınavlardan bir gün önce çalışarak 75-95 arası notlar alıyorum, şu an ortalamam 87. ama okumak direkt saçma geliyor mesela üniversite okusam bile iş bulamam diye korkuyorum.

23 24 yaşlarıma kadar hayatım boş geçmiş olacak belki pişman olacağım belki şu an okulu bıraksam o yaşlarımda belli bir para ve bilgi birikimim olur bir şeyler yaparım hayatım boşa gitsin istemiyorum. Kafam karışık aklımda bir fikirde yok okulu bıraksam ne yaparım, bana bir çıkış yolu gösterin ne yapayım okula devam mı edeyim, mesleğe mi geçeyim, okulu bırakıp sanayiye falan bir yere mi gireyim, bir yandan çalışıp evde de kendimi geliştirmeye falan mı bakayım? (kodlama ve bilgisayara sosyal medyaya merakım var ) ama realistik baktım hep, mesela hiçbir zaman küçük çocuklar gibi büyük bir YouTuber olduğumu falan hayal etmedim, istedim ama olması zor olduğunun farkındaydım. Neyse çok uzun tuttum sizin de vaktinizi çaldım. Kısacası bana bir yol gösterin, fikir verin. Şimdiden teşekkürler.

Benim erkek arkadaşım da lisede tamamen senin gibiydi, düşünceleri vs. ancak liseyi bitirdikten sonra biri uzaktan eğitim biri de açık öğretim olmak üzere 2 üniversite okuyor, bu süreçte de boş vakitleri olduğu için kendini geliştirecek şeyler yapıyor. O da ben de sırf elimizde bir diploma olsun diye okuyoruz ve daha 20 yaşında bile değiliz, hiçbir şeye de geç kalmadık kendimizi geliştiriyoruz, ben çizimle o da bilgisayarla ilgileniyor. Bölümlerimizi de azıcık da olsa kendimize fayda sağlayacak bölümler olarak seçtik. Şu an ikimiz de kendi alanlarımızda gayet bilgili sayılırız, bunu okul sayesinde değil tabii ki kendi çalışmamızla başardık.

Çok uzatmadan sana tavsiyem şu olacak: Önce kendine bir hedef bir ideal belirle, ileride ne olmak istediğine ve ne iş yapmak istediğine dair bir plan oluştur, sevdiğin şeylerle ilgilen, mesela ben de erkek arkadaşım da liseyi bitirdik ki bence lise ne olursa olsun bitirilmeli. Ben kendimden örnek verecek olursam, lisede derslerde Full resim çiziyordum, kitap okuyordum, kendi hoşuma giden şeylerle ilgileniyordum, derslere çok çok az bir zaman ayırıyordum ki yine de ortalama bir ortalamayla liseden mezun oldum ama bu süreçte de kendimi fazlasıyla geliştirdim. Lisenin son 2 yılında pek de arkadaşım yoktu, umurumda da değildi, liseye sadece gelip geçici bir dönem olarak bakıyordum ve sadece kendime odaklanmıştım. Liseyi zaruriyet olarak görüp fazla da yüklenmezsen kendine ayırabileceğin çok vakit kalacaktır. Liseyi pek de kafaya takma yani, göz açıp kapayıncaya bitiyor.

Üniversite okumayacak olsan bile en azından elinde lise belgen olsun, şu dönemde üniversite okumak pek de bir şey sağlamıyor, kendin çalışarak, sevdiğin bölümle alakalı kendini geliştirerek hayata daha hızlı atılabiliyorsun ve çoğu üniversite okuyandan daha gelişmiş ve bilgili olabiliyorsun. Zaten iş başvurularına gittiğimde gördüm ki, insanlar senin ne kadar okuduğuna değil ne kadar bilgili olduğuna ve o alanda çalışıp çalışmadığına bakıyorlar, okuldan daha çok deneyim önemli hayatta. Dediğim gibi daha yolun başındasın ve çok gençsin, liseden zevk almaya ve sadece kendinle ilgilenmeye bak, ne seviyorsan onu yap, kimsenin sözüne itimat etme, çevrende boş insanlar bulundurma ve asla sana zarar verebilecek insanlarla sevgili olma. Ben kendime yeterim gözüyle bakarsan lise hayatın çok güzel geçecektir, çok boş konuştum ama umarım yardımcı olabilmişimdir.

Okul bir öğrenim yerinden daha çok sosyalleşme alanı gibi geliyor bana. Eğer arkadaşlarını ve öğretmenlerini sevmiyorsan okulun saçma gelmesi normal. Ama okuldaki dersler ve konular saçma değil. Matematik, geometri, felsefe, fizik, coğrafya, İngilizce ve diğer derslerde gelişmek sadece sınavlarını geçmeni sağlamaz bazıları hayatı anlamlandırmanda sana yardımcı olur ve genel kültür kazandırır bazıları ise direkt olarak sana ve iş hayatına katkı sağlar. Kodlama ve bilgisayar alanına yöneleceksen matematik geometri gibi dersler zaten üniversitede karşına çıkacak o yüzden şimdiden lise müfredatını iyice kavra ve kalıcı hafızaya at. Yani derslerine çalışırsan hem kendini geliştirmiş olursun hem öğrenici olarak tek sorumluluğunu yerine getirmiş olursun hem üniversite sınavı, üniversitedeki dersler ve kodlama için de altyapı oluşturmuş olursun. İlk başta en çok ingilizceye ağırlık verip internetteki kaynaklardan kendini geliştirirsen izlediğin dizileri animeleri, okuduğun kitapları İngilizce okumaya başlayabilirsin böylece hem ingilizceni daha iyi geliştirmiş olursun hem de kitap dizi film falan genel kültür de kazanmış olursun. Böylece üniversiteye gidince hazırlığı atlayabilirsin ve hayattan bir yıl daha kazanmış olursun. Kendini iyi geliştirirsen ve yazılım bilgisayar gibi önü açık bir bölümden mezun olursan illaki iş bulursun bu konuda endişelenmene gerek yok diye düşünüyorum toparlamak gerekirse şu anda yapabileceğin en mantıklı hareket derslerine çalışarak kendini geliştirmen ve böylece iyi bir üniversiteye gittiğinde üniversitede daha fazla kişi olacağından ve iyi bir üniversiteye gittiğin için insanların kalitesi de artacaktır yani kendi kafana göre birileriyle tanışabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı