91 derece işlemciye zarar verir mi?

Zaquare

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim "Valorant'ta" Max 91 oluyor 89-90'dan aşağı inmiyor. Bunun nedeni nedir? Kasayı bir buçuk sene önce aldım hiç macun sürmedim. Kasam "Xigmatek glare 7a"
Stok fan.

Dostum adamın işlemcisi 2600, 3600 değil. Hem R5 işlemcilerin soğutusu ortalamanın üstünde benim için.

3600 bile abartıldığı kadar ısınmıyor. İnsanların soğutmaları gerçekten çok kötü. Üzerine o incecik soğutucuyu ekleyince sonuç 80-90 derece çünkü işlemciye soğuk hava vurmuyor nasıl soğusun?

3600 alanlar genelde kasadan, fanlardan olabildiğince kısıyor, böyle fırın gibi kasaları alıyorlar. Çoğu harici bir termal macun kullanmıyor ayrıca. Stok macun bana sorarsanız çöp. Stok soğutucu da çok iyi değil fakat en azından işlemciyi 70 derecelerde tutabilmesi lazım oyun oynarken.

@hacıbaba36 Programı indirip açtığınızda Ayarlar kısmından İzleme sekmesine gelin.

1.jpg

3.jpg

Buradan ekranın köşesinde görmek istediğiniz değerleri açıyorsunuz. İstediğinizi açmak için tikini işaretleyip aşağıdan OSD'de göster (Bilgi Ekranı) yazan yeri de tikliyorsunuz. Artık seçtiğiniz ayar tam ekran bir uygulama çalıştığında solda gözükecek.

Yo ne zararı? Zarar falan vermez. Sucuk falan pişirin güzel oluyor. (!) Kasanız tamamen cam, hava almıyor hava sıcak. Ama en büyük etkenlerden biri olsa da 91 Valorant gibi bir oyuna göre normal değil. CPU Soğutucu tamamen oturmuş mu, kontrol edin yapmadıysanız termal macun değişikliği yapın ve fazla sürmeyin. Ayrıca imkan varsa Mesh panel bir kasa ile denemeye çalışın. Boşta kaç derece ve kullanımlar ne? MSI Afterburner ile oyun içi değerleri paylaş.

Yeni konular

Geri
Yukarı