9600K ile 10600K arasındaki fark nedir?

Lol35

Centipat
Intel Core i5-9600K işlemci kullanmaktayım. 10 nesilin bize sunmuş olduğu özelliklere geçmenin performans ya da yenilikler nelerdir? Yeni anakart ve işlemci almaya değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mimarileri farklı diye biliyorum hocam i5 10600K comet Lake bir de Turbo ve ana frekanslarda biraz farklılıklar var diye biliyorum çekirdek sayısı vs.

9600k'dan geçmeye deymez zannımca. 9700k alınabilir indirimlerde, anakart değiştirme maliyetinden kurtulmak isterseniz.

Intel Core i5-9600K işlemci kullanmaktayım. 10 nesilin bize sunmuş olduğu özelliklere geçmenin performans ya da yenilikler nelerdir? Yeni anakart ve işlemci almaya değer mi?
10.nesil AŞKTIR

i5-10600K bence.

i5-9600K 6C/6T ve H310, Z390 ve Z370 chipsetli anakart destekler ve FCLGA1151V2 soket yapısına dahip. i5-10600K ise 6C/12T ve Z490 ve H410 chipsetli anakart destekler. Ayrıca i5-10600K, FCLGA1200 soket yapısına sahip. İkisi de unlocked (çarpan kilidi açık) işlemciler. Yani ikisine de overclock (hız aşırtma) işlemi uyguluyabiliyorsunuz.
Ama hız aşırtma (overclock) yapmıyorsanız i5-10600K yerine i5-10400F alınabilir.

10. nesilde her şey gelişti denebilir sadece 14nm +++ olması bir eksi sayılır ama HT var ve mimarileri farklı hatta OC potansiyeli daha iyi bile denebilir litografi sebebiyle şu an 5.1 GHz'i rahat aşabilirsin ama 9600K'yı 2. elden iyi fiyata satamazsan geçmeni önermem ama satabilirsen belki 10. nesile geçebilirsin fakat ben 10 nm ++ ile gelecek 11. nesili beklerdim ve bu arada 10600K şu an o fiyat civarında OC'lu hali ve iyi bellek performansında oyun performansı olarak rakipsiz sayılır.

Bence geçmeye değmez. İşlemci ve düzgün bir Z serisi anakart ₺4500 demek. Bu parayla RTX 3000 serisinden yeni nesil bir ekran kartı almanın FPS olarak getirisi çok daha yüksek olur.

Almamak için elimden geleni yapıyorum ama alasım varda. Yeni nesilleri beklemek istiyorum amd 400 serisi koysun bakalım bir ortaya fiyatlar ne olur bilinmez ama 11 gelir o zaman kadar. Warzon oynuyorum işlemcim 100 de 100 kullanıyor arkada programlarım da var onlarda çalışıyor biraz rahatlarsın isterdim pc de

Almamak için elimden geleni yapıyorum ama alasım varda. Yeni nesilleri beklemek istiyorum AMD 400 serisi koysun bakalım bir ortaya fiyatlar ne olur bilinmez ama 11 gelir o zaman kadar. Warzon oynuyorum işlemcim 100'de 100 kullanıyor arkada programlarım da var onlarda çalışıyor biraz rahatlarsın isterdim PC'de

Şahsen 12. nesili beklemeni öneririm çünkü 2 marka da soket değişecek diye biliyorum ama sürekli yükseltme derdin yoksa yeni Z590 anakartlar çıkarsa onlar ya da X670 anakartların artık F/P olarak tercih edilebilir biriyle sitem alabilirsin sanırım işlemci ve anakartını satarak ve RTX 3000 serisi çıktığında belki ekran kartını da yükseltebilirsin ama sorun çıkarmıyorsa hiç gerek yok ve soğutucu + iyi anakart varsa OC da yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı