Rehber A-patch (apsu) nedir ne işe yarar?

1705061234803.png

Merhaba efendim umarım iyisinizdir.
Bugün araştırmalar sonucu yeni bir root Manager keşfettim.
Yöneticimizin adı a-patch.
A-patch Magisk ve KernelSU yöneticilerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Desteklenen sürümler​

• Yalnızca ARM64.
  • Android çekirdeği sürüm 3.18 - 6.1
Yöneticimiz kernel tabanlı çalışıyor.
Magisk ve KernelSU yöneticilerinin güzel yöntemlerini topluyor, kötü yanlarını düzeltip yöneticiye ekliyor.
Kurulumumuz ise çok basit.
TWRP veya Custom recovery gerekmeden Fastboot modda kullanabiliyoruz.
APatch Apk dosyasını indirerek kernelimizi yani. İmg (boot) dosyasını apatch APK ile yamalıyoruz.

Yamalanmış kernel dosyamızı .img (boot) masaüstüne kopyalıyoruz.
(Xiaomi için)
Fastboot moda alıp
fastboot devices yazarak cihazı görüp-görmediğine bakıyoruz.
fastboot flash boot yamalıdosya.img diyerek kernel dosyamızı yüklüyoruz cihazımıza.
fastboot --disable-verity --disable-verification flash vbmeta vbmeta.img komutu ile doğrulamayı kapatıyoruz.
fastboot reboot diyerek cihazımızı yeniden başlatıyoruz.

Root gerektiren bir uygulama da doğrudan root erişimi izni isteyemiyor. Yönetici uygulamasında root yetkisi vermediğiniz sürece, o uygulama cihazda root olduğunu anlayamıyor. Bu sayede de KernelSU'da olduğu gibi ve Magisk'ten farklı olarak daha da fark edilmez oluyor. KernelSU'da olduğu gibi Apatch'te de her şey o kadar kernel seviyesindeki, Magisk'ten farklı olarak, Manager uygulamasını kaldırdıktan sonra bile modülleriniz ve root yetkisi vermiş olduğunuz uygulamalar çalışmaya devam ediyor.

Ayrıca apatch yöntemi ile inanılmaz bir güvenlik yöntemi elde ediyoruz.
En önemlisi apatch çok güçlü bir güvenlik çözümü sunuyor: Kernelpatch, tüm yetenekleri kullanıcı alanına sağlamak için sistem çağrılarını kancalar ve bu sistem çağrısına supercall denir.
Supercall'ı çağırmak, super anahtar olarak bilinen bir kimlik bilgisinin iletilmesini gerektirir. Supercall yalnızca super anahtar doğru olduğunda başarılı bir şekilde çağrılabilir; super anahtar hatalıysa çağıran bundan etkilenmez.

Krediler:

@364809 hocam sizden önce kaptım rehberi :)
@Kullanıcı311 dene bunu bence :)
@Heribert Yavuz

Rehber için 1500 saniye bekledim :)
Konu tamamen resmi kaynaklardan alınıp şahsım tarafınca düzenlenip-test edilip Technopat Sosyal üzerinde paylaşılmıştır.
Bütün sorumluluk size aittir.

APSU kelimesini ben uydurdum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Finallerden sonra deneyeceğim.
Yakında bende bir Root Manager çıkaracağım 😃

Bekleyemedim ve denedim ama uygulama patch hatası veriyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240113-021727_APatch.png
    Screenshot_20240113-021727_APatch.png
    276,7 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
fastboot --disable-verity --disable-verification flash vbmeta vbmeta.img komutu ile doğrulamayı kapatıyoruz.
bunu yapmadım ama kurulumda herhangi bir sıkıntı yok. ne işe yarıyor ve adb'ye girip sadece bu komutu versem olur mu? gerek var mı?

Geri
Yukarı