A101 ve BİM gibi marketler olmasa ne olurdu?

Kötü gelirli değiliz ama özellikle kırtasiye söz konusu olduğunda A101 ve BİM'in ürünlerinin üstüne tanımam. Şimdilerde birçok kırtasiyede çok anlamsız şeylere dünyanın parasını istiyorlar. Şehirde bulunduğumuz bölge ve biraz da babamın baskıcı tavrından ötürü bir yerlere gidemediğimiz için bize çok yakın olan BİM ve A101'in getirdiği ürünler sahip olmayı hayal bile edemediğimiz şeyleri veriyor.

Ürün kalitesi fiyat açısından çoğunlukla çok iyi durumda. BİM ve A101'den aldığım (affedersiniz) ishal edici abur cuburlar dışında hiçbir sakınca görmüyorum. Sert kapaklı defterleri ve fineliner kalemleri D&R'da satılan ürünlerin kalitesinde. Eğer BİM olmasa zaten sert kapaklı deftermiş, tükenmez kalem setleriymiş falan rüyamda görürdüm. Babam aşırı pintidir.

Lise açıkken Migros dibimizdeydi ve karnım boş kalmasın diye aldığım bir börekle ayran harçlığımın yarısını götürüyordu. Yani Migros öğrenci hayatında biraz zorluk çıkartır. Bim ve A101'de zamanı tutturun (haftanın belirli günleri yeni eşyalar getiriyorlar ve bazıları gerçekten şahane oluyor) ve ucuz olsun diye üstünde Türkçe'den çok Arapça kelimeler yazan şey almayın zaten gül gibi geçinir gidersiniz.

Neticede kötü gelirli aileler, öğrenciler ve gelir sıkıntısı olmasa da bir ihtiyaç duyulan bir eşyaya absürt paralar vermek istemeyenler için BİM ve A101 gibi marketler mükemmel bir alternatif. Mesela bugün BİM'den çok tatlı mandallar aldım, çok şekerler ya! :)

Soruya cevap vereyim, konuşmaktan unutmuşum soruyu: A101 ve BİM olmasaydı birçok kişi sahip olmak istediği şeylere daha yüksek paralar verirdi ya da onlara sahip olamazdı. Ulaşım sıkıntısı olandan tutun şehirde nereye gidip ne yapması gerektiğini bilmeyene kadar bu marketlerin katkısı inanılmazdır. İyi ki varlar, yolları açık olsun.

Alkol satılıyor diye alışveriş yapmayanı ilk defa duyuyorum.
Onların günahından bize ne ki? Kendi alışverişini yapar çıkarsın. Herkesin kendi görüşü saygı duymak gerekir ama kulağa çok saçma geliyor.

Saçma olan nedir acaba? Herkesin görüşüne saygılı olmak gerektiğinden bahsediyorsunuz. Herkesin görüşüne saygı gösteren birisinin "Saçma" kelimesini kullanmasını doğru bulmuyorum. Bu kelime yerine "bana uygun değil" gibi bir söylem yapılsa daha yapıcı olmaz mıydı sizce de?

Ayrıca inancım gereği alkol satılan yerden alışveriş yapmayı doğru bulmuyorum. Bu durumu da şu hadis-i şerif'e bağlıyorum;

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle buğz etsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.”​

Yani gücüm o marketlere karışmaya ya da alkol sattırmamaya yetmediği için kalbimce o marketlerden alışveriş yapmayarak kazanç sağlamasını engelliyorum.

Sizlerden tek ricam bundan sonra ki hayatınızda karşınızda bulunan insanların düşüncelerine onları kırmadan cevap vermenizdir. Saygılarımla.

Saçma olan nedir acaba? Herkesin görüşüne saygılı olmak gerektiğinden bahsediyorsunuz. Herkesin görüşüne saygı gösteren birisinin "saçma" kelimesini kullanmasını doğru bulmuyorum. Bu kelime yerine "bana uygun değil" gibi bir söylem yapılsa daha yapıcı olmaz mıydı sizce de?

Ayrıca inancım gereği alkol satılan yerden alışveriş yapmayı doğru bulmuyorum. Bu durumu da şu hadis-i şerif'e bağlıyorum;

“kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle buğz etsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.”​

Yani gücüm o marketlere karışmaya ya da alkol sattırmamaya yetmediği için kalbimce o marketlerden alışveriş yapmayarak kazanç sağlamasını engelliyorum.

Sizlerden tek ricam bundan sonra ki hayatınızda karşınızda bulunan insanların düşüncelerine onları kırmadan cevap vermenizdir. Saygılarımla.

Merak etmeyin saygı duymasam, saygı lafını cümleye bile sokmak. Sadece ilk defa duyduğum için garip gelmişti. Nazik üslubunuz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı